autoDNA iesaka
Modernas automašīnas interjers

9 lietas, kas kaitina lielu daļu moderno auto vadītājus

4 marta 2021

Konkurence autoražotāju vidū ir ieviesusi kaudzi ar inovācijām, kas padara mūsu braucienu ne tikai komfortablāku, bet arī drošāku. Turpinājumā aplūkosim dažādas inovācijas, kas joprojām līdz galam ne vienmēr pilda savu ideoloģisko funkciju. Lūk, 9 lietas, kas kaitina lielu daļu moderno auto vadītājus.

Moderno automobiļu problēmas šoreiz apskatīsim no globālā skatu punkta. Rakstā fokusēsim uzmanbību universālām problēmām, piemēram, lietus sensoru darbībai, autoražotāju navigācijai, pogu un slēdžu aizstāšanai ar displejiem un vairākām citām inovatīvām neērtībām.

Iebūvētā autoražotāja navigācijas sistēma

Auto navigācija

Esiet godīgs pret sevi – kad jūs pēdējo reizi izmantojāt autoražotāja iebūvēto navigācijas sistēmu? Pirms mūsu pasauli pārņēma viedtālruņu revolūcija, autoražotāju izstrādātās navigācijas sistēma bija viena no lielākajām ekstrām kādu jūs varējāt izvēlēties savam automobilim. Šobrīd lietotu auto sludinājumos to norāda, lai sludinājuma teksts būtu garāks.

Iebūvētās autoražotāju navigācijas ir nedaudz labākas par fiziskām kartēm blakussēdētāja rokās, taču arī tad tās ne vienmēr precīzi strādā un piedāvā to pašu informāciju ko spēj Waze vai līdzīga navigācijas aplikācija mūsu tālrunī. Pavērojiet sastrēgumā premium segmenta jaunākos automobiļus, vairumā gadījumu redzēsiet, ka autovadītājs vadās pēc telefona norādēm.

Pogu un slēdžu aizstāšana ar “touch screen”

skārienjūtīgais ekrāns auto

Laipni lūgti nākotnē – Mercedes Benz S klase

Pogas un slēdži pilda visiem vienkārši saprotamu funkciju un autovadītāji pie to atrašanās vietas pierada ļoti ātri. Mūsdienās arvien vairāk pogu un slēdžu funkcijas tiek aizstātas ar skārienjūtīgajiem ekrāniem un multividi.

Tas viss sākās pamazām un nemanāmi, taču šobrīd jau ir aizgājis stipri par tālu. Līderis šajā jomā ir jaunā Mercedes-Benz S klase, no kuras daudz neatpaliek arī citi premium tirgus segmenta pārstāvji.

Slēdzi vai pogu var viegli sataustīt un atrast, nenovēršot uzmanību no ceļa, kas ir primārā autovadītāja funkcija. Tanī brīdī, kad automašīnas panelis tiek pārvērsts par milzu planšeti autovadītājam ir vai nu jāsamierinās ar esošajiem iestatījumiem vai arī jānospeķo viss ekrāns, maldoties pa neskaitāmajām multivides sadaļām.

Lietus sensors

Lietus sensors

Šī ir viennozīmi viena no tām tehnoloģijām, kas dzima izmisušu inženieru prātos, kuriem līdz nedēļas beigām vajadzēja prezentēt ideju sarakstu nākamās paaudzes prototipam. Taisnības labad jāsaka, ka jaunākajos modeļos šī tehnoloģija strādā daudz maz atbilstoši laikapstākļiem, taču vecākos automobiļos tā darbojas ar ievērojamu neatbilstību nokrišņu daudzumam.

Jau pašā saknē šī ir viena no absurdākajām inovācijām auto industrijā. It kā lietus laikā autovadītāji nepamanītu slikto redzamību un paši neiedomātos ar vienu kustību ieslēgt logu tīrīšanas slēdzi. Ņemot vērā autoražotāju apsēstību ar displeju izvietošanu automobiļos, nebūtu nekāds brīnums, ka tuvāko gadu laikā tie pazudīs no savas ierastās vietas pie automobiļa stūres.

Lasiet vēl:

Elektroniskā stāvbremze

Automašīnas “roķene” bija kā spļāviens sejā modernajām drošības sistēmām un tikai likumsakarīgi, ka tā bija jāaizvieto ar pogu, kuras darbība atšķiras teju ikvienā automobilī. Analogais risinājums visiem bija skaidrs – parauj uz augšu un riteņi nobloķējas, nolaid uz leju un riteņi atkal griežas.

Sniedz savu viedokli

Vai Jums patika raksts? Iespējams, Jums ir kādi jautājumi vai komentāri? Mēs aicinām Jūs dalīties savā viedoklī un izteikties zem raksta. Kā arī atcerieties – vienmēr pirms iegādāties automašīnu, motociklu vai pat piekabi – pārbaudi tā vēsturi ar autoDNA pēc VIN numura. VIN pārbaude ir viena no svarīgākajām lietām, kas ir jāizdara, pirms pieņemt lēmumu par lietotas automašīnas iegādi. autoDNA ar transportlīdzekļa vēstures atskaiti palīdzēs Jums pieņemt informētu lēmumu.

Mūsdienu automobiļiem nav vienota standarta, kas ir rezultējies neskaitāmās kombinācijās kā šo “inovāciju” lietot. Nepietiek ar to, ka ir iespējams uzstādīt dažādus darbības režīmus kad tā ieslēdzas, piemēram, pie luksofora sarkanās gaismas, bet lai to atslēgtu ir jāizpilda dažādas darbības. Vienam automobilim pietiek ar to, ka ir pagriezta aizdedze, citiem pie kustības uzsākšanas, citiem tā darbojas tikai pilnmēness naktī utt.

Start-stop funkcija

Start stop funkcija

Šī uzkrītošā un brīvprātīgi obligātā funkcija bija viens no skaļākajiem autoražotāju palīgā saucieniem, kas sekoja pēc kārtējā atbildīgo varasiestāžu rīkojuma ražotājiem samazināt CO2 izmešu daudzumu.

Liela daļa no mums šo funkciju atslēdz tikko mēs piesēžamies pie auto stūres, kas droši vien liek Grētain Tūnbergai dusmās saraukt pieri. Ne mazāk svarīgs aspekts ir papildus radītā slodze uz automašīnas starteri un akumulatoru.

Drošības asistenti

Drošība ir autoražotāju un autovadītāju prioritāte numur viens. Taču ne visas tehnoloģijas kalpo kā nākas. Joslu asistents, adaptīvā kruīza kontrole un citas tehnoloģijas, kas pietuvina mūs autopilotam būtībā pieradina pie viltus drošības sajūtas.

Ir rūpīgi jāseko līdzi šo drošības sistēmu sensoru stāvoklim un jāatceras, ka auto nav apveltīts ar spriestspēju. Nereti tas noved pie dažādām bīstamām situācijām uz ceļa, kad drošības sistēmas pārprot uz ceļa notiekošo un neatbilstoši reaģē, piemēram, strauji bremzējot aplī.

Automašīnas dzinēju viltus trokšņi

Mūsdienu automobiļi ir aprīkoti ar tik labu skaņas izolāciju, ka knapi var dzirdēt dzinēja darbību. Lai arī tas lielākotiess neskar mazlitrāžas automobiļu vadītājus, jaudīgāku agregātu īpašniekiem ir patīkami ieklausīties savu kumeļu balsīs.

Dažādas CO2 samazinošās tehnoloģijas un skaņas izolācija ir novedusi pie tā, ka dzinēji vairs neskan tā kā tiem vajadzētu skanēt. Līdz ar to vairāki autoražotāji ir atraduši nožēlojamu risinājumu – nemanāma dzinēja atskaņošana ar automašīnas audio sistēmas starpniecību. Dzirdat? Tā ir pēdējā V8 gulbja dziesma.

Balss vadības funkcija

Balss vadības funkcija

Ja jūs perfekti pārvaldat angļu, vācu vai kādu citu no “populārajām” valodām, tad jaunākās paaudzes automobiļi ir spējīgi jūs saprast un daļu no komandām izpildīt ar pirmo reizi. Taču vecākiem automobiļiem ir piedzīvoti ne mazums amizantu starpgadījumu.

Par automobiļu nespēju saklausīt vadītāja vēlmes savulaik iesmēja arī Džeremijs Klarksons. Tiesa, nevar zināt cik no tā visa bija iestudējums, taču tas nemaina fakta būtību – līdz pilnvērtīgam “dialogam” ar mūsu automašīnu vēl tāls ceļš ejams.

Keyless go atslēgas

Keyless go atslēga

Par “keyless go” atslēgām ir runāts daudz un dikti. Mūsdienīgu auto zagļu arsenāls ir izmainījies līdz ar tehnoloģiu attīstību un kā atzīst daudzi drošības eksperti un pat izbijušie auto zagļi – mūsdienās automašīnu ir vieglāk un ātrāk aizdzīt nekā pirms šī revolucionārā izgudrojuma.

Šobrīd vienīgais risinājums ir īpaši maciņi, kas slāpē atslēgu signālus un ievērojami apgrūtina auto zagļu iespējas tos pie veikala vai nama durvīm noslāpēt. Te gan rodas jautājums – ja jau atslēga ir šādi jāsargā un jātur speciālā makā, kāda velna pēc man ir nepieciešama keyless go atslēga?!

Ir vēl vesels lērums ar dažādiem sīkumiem, kas ir izteikti vienam vai otram autoražotājam, taču to uzskaite, lai paliek jūsu ziņā. Taču virziens ir skaidrs – bezpersonisks transporta līdzeklis ar milzu planšeti konsoles vietā un pilnīgu paļaušanos uz autopilotu. Saka, ka mākslīgajam intelektam pie stūres nav jābūt perfektam. Pietiek, ja tas izraisītu par 1% mazāk avāriju nekā cilvēki.