autoDNA iesaka
Applūdis auto

Applūdis auto – pirkt vai nepirkt un ar kādiem riskiem ir jārēķinās?

24 jūlija 2018

Applūduša automobiļa iegāde ir laimes spēle, kurā vinnē retais un parasti tas ir uzpircējs-pārdevējs. Taču netrūkst arī avantūristu, kuri šādā situācijā saskata iespēju iegādāties savu sapņu auto par lētu cenu. Zemāk apskatīsim saistītos riskus un pazīmes, ka jums tiek piedāvāts applūdis auto!

No “slīkoņa” jeb applūduša auto būtu jāturas pa gabalu. Lai arī parasti šādi auto tiek norakstīti un pārkausēti, nereti tie nonāk interneta izsoļu lapās un tālāk ceļu mēro uz citu valstu lietoto auto tirgiem.

Ko dara ar slīkstošiem auto un kā tie nonāk sludinājumos?

Nereti gadās situācijas, ka auto ir bijis bez apdrošināšanas vai arī konkrētā polise nesedz ūdens bojājumus. Līdz ar to remonts no paša kabatas ir pārāk dārgs, tāpēc applūdis auto tiek savests ejošā kārtībā un pārdots “bez bojājumiem”. Protams, ne jau visi slēpj šo faktu un godīgie cer uz piedzīvojumu meklētājiem, kuri ir gatavi uzņemties risku un savest auto atbilstošā darba kārtībā.

Lasi vēl: Apdrošinātāju norakstītie auto – ko tas vispār nozīmē?

Godīgāki pārdevēji būs  dīleri, kuru plačus ir piemeklējušas dabas katastrofas un tie ir spiesti tos pārdot par krietni lētāku cenu vai arī pilnībā norakstīt. Pārsvarā applūdis auto ieceļo no Vācijas, Francijas un Beļģijas. Ja ziņās stāsta par plašiem plūdiem šajās valstīs, tad sludinājumu portālus pārpludinās auto par izdevīgu cenu.

Kā būt drošam?

Ja vēlaties būt drošs, ka auto nav bijis plūdos, tad detalizēta automašīnas atskaite sniegs vērtīgu ieskatu tās vēsturē. Ja auto ir bijis apdrošināts, tad apdrošināšanas kompānija noteikti būs veikusi savu ierakstu un tas būs redzams atskaitē.

Applūdis auto un ar to saistītie riski

Ņemot vērā mūsdienu elektronikas daudzumu jaunajās automašīnās, ir grūti atrast racionālu skaidrojumu potenciālajam riskam, iegādājoties auto, kas ir pabijis zem ūdens. Nav runa, ka varētu nestrādāt radio vai gaisa kondicionieris. Automašīnas datori un vadības bloki ir atbildīgi par tādām lietām kā gaisa spilveniem, drošu braukšanu, neskaitāmiem sensoriem, kruīza kontroli, dzinēja vadību un daudzām jo daudzām citām lietām.

Ūdens radītie bojājumi neparādās uzreiz! Ūdens nonāk vietās, kur tas normālos ekspluatācijas apstākļos nav spējīgs tikt. Tas tur paliek un ar laiku sāk korodēt apkārt esošos vadus un elektroniku. Pat ja sākotnēji auto strādā normāli ar laiku noteikti parādīsies problēmas ar elektroniku un specializēta servisa apmeklējumi kļūs arvien biežāki.

Kā noteikt, vai automašīna ir bijusi appludināta?

Mums jābūt īpaši piesardzīgiem attiecībā uz importētajām automašīnām. Tirgotājiem ir vieglāk noslēpt automašīnas patieso vēsturi nekā vietējiem dīleriem.

Seko ūdens atstātajām pēdām:

  • Ja ierodaties apskatīt automašīnu un tai ir nolaisti logi, tad iespējams, ka pārdevējs vēlas atbrīvoties no pelējuma un korozijas izraisītās smakas. Ja ir uzlikts jauns gaisa atsvaidzinātājs, tad arī tas var maskēt nevēlamo aromātu;
  • Pievērsiet uzmanību paklājiem! Ja tie izskatās pilnīgi jauni, tad iepriekšējie, iespējams, bija sapuvuši. Neaizmirstiet pārbaudīt arī grīdu zem tiem;
  • Pārbaudiet bagāžnieku – noņemiet grīdas paneli un pārbaudiet nodalījumu, kurā parasti glabājas rezerves ritenis, domkrats un citi instrumenti. Ja tur ir smiltis, tad uzskatiet to par sarkano karogo;
  • Apskatiet ar spogulīti, kas darās zem priekšējiem beņķiem. Ja arī auto grīda ir rūpīgi iztīrīta, tad diez vai negodprātīgie pārdevēji būs pacentušies tikt vaļā no rūsas un smiltīm šajā grūti pieejamajā vietā;
  • Atveriet motora pārsegu un rūpīgi apskatiet visus metāla elementus. Ja tiem ir parādījusies metālam netipiska nokrāsa, tad tas var liecināt par korozijas sākumu;
  • Aizdzeniet automašīnu uz servisu un paceliet to augšā. Pievērsiet uzmanību riteņu arkām un amortizatoriem. Ja ir redzamas ūdens līmeņa atstātas pēdas, tad skaidrs, ka auto ir ilgstoši stāvējis ūdenī;
  • Pārbaudiet pilnīgi visas elektroniskās sistēmas un “ekstras” – logus, spoguļus, sēdekļu apsildi un regulēšanu, klimata kontroli, apgaismes ierīces, automātisko stāvbremzes sistēmu utt. Var nestrādāt viena lieta, bet ne jau vairākas vienlaicīgi;
  • Nogulsnes automašīnas filtros var radīt aizsērējumus, kā rezultātā rodas sajūta, ka nepietiek jaudas un nav gaidītās dinamikas.

Izsaki viedokli

Vai Jums patika raksts? Iespējams, Jums ir kādi jautājumi vai komentāri? Mēs aicinām Jūs dalīties savā viedoklī un izteikties zem raksta. Kā arī atcerieties – vienmēr pirms iegādāties automašīnu, motociklu vai pat piekabi – pārbaudi tā vēsturi ar autoDNA pēc VIN numura. VIN pārbaude ir viena no svarīgākajām lietām, kas ir jāizdara, pirms pieņemt lēmumu par lietotas automašīnas iegādi. autoDNA ar transportlīdzekļa vēstures atskaiti palīdzēs Jums pieņemt informētu lēmumu.

Esiet piesardzīgi, ja vēlaties iegādāties automašīnu, kas pabijusi zem ūdens. Elektronikas īpatsvars automobiļos palielinās ar katru gadu. Ja auto pēc nopietnas avārijas var zaudēt karkasa izturību, tad auto pēc ūdens var neaktivizēt gaisa spilvenus brīdī, kad tas ir vajadzīgs un radīt citas vairāk vai mazāk nopietnas ķibeles. Pārbaudi auto pirms tā iegādes ar autoDNA un brauc droši!