autoDNA iesaka
Automašīnas akumulators

Vai tava auto akumulators ir pa īstam gatavs ziemai? Tiešām?

28 novembr 2022

Tukšs akumulators ir starp tām kaitinošākajām situācijām, kas vismaz reizi mūžā skar ikvienu autovadītāju. Līdz ar pirmajiem mīnusiem laukā, savas pirmās indikācijas pa gatavību Latvijas platuma grādiem raksturīgajiem ziemas laika apstākļiem parādīs arī jūsu automašīnas akumulators. Tam saltajā laikā ir jāpievērš īpaša uzmanība Par to arī šoreiz mūsu padomu stāsts.

Automašīnas akumulators veic virkni dažādu ļoti svarīgu funkciju neatkarīgi no tā, cik garš vai īss ir veicamais ceļa posms. Jūsu spēkrata akumulators faktiski darbojas līdzīgi jebkurai citai baterijai, atšķirība ir tikai izmēros un kapacitātē. Tas nodrošina jūsu automašīnas startera un visas elektronikas darbību.

Aptauja rāda, ka...

…Latvijā 2022. gada oktobrī veiktajā aptaujā noskaidrojies – augstās inflācijas lēciena un straujā cenu kāpuma rezultātā katrs otrais no aptaujātajiem Latvijas autovadītājiem plāno atlikt uz nenoteiktu laiku ar automašīnu saistītus izdevumus. (Avots: “Citadele Leasing“).

Akumulators var kalpot vairākus gadus, taču katru reizi, kad tiek atvērts automašīnas motora pārsegs, ir ieteicams uzmest aci akumulatoram un pārliecināties, ka viss ir arvien kārtībā. Faktiski to vajadzētu darīt regulāri, jo, kā norāda dažādi eksperti un meistari, akumulatoru vidējais darba mūžs ir aptuveni četri gadi.

Automašīnas akumulators

Foto: Pixabay.com

Akumulatora kopšana

 

Pirmais un vienkāršākais veicamais darbiņš ir… saglabā to tīru. Uz korpusa var veidoties eļļas un citi traipi, kas var novest pie daudz nopietnākām problēmām, jo tie var slēpt plaisas vai izliekumus.

Ja automašīnas akumulators atrodas motortelpā, tad vienkārši notīriet to ar papīra dvieli vai lupatiņu, kas ir samitrināta ar speciālu eļļas tīrīšanas līdzekli. Ja tas ir novietots kaut kur citur, piemēram, bagāžniekā, tad šādiem traipiem nevajadzētu rasties, taču tas neizslēdz iespēju, ka akumulatorā var rasties plaisas vai arī veidoties jau pieminētie izliekumi.

Plaisas liecina arī par sala nodarīto postījumu vai to, ka, iespējams, auto ir bijis iesaistīts pat ceļu satiksmes negadījumā. Savukārt izliekumi var liecināt par šķidruma trūkumu, kas neglābjami novedīs pie sliktākas akumulatora darbības.

 

 

Elektrolīta pārbaude

Automašīnas akumulatora viena no sastāvdaļām ir elektrolīts. Ja tam ir noņemami ventilācijas vāciņi, jūs varat pārbaudīt elektrolīta līmeni katrā šūnā atsevišķi – tam vajadzētu būt virs akumulatora plākšņu augšdaļas. Ja tas ir zems, varat pievienot destilētu ūdeni.

Vai esat aizdomājies, cik labs vai nelāgs ir jūsu mājokļa krānā plūstošais ūdens? Šķiet, garšo labi, tīrs, dzidrs – it kā nekāda vaina. Un, tomēr… Tas var nodarīt būtisku kaitējumu jūsu automašīnas akumulatoram, tādēļ nekad un nekādā gadījumā nelejiet krāna ūdeni. Tas tas satur dažādus minerālus un citas mikrodaļiņas, kas var kaitēt akumulatora darbībai.

Lasiet vēl:

Automašīnas akumulators

Foto: Pixabay.com

 

Korozija

Rūpīgi pārbaudiet akumulatoru un meklējiet korozijas pazīmes – parasti baltu vai zilganzaļu pūciņu ap klemmes pieslēguma vietām. Ja tāda ir izveidojusies, tad sajauciet sodu ar ūdeni atiecīgi proporcijās pusi uz pusi un kārtīgi noberziet. Kad viss ir tīrs, noskalojiet ar tīru ūdeni.

 

Ekspluatācija

Katrai automašīnai ir autoražotāja noteikts akumulatora tips ar nepieciešamo jaudu. Dīzeļdzinējiem tie kā likums ir dārgāki un jaudīgāki. Līdz ar to obligāti konsultējaties ar pieredzējušu pārdevēju vai arī meklējiet informāciju autoražotāja rokasgrāmatā par pareiza akumulatora izvēli jūsu automobilim.

Automašīnas akumulators

Foto: Pixabay.com

 

 

Ko darīt, ja automašīnas akumulators nedarbojas?

Trokšņi var liecināt par dažādām problēmām, bet, ja nevarat pielaist auto, tad visbiežāk pie vainas būs tieši akumulators.

Automašīnas akumulators parasti liek par sevi manīt, kad tā dzīves cikls tuvojas beigām. Taču pirmā reize, kad no rīta vai vakarā pēc darba nevarēsiet pielaist auto, agrāk vai vēlāk neizbēgami notiks. Tādēļ jau laikus sāciet domāt par jaunas baterijas sarūpēšanu. Būs mazāk kreņķu un klapatu!

Ja nu tāda neraža gadījusies, tad šādā situācijā pastāv vairākas rīcības iespējas.

Uzlādēt

To ir iespējams izdarīt ar speciālu lādētāju. Gluži kā jūsu mobilajam tālrunim, arī automašīnas akumulatoru var uzlādēt no rozetes.

Ievilkt

Ja jauda pietrūkst pavisam maz, tad var mēģināt automašīnu ievilkt un cerēt, ka ģenerators brauciena laikā spēs uzlādēt akumulatoru pietiekoši daudz, lai veiksmīgi nokļūtu atpakaļ;

“Piepīpēt”

Šis ir ātrākais, vienkāršākais un reizē arī bīstamākais manevrs. Tam būs nepieciešami speciāli vadi un nāksies ievērot dažas drošības procedūras. Pirmkārt pārliecinieties, ka akumulators nav bojāts (plaisas, izliekumi), jo “piepīpējot” tas var pat eksplodēt!

Lai pareizi un droši “piepīpētu”, pievieno vadus un rīkojies šādā secībā:

  1. pozitīvo pie tukšā akumulatora;
  2. pozitīvo pie pilnā akumulatora;
  3. negatīvo pie pilnā akumulatora;
  4. negatīvo pie automašīnas, kuru darbināsim, metāliskās daļas;
  5. iedarbinām donora auto, kurš dod jaudu otram auto un darbinām to vismaz 5 minūtes;
  6. izslēdzam donora auto;
  7. ieslēdzam auto, kuram nosēdies akumulators. Pirms tam gan ir jāpārliecinās, ka ir izslēgtas visas elektroiekārtas (radio, apsildāmie beņķi, lukturi utt.);
  8. darbinām auto ar tukšo akumulatoru vismaz pusstundu no vietas bez pārtraukuma.

Nopirkt jaunu

Ja zināt kāds akumulators ir vajadzīgs, turklāt veikals atrodas pavisam netālu, tad vienkāršākais veids ir ātri aizjozt pakaļ jaunam akumulatoram. Ja jau auto baterija vienreiz ir nosēdusies, tad tas tāpat agrāk vai vēlāk būs vajadzīgs jauns.

 

Silts ieteikums

Akumulators ir svarīga automašīnas sastāvdaļa, kura nomaiņu nevajdzētu atlikt uz pārāk ilgu laiku.

Pie lielākiem mīnusiem pat ar 12 stundu ilgu uzlādi var nepietikt, un  tas nozīmē, ka salīdzinoši drīz būs jāgādā jauns akumulators.

Neaizmirstiet arī par vecā akumulatora pareizu un videi saudzīgu utilizāciju! Automašīnas akumulators un tanī esošie elementi, kā arī skābe videi nodara milzu kaitējumu, tādēļ tas ir jānodod utilizācijai pie profesionāļiem.

Izsaki viedokli

Vai jums patika raksts? Iespējams, jums ir kādi jautājumi vai komentāri? Mēs aicinām jūs dalīties savā viedoklī un izteikties zem raksta. Kā arī atcerieties – vienmēr pirms iegādāties automašīnu, motociklu vai pat piekabi – pārbaudi tā vēsturi ar autoDNA pēc VIN numura. VIN pārbaude ir viena no svarīgākajām lietām, kas ir jāizdara, pirms pieņemt lēmumu par lietotas automašīnas iegādi. autoDNA ar transportlīdzekļa vēstures atskaiti palīdzēs jums pieņemt informētu lēmumu.