Padomi

Auto spuldzīte – izturība, nomaiņa, kontrole un efektivitātes paaugstināšana

Pievienoja 26 janvāris 2018

Rudens-ziemas periods ir laiks, kad ir īpaši svarīgi saglabāt automašīnu lukturus labā stāvoklī. Spuldzes mēdz izdegt vismazāk gaidītajā un vēlamajā brīdī. No kā atkarīga spuldžu izturība un kā to pagarināt?

Īsumā par spuldzēm

Tuvās gaismas, gabarīta gaismas lukturi, miglas lukturi, atpakaļgaitas lukturi, bremžu lukturi, virzienrādītāji – automašīnas ārējais apgaismojums, atkarībā no uzstādīto lampu tipiem, ietver līdz pat 20 spuldzēm. Šis, acīmredzami, neizsīkstošais elements, kad tas ir ieslēgts, var sasilt līdz temperatūrai virs 300 °C. Salīdzinājumam, temperatūra motora iekšdedzes kamerā reti pārsniedz 600 °C. Automobiļa spuldzes izturība ir atkarīga no vairākiem faktoriem. Daži no tiem ir atkarīgi no lietotāja, bet pārējos gadījumos mums nav kontroles.

Īsumā, kas mums jāievēro, izvēloties spuldzi, neatkarīgi no tā veida, ir izvairīties no apšaubāmas kvalitātes produktiem. Testi, ko vada neatkarīgas iestādes, liecina par to pašu – lētu, ķīniešu spuldžu kvalitāte, ko ražotāji uzskata par dekoratīviem vai pseidoksenoniem, ir daudz nabadzīgāka nekā viņu zīmola partneru kvalitāte, kas arī varētu ietekmēt to izturību. Tas, ko viņi saka par “skopais maksā divreiz”, ir pilnīga taisnība šajā gadījumā.

Atcerieties! Automašīnām ar neoriģinālām ksenon gaismām pastāv risks CSDD tehniskajā apskatē iegūt “2” vērtējumu un pagaidu atļauju piedalīties satiksmē.

Auto spuldzes

Spuldžu izturība un kalpošanas laiks

 

Atsevišķi spuldžu veidi spīd īsāku laiku nekā citi. Tas ir atkarīgs no to struktūras – H4 spuldzei būs daudz ilgstošāks darbības laiks nekā H1 vai H7. Izvēloties populāras spuldzes, kas dod 30 vai 50% vairāk gaismas nekā standarta, mums jāapzinās, ka augstāka efektivitāte samazinās darbības laiku. Tātad, ja mēs brauksim tikai pa pilsētu, kur ieluapgaismojums parasti ir labs, labāk ir pāriet uz standarta produktu, vai arī ar “eko” marķējumu, kas kalpos ilgāku laiku uz nedaudz zemāka spilgtuma rēķina. Ja mēs daudz braucam naktī ārpus pilsētas, mēs varam izvēlēties efektīvākas spuldzes. Mēs iesakām domāt uz priekšu un vienkārši iegādāties divas rezerves spuldzes, ko turēt mašīnā. Kad viena no spuldzēm izdeg, mums vienmēr ir jāaizstāj abas. Tādā veidā mums dažas dienas vēlāk nevajadzēs mainīt otru.

Vēl viena svarīga lieta, kad runa ir par gaismas avota izturību, ir elektrības instalācijas spriegums. Spuldžu pārbaudes laboratorijās tiek veiktas ar 13,2 V spriegumu, un tā ir vide, kurā tiek mērīta to izturība. Vienlaikus pareizais spriegums automašīnas elektriskajā instalācijā svārstās no 13,8-14,4 V. Par 5% paaugstināts spriegums samazina spuldzes kalpošanas laiku uz pusi. Šādā situācijā var izrādīties, ka normālas lietošanas laikā spuldze nekad nesasniedz ražotāja deklarēto izturību.

Runājot par izturību, ir ieteicams aplūkot parametrus, ko ražotāji izmanto, lai izmērītu šo faktoru. Apgaismojuma katalogos ir tendence izmantot parametrus B3/Tc. Pirmais no tiem norāda vidējo mūža ilgumu. Otrs sniedz ticamāku informāciju – laiks, kas noteikts darba stundās, pēc kura 63,2% spuldžu izdeg. No populārākajiem spuldžu tipiem vismazāk izturīgie ir H7, kuru vidējais Tc parametrs ir 450-550 stundas. Salīdzinot ar H4 spuldzēm, šī vērtība svārstās ap 900 stundām.

H4 spuldze

 

Spuldžu nomaiņa

 

Nomainot spuldzes priekšējos lukturos, ir svarīgi nepieskarties spuldzes virsmai ar pirkstiem. Tādā veidā mēs atstājam mazliet netīrumus un taukus, kas, pakļauti augstām temperatūrām, kas var samazināt spuldzes kalpošanas ilgumu. Aizsardzības procesā vislabāk ir turēt spuldzes aiz pamatnes, un, kad tas nav iespējams, stiklam pieskarties var tikai ar tīru papīra dvieli. Mainot spuldzi, mums rūpīgi jāpārbauda elektriskie savienojumi lampas kontaktligzdā un kārtīgi jāievieto spuldze kontaktligzdā. Spuldzēm nepatīk strāvas padeve nomaiņas laikā. Jebkurš strāvas padeves pārrāvums, ko izraisa, piemēram, slikts savienojums ar kontaktligzdu, var izraisīt spuldzes ātrāku izdegšanu.Auto spuldzes

Neaizmirsīsim, ka spuldzes vajadzētu mainīt tikai tad, kad gaismas ir izslēgtas! Tādā veidā mēs izvairīsimies no īssavienojuma, un ksenona lampu gadījumā arī elektrošoka. Neatkarīgi no mūsu automašīnā izmantoto spuldžu veida ir ieteicams glabāt rezerves komplektu automašīnā, kurā jāietver vismaz viena spuldze no katra tipa. Mums vajadzētu arī mēģināt pārbaudīt apgaismojuma stāvokli – vēlams ik pēc pāris dienām.Auto spuldzes

Summa komentāri: 1

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

  1. Kristaps

    Man jau gadu ir auto ar h1 standaru, ar elektirību viss kārtībā, pārbaudīts! esmu pircis osram produktu, bet tās dega ārā viena pēc otras, vienalga vai pasrastās vai nbu, kādas 4 spuldzes nomainīju pus gada laikā, pirktas 3 dažādās vietās. Tad nopirku un uzliku jaunu ‘philips’ spuldzu komplektu.
    Tās drusk ilgāk nogāja līdz izdega.. kadus 2men. Apnika un nopirku lētākos ķīniešus ko veikalā vareja atrast – 2gab pa 3€ Un spīd jau trešo mēnesi… vot tev “brendi”