autoDNA iesaka
Agresīva braukšana

Agresīva braukšana – papildus sodze un slēptās izmaksas

7 februāra 2019

Braukšanas stils var atstāt lielu iespaidu ne tikai uz blakussēdētāju vai cilvēkiem no malas, bet arī ilgtermiņā uz automašīnas tehnisko stāvokli. Agresīva braukšana var sagādāt īslaicīgu adrenalīna devu, kas balansē uz likuma robežas un finansiālā izteiksmē pastiprināti bojā dzinēju, piekari, bremzes, riepas un ātrumkārbu.

Ikvienai automašīnai laiku pa laikam vajag ļaut “iztīrīt trubas”, taču, ja tas kļūst par ieradumu, tad ievērojami pieaugs ne tikai degvielas patēriņš, bet arī automašīnas detaļas nolietosies krietni ātrāk.

Dzinējs

Dzinējs

Automašīnas dzinēju var itin viegli salīdzināt ar cilvēka sirdi. Pie normālas slodzes mēs jūtamies labi, taču skrienot ātri vien jutīsim slodzi. Ar automašīnas dzinēju ir tieši tāpat! Agresīva braukšana un gāze grīdā iet kopā kā cimds ar roku. Diemžēl pie šāda scenārija dzinējs pastāvīgi tiek pakļauts nevajadzīgi lieliem apgriezieniem.

Gāzēšana nenodarīs būtiskus bojājums jūsu dzinējam, ar nosacījumu, ka jūsu dzinējs ir konstruēts tā, lai tas darbotos ilgstoši šādā režīmā.

Vecāka gadagājuma automobiļiem cietīs droseles mehānisms. Jaunākām automašīnām būs elektroniskas droseles, taču neatkarīgi no tā cietīs droseles korpusā plānā metāla plāksne.

Pēkšņi palielinot un samazinot dzinēja apgriezienus, radīs papildus slodzi vārstiem un cilindru galvai. Tas savukārt var palielināt siksnas un ķēdes nodilumu, kas savieno dažādus skriemeļus un attiecīgi rotējošos komponentus, piemēram, stūres pastiprinātāja sūkni, gaisa kondicionēšanas kompresoru utt.

Taču vislielāko bojājumu agresīva braukšana dzinējam nodara karstuma viedā. Būt pirmajam pie zaļās gaismas vai pēdējā brīdī paspēt uz to, kā arī virkne citu pēkšņu akcelerāciju pilsētas režīmā, neļaus dzesēšanas sistēmai pilnvērtīgi darboties. Uz autobāņa vai sacīkšu trases pie liela ātruma dzinējs dzesējas daudz efektīvāk nekā pilsētā, kad pēc gāzes grīdā cieši seko bremžu pedālis.

Radiators galvenokārt dzesē motora bloku un daļu cilindra galvas – pārējai dzinēja daļai ir nepieciešama gaisa plūsma.

Transmisija

Transmisija

Cietīs ne tikai pati kārba, bet arī sajūgs tiks pamatīgi grillēts. Regulāri gāzējot, servisa tāmētājs pateiks skarbo diagnozi – jāmaina izspiedējgultnis un spararats. Gultnis vēl ir štrunts, bet spararats – vairāki simti eiro.

Automāti ir izturīgāki, sevišķi premium klases automobiļiem, taču arī šīs kārbas nav pasargātas no ilgstošas slodzes. Ja tiek pirkts lietots auto, tad obligāti jāpievērš uzmanība kārbas stāvoklim – dīvainiem trokšņiem, sitieniem un tam kā pārslēdzas ātrumi. Kārba ir gana komplicēts mehānisms, lai tā vienkārši un nekustināmi saplīstu. Par remonta nepieciešamību ziņos dažādi priekšvēstneši.

Bremzes

Bremzes

Agresīva braukšana neizbēgami novedīs pie regulāras un straujas bremzēšanas. Pirmkārt jau cietīs bremžu kluči, kas tiek pakļauti lielai slodzei. Attiecīgi tie būs biežāk jāmaina. Līdzās klučiem, ievērojami īsāks mūžs būs arī bremžu diskiem, kuri var savērpties.

Papildus slodzei tiks pakļauts arī galvenais bremžu cilindrs, kā arī bremžu pastiprinātājs. Pie intensīvas bremzēšanas var uzvārīt arī bremžu šķidrumu, kas nodarīs tālākus bojājumus citām bremžu sistēmas komponentēm.

Lasi vēl:

Piekare

Piekare

Agresīva braukšana bieži vien rezultējas ar to, ka tiek uzsisti riteņi pret apmalēm vai arī tiek iebraukts kādā bedrē. Attiecīgi papildus slodze tiek izdarīta uz amortizatoriem, kuru mērķis ir noturēt automašīnu paralēli ceļa virsmai.

Pašsaprotami, ka apmales un bedres var nodarīt bojājumus arī citām ritošās daļas detaļām – primāri buksēm. Neveiksmīga sānslīde pret ietves apmali var rezultēties arī ar nolauztu riteni!

Riteņi un riepas

Riteņi un riepas

Pastiprināts riepu nodilums ir tikai aisberga redzamā daļa. Riteņi ir cieši saistīti ar piekares tehnisko stāvokli. Ja ir cietusi piekare, tad visticamāk riteņiem nebūs pareizas savirzes. Tas savukārt pasliktina vadāmību un veido nevienmērīgu riepu nodilumu.

Kas attiecas uz pašiem riteņiem, tad agresīva braukšana tiem par labu nenāks. Agrāk vai vēlāk tie tiks bojāti pret jau pieminētajām apmalēm un bedrēm. Ja diskus ir vērts remontēt, tad nelielas buktes vēl var izlīdzināt.

Ja disks ir uzsists, tad rēķinaties, ka var izjust nelielu diskomfortu brauciena laikā. Var gadīties, ka konkrētais ritenis laidīs gaisu, par ko cerams, informēs gaisa spiediena kontrole.

Agresīva braukšana ir slikts ieradums, kuru ir vērts izskaust no savas braukšanas kultūras. Šāds braukšanas stils ievērojami palielina iespējas iekļūt ceļu satiksmes negadījumā, kā arī apdraud citus ceļu satiksmes dalībniekus.

Nav jābūt baznīckungam pie stūres, taču agresīvas braukšanas meistarību Valsts policijas darbinieki novērtēs ar naudas sodu no 70 līdz 280 eiro un veseliem sešiem soda punktiem!