autoDNA iesaka
auto zādzība autoDNA

Auto zādzība – vērtīgi padomi no Interpola kā pasargāt jūsu auto

3 februāra 2020

Automobiļu zādzība ir tikpat sena un nevēlama blakusparādība kā pats automobilis. Līdzās tehnoloģiskajam progresam laika gaitā ir attīstījušās arī melnā tirgus tehnoloģijas, kas ļauj sekunžu laikā atmūķēt automašīnas durvis un doties tālēs zilajās bez liekas uzmanības pievēršanas.

Iepriekš automašīnas zādzībai bija nepieciešams atmūķēt durvis un apiet aizdedzi, mūsdienīgā “Keyless Go” sistēma auto zagļiem ir devusi patiesi iespaidīgas tehnoloģijas, kas ļauj atslēgt durvis un piešķilt auto tā it kā tas piederētu pašam zaglim. Ļaundarim ir nepieciešams vienīgi noskanēt jūsu “Keyless Go” radīto signālu un to ierakstīt savā ierīcē ar, kuru tiek nozagts jūsu lolotais auto.

Kā pasargāt savu auto no auto zagļiem?

Pirmkārt jau jums ir jāapzinās sava auto riska pakāpe. Latvijā auto zādzība ir izteikta ne tikai premium klases automobiļiem, piemēram, BMW vai Audi. Starp zagtākajiem automobiļiem ierindojas arī Toyota markas spēkrati. Izvēloties auto ar zemāku riska pakāpi, varat būs drošs, ka tas būs krietni mazāk iekārojams auto zagļu acīs.

Saskaņā ar Latvijas apdrošinātāju apkopoto informāciju, pērn visiekārojamākās automašīnu markas auto zagļu acīs bija BMW, Volvo un Toyota. Savukārt septiņu gada periodā zagtāko auto topā pirmās vietas pieder Toyota, Audi, BMW, Volkswagen un Honda.

Piemērs no Lielbritānijas

Valsts policijas video – kā tas notiek praksē

“Keyless Go” un kā pasargāt šīs atslēgas?

Ņemot vērā, ka auto zādzība notiek ar dažādu ierīču nolasīšanu, tad uzmanības fokusā ir sargāt pašas atslēgas.

 • Neatstājiet atslēgas piekariņu blakus durvīm vai logam – kā jau tas ir redzams video, atslēgas ir viegli noskenēt pat cauri sienai, durvīm vai logiem;
 • Lai apturētu signāla izstarošanu, glabājiet atslēgas RFID maciņā – šāds maciņš neko daudz nemaksā un neļaus noskenēt atslēgu raidīto signālu;

Lasiet vēl:

Bloķē auto aizslēgšanu

Ne mazāk populārs un efektīvs auto zādzības veids ir bloķēt automašīnas aizslēgšanas signālu, kas tiek raidīts no atslēgas. Aizslēdzot savu automašīnu, noziedznieki var pārtvert un bloķēt “bloķēšanas signālu”, ko atslēgas pults raida transportlīdzeklim, atstājot to atbloķētu.

Esiet vērīgi aizslēdzot savu automašīnu. Sevišķi, ja kāds jūs vēro no citas automašīnas. Pirms došanās prom vienmēr pārbaudiet vai auto patiešām ir aizslēgts ciet.

Universāli padomi cīņā ar auto zādzību

auto zādzība autoDNA

 • Vienmēr aizslēdziet savu automobili, pat tad, ja esat atbraukuši ciemos pie kāda un auto atstāts sētā;
 • Nekad neatstājiet auto ar ieslēgtu dzinēju. Sevišķi vietās, kur ir liela cilvēku plūsma, piemēram, pie veikala;
 • Novietojiet transportlīdzekli drošā vietā – labi izgaismotā stāvvietā, apsargātā stāvvietā vai garāžā;
 • Uzstādiet papildus drošības sistēmas – signalizāciju, imobilaizeri, dažādas izsekošanas ierīces un redzamā vietā izvietojiet attiecīgās uzlīmes par šo drošības sistēmu esamību;
 • Nerakstiet uz savām automašīnas atslēgām savu adresi vai citu personas identificējošu informāciju;
 • Neglabājiet transportlīdzeklī reģistrācijas dokumentus;
 • Neatstājiet automašīnā vērtslietas.

Auto laupīšana

Atsevišķos pasaules reģionos auto laupīšana ir izteiktāka nekā citur. Lai arī Latvijā šādu gadījumu ir maz, lieki drošības pasākumi par ļaunu nenāks. Sevišķi, ja dodaties ceļojumā uz citām valstīm.

 • Pirms iekāpšanas automašīnā pārbaudiet, vai aizmugurējā sēdeklī jau kāds nesēž;
 • Iekāpjot automašīnā, aizslēdziet visas durvis un nenolaidiet logus. Tā vietā, izmantojiet kondicionieri;
 • Esiet piesardzīgs, ja esat aculiecinieks nelielam satiksmes negadījumam vai, ja kāds cenšas panākt, lai jūs apstājaties ceļa malā. Ir gana daudz dažādu apzagšanas veidu, kad auto tiek apstādināts ceļa malā. Ja jums ir aizdomas, ka kaut kas nav kārtībā, neizkāpiet no automašīnas un tikai nedaudz atveriet logu, lai runātu. Brauciet prom, ja jūtaties apdraudēti;
 • Un pats galvenais – nepretojies, ja jums uzbrūk. Lai arī kāda būtu jūsu automašīnas vērtība, tā nav jūsu dzīves vērta.

Ko darīt, ja jūsu transportlīdzeklis ir nozagts?

auto zādzība autoDNA

Sauciet policiju

Gadījumā, ja redzat, ka kāds zog jūsu automašīnu, nemēģiniet viņu fiziski apturēt. Tā vietā veiciet pēc iespējas lielāku troksni un izsauciet policiju. Nekad nevar zināt vai auto zaglis ir bruņots vai nē un kāds ir viņa psiholoģiskais stāvoklis.

Ja auto zādzība jau ir notikusi:

 • Pēc iespējas ātrāk ziņojiet par zādzību. Zagtus transportlīdzekļus bieži izmanto, lai izdarītu citus pārkāpumus;
 • Lai atgūtu jūsu transportlīdzekli, nekad nepieņemiet noziedznieku šantāžas vai “biznesa piedāvājumu”. Informējiet policiju par jebkādu kontaktu ar noziedzniekiem;
 • Iegaumējiet vai piefiksējiet kaut kur svarīgāko informāciju par jūsu auto: gads, marka/modelis, numura zīme, transportlīdzekļa identifikācijas numurs (VIN), krāsa, papildus drošības sistēmu esamība, piemēra, GPS;
 • Iegaumējiet atšķirības zīmes, piemēram, skrambas un buktes vai citus bojājumus.

Padomi lietotas automašīnas iegādei

Pērkot lietotu transportlīdzekli, ir jābūt īpaši modram. Ne tikai tāpēc, ka varat iegādāties auto ar lielu nobraukumu vai pēc avārijas, bet tas var būt arī zagts! Auto zādzība ir izplatīts rūpals noziedznieku vidū. Un ne jau vienmēr automašīnas tiek izjauktas pa detaļām, daudzos gadījumos tās tiek aizdzītas uz kaimiņvalstīm un “steidzami pārdotas” sludinājumu portālos.

Ne viss ir zelts, kas spīd un ne visi auto, kas tiek steidzami pārdoti zem tirgus vērtības, ir tāpēc, ka pārdevējs ir nonācis izmisīgā situācijā.

VIN numurs

Pārliecinieties, ka nav veiktas nekādas manipulācijas ar transportlīdzekļa identifikācijas numuru (VIN) un tas atbilst numuram automašīnas dokumentos. Noteikti pārbaudiet automašīnas VIN numuru tiešsaistē.

Slēdzenes

Rūpīgi pārbaudiet durvju slēdzenes, aizdedzi kā arī šasijas numuru. Pārliecinieties, ka tur nav izteiktu skrāpējumu vai aizdomīgas pazīmes, kas varētu liecināt par ielaušanās mēģinājumu;

Atslēgas

Ikviens automobilis nāk komplektā ar divām atslēgām. Nekad nepērciet auto ar vienu atslēgu. Tas ir ne tikai riskanti un milzīgs sarkanais karogs, bet arī sagādās jums problēmas brīdī, kad gribēsiet šādu auto pārdot. Arī apdrošināt šādu auto būs problemātiski.

Cena

Pievērsiet uzmanību automobiļa cenai. Ja tā ir pārāk laba lai būtu patiesība, tad tā tas arī visticamāk arī ir. Var jau būt dažādas dzīves situācijas un steidzama vajadzība ātri realizēt automašīnu, taču tikpat labi auto var būt neglābjami nokauts vai arī zagts un informācija par zādzību vēl nav nonākusi starptautiskajā meklēšanā.

Pārdevēja kontaktinformācija

Pārliecinieties, ka pārdevējs ir sasniedzams vairākos veidos, ne tikai pēc telefona numura, kuru iespējams viņš ir iegādājies iepriekšējā dienā un pēc pārdošanas izmetis miskastē. Cenšaties uzzināt vairāk par pašu pārdevēju, uzņēmumu kuru viņš pārstāv vai e-pastu.