autoDNA iesaka
automašīnas sagatavošana ceļojumam

Ar auto uz ārzemēm, jeb kā sagatavoties brīvdienu ceļojumam

11 jūlija 2016

Vēlaties aizbraukt ar auto uz ārzemēm? Parbaudiet kā pareizi sagatavot automašīnu izbraucienam un, kas jāņem līdzi, jo katru gadu mēs plānojam, kā labāk pavadīt savas vasaras brīvdienas. Mūsu izvēlei ir gan Latvijas krāšņā daba ar daudzajiem viesu namiem, gan arī neskaitāmi ārzemju kūrorti.

Katru gadu mēs plānojam kā pavadīt vasaras bīvdienas un bieži vien kā gala mērķi izvēlamies ārzemju kūrortus. Vienīgi problēma ir tāda, ka no ārzemju atpūtas vietas mūs šķir daudzi tūkstoši kilometru. Parasti lētāk ir veikt šo attālumu ar autobusu vai lidmašīnu. Tas tomēr neļauj mums paņemt līdzi pietiekoši daudz bagāžas, jo īpaši, ja ceļojam kopā ar bērniem, kā arī ceļojot ar lidmašīnu vai autobusu tas ierobežo mūsu iespējas apskatīties pa ceļam esošos tūrisma objektus un objektus, kuri atrodas lielākā attāluma no viesnīcas vai naktsmājām. Šo iemeslu dēļ, daudzi no mums tomēr izlemj doties atvaļinājumā ar auto uz ārzemēm, tāpēc brauciens uz ārzemēm ar auto prasa no mums ievērojamas pūles, lai kārtīgi tam sagatavoties.

Rūpīgi pārbaudiet auto tehnisko stāvokli 

Gatavošanās braucienam ar automašīnu uz ārzemēm, ja tas nepieciešams, jāsāk ar tās rūpīgu pārbaudi autoservisā. Jāpārliecinās par auto ritošās daļas un bremžu pareizu darbību. Tāpat nevainojami ir jādarbojas visām gaismām un kondicionēšanas sistēmai, jo ceļojums pa valstī kur temperatūra ir ļoti augsta bez strādājoša kondicioniera var pārvērsties par murgu. Jāpārbauda arī visu šķidrumu līmenis. Jāpārbauda arī riepas protektora nodilumu un vai riepas ir pietiekošs gaisa spiediens. Neaizmirstam arī par rezerves riteņa esamību.

Vai ir viss nepieciešamais aprīkojums

Transportlīdzekļa aprīkojuma komplektēšanu ārzemju ceļojumam jāsāk ar obligātajiem elementiem, kuri pēc likuma ir vajadzīgi ne tikai Latvijā, bet arī visās tajās valstīs cauri, kurām būsim ieplanojuši savu ceļojumu. Automašīnā obligāti jābūt ugunsdzēšamajam aparātam un aptieciņai (abiem jābūt ar vajadzīgo derīguma termiņu), avārijas trīsstūrim, atstarojošai vestei vadītājam un visiem pasažieriem un komplektam ar rezerves spuldzēm. Rezerves spuldzes var pasargāt mūs no nevajadzīgajiem sodiem, jo policists var palūgt kādu no tām nomainīt uz vietas un neizrakstīs sodu. Daudzām automašīnām diemžēl nav iespējams iegādāties spuldžu komplektus veikalos, tāpēc to var izdarīt internetveikalos.    

Lai ceļojums uz ārzemēm būtu veiksmīgs un izdevies nepietiek tikai ar obligāto aprīkojumu. Navigācija būtu viens no tiem aprīkojumiem, kuram būtu jābūt automašīnā, lai mēs vairāk varētu koncentrēties ceļam nevis nervozi pētīt ceļa norādes. Kā zināms elektronikai arī dažreiz nevar pinībā uzticēties, tāpēc salonā jābūt arī pienācīgai, šī gada autoceļu kartei. Tā būs ne tikai izeja no situācijas, kad GPS signāls nebūs efektīvs, bet karte arī ļaus viegli uzzināt, kas atrodas tajās vietās, kurām dosimies cauri un ļaus mums ieplānot iespējas interesantām ekskursijām. Vērts būtu padomāt arī par ledusskapi vai ledus kasti, jo, gan vadītajam, gan pasažieriem vienmēr būs pastāvīga piekļuve atdzesētiem dzērieniem.  Būtu vērts iegādāties arī piepīpētāja ligzdas sadalītāju, kas ļaus vienlaicīgi pieslēgt 2 vai 3 ierīces vienlaicīgi.

Braucot ar auto uz ārzemēm vērts iegādāties arī saules sargus, gan vējstiklam, gan sānu stikliem, jo iekapjot saulē noparkotajā automašīanā sajūta būs tāda it kā jūs iekāpjat cepeškrāsnī.

Nepieciešamie dokumenti

Tāpat kā Latvijā ārzemēs līdzi ir jābūt autovadītāja apliecībai, transporta reģistrācijas apliecībai kā arī derīgai obligātai apdrošināšanai. Ieplānojot braucienu uz valstīm, kuras šķērsosim jāpainteresējas arī vai nav vajadzīgi vēl kādi dokumenti, kuri palīdzētu novērst nevajadzīgas nesaskaņas konflikta situācijās.

Izpētiet noteikumus     

Lai gan ceļu satiksmes noteikumi lielākajā daļā valstu uz kurām mēs dodamies atvaļinājumā, ir tādi paši kā Latvijā, tomēr dažās valstīs noteikumi var būtiskas atšķirties. Dažās valstīs var atšķirties ceļa zīmes no tām pie, kurām esam pieraduši Latvijā. Ārzemēs esot bieži ir ievērots, ka vietējie autovadītāji ievēro ātruma ierobežojumus. Bieži vien, tas norāda ne tikai uz braukšanas kultūru, bet arī uz augstajiem sodiem. Īpaši ir jāuzmanās Slovākijā, Austrijā, Slovēnijā un Italijā.

Jāuzmanās arī ar alkohola lietošanu. Jo daudzās valstīs promiles ir atšķirīgas un nevar zināt vai pēc vīna glāzes vai alus kausa varam sēdēt pie stūres, tāpēc labāk ceļojuma laikā turēties pie principa – nulle alkohola pirms braukšanas! Ar tādu devīzi mēs noteikti būsim drošībā, un ne tikai juridiski.

Kā jau jūs redzat izbrauciens ar auto uz ārzemēm prasa samērā lielu sagatavošanos. Varbūt ir vērts apsvērt iespēju brīvdienu galamērķi sasniegt ar lidmašīnu vai autobusu un uz vietas nopirkt organizētu ekskursiju vai iznomāt automašīnu. Protams, ka tas ietaupīs mums daudz vairāk laika nekā auto sagatavošanu braucienam uz ārzemēm. No otras puses, lielākā daļa no tā par ko iepriekš šeit aprakstījām, kā piemēram auto tehniskā stāvokļa pārbaude vai nepieciešamā aprīkojuma iegāde, tās ir tās lietas, kuras jāveic regulāri neskatoties uz to vai dodamies tālākā ceļojuma vai nē.