autoDNA iesaka
Automašīnas akumulators

Vai tava auto akumulators ir gatavs ziemas izaicinājumam?

5 decembris 2021

Tukšs akumulators ir starp kaitinošākajām situācijām, kas vismaz reizi mūžā skar ikvienu autovadītāju. Līdz ar pirmajiem mīnusiem, automašīnas akumulators sniegs pirmās indikācijas par tā gatavību Latvijas platuma grādiem gada pēdējos un pirmajos mēnešos.

Automašīnas akumulators veic virkni dažādu funkciju neatkarīgi no tā, cik garš vai īss ir veicamais ceļa posms. Blogā centīsimies rast atbildes uz šādām tēmām:

Jūsu automašīnas akumulators darbojas līdzīgi jebkurai citai baterijai. Tas nodrošina jūsu automašīnas startera un visas elektronikas darbību. Akumulators var kalpot vairākus gadus, taču katru reizi, kad tiek atvērts automašīnas motora pārsegs, ir ieteicams uzmest aci akumulatoram un pārliecināties, ka viss ir kārtībā.

Akumulatora kopšana

Automašīnas akumulators

Pirmā un vienkāršākā lieta, kas jādara, ir saglabājiet to tīru. Uz korpusa var veidoties eļļas un citi traipi, kas var novest pie daudz nopietnākām problēmām, jo tie var slēpt plaisas vai izliekumus.

Ja automašīnas akumulators atrodas motortelpā, tad vienkārši notīriet to ar papīra dvieli vai lupatiņu, kas ir samitrināta ar tīrīšanas līdzekli. Ja tas ir novietots kaut kur citur, piemēram, bagāžniekā, tad šādiem traipiem nevajadzētu rasties, taču tas neizslēdz iespēju, ka akumulatorā var rasties plaisas vai arī veidoties jau pieminētie izliekumi.

Plaisas liecina par salā nodarīto postījumu vai arī, ja auto ir bijis iesaistīts ceļu satiksmes negadījumā. Savukārt izliekumi var liecināt par šķidruma trūkumu, kas neglābjami novedīs pie sliktākas akumulatora darbības.

Elektrolīta pārbaude

Automašīnas akumulatora viena no sastāvdaļām ir elektrolīts. Ja tam ir noņemami ventilācijas vāciņi, jūs varat pārbaudīt elektrolīta līmeni katrā šūnā atsevišķi – tam vajadzētu būt virs akumulatora plākšņu augšdaļas. Ja tas ir zems, varat pievienot destilētu ūdeni.

Nekādā gadījumā nelejiet krāna ūdeni, jo tas satur dažādus minerālus un citas mikrodaļiņas, kas var kaitēt akumulatora darbībai.

Lasiet vēl:

Korozija

Automašīnas akumulators

Rūpīgi pārbaudiet akumulatoru un meklējiet korozijas pazīmes – parasti baltu vai zilganzaļu pūciņu ap klemmes pieslēguma vietām. Ja tāda ir izveidojusies, tad sajauciet 50/50 sodu ar ūdeni un kārtīgi noberziet. Kad viss ir tīrs, noskalojiet ar tīru ūdeni.

Ekspluatācija

Katrai automašīnai ir autoražotāja noteikts akumulatora tips ar nepieciešamo jaudu. Dīzeļdzinējiem tie kā likums ir dārgāki un jaudīgāki. Līdz ar to obligāti konsultējaties ar pieredzējušu pārdevēju vai arī meklējiet informāciju autoražotāja rokasgrāmatā par pareiza akumulatora izvēli jūsu automobilim.

Automašīnas akumulators nedarbojas, ko darīt?

Automašīnas akumulators

Trokšņi var liecināt par dažādām problēmām, bet, ja nevar pielaist auto, tad visbiežāk pie vainas būs akumulators.

Automašīnas akumulators parasti dod par sevi manīt, ka tā dzīves cikls tuvojas beigām. Taču pirmā reize, kad no rīta vai vakarā pēc darba nevarēs pielaist auto, agrāk vai vēlāk neizbēgami notiks.

Šādā situācijā pastāv vairākas iespējas:

Uzlādēt. To ir iespējams izdarīt ar speciālu lādētāju. Gluži kā jūsu mobilajam tālrunim, arī automašīnas akumulatoru var uzlādēt no rozetes;

Ievilkt. Ja jauda pietrūkst pavisam maz, tad var mēģināt automašīnu ievilkt un cerēt, ka ģenerators brauciena laikā spēs uzlādēt akumulatoru pietiekoši daudz, lai veiksmīgi nokļūtu atpakaļ;

“Piepīpēt”. Šis ir ātrākais, vienkāršākais un reizē arī bīstamākais manevrs. Tam būs nepieciešami speciāli vadi un nāksies ievērot dažas drošības procedūras. Pirmkārt pārliecinieties, ka akumulators nav bojāts (plaisas, izliekumi), jo “piepīpējot” tas var eksplodēt.

Lai pareizi un droši “piepīpētu”, pievieno vadus un rīkojies šādā secībā:

  1. Pozitīvo pie tukšā akumulatora;
  2. Pozitīvo pie pilnā akumulatora;
  3. Negatīvo pie pilnā akumulatora;
  4. Negatīvo pie automašīnas, kuru darbināsim, metāliskās daļas;
  5. Iedarbinām donora auto, kurš dod jaudu otram auto un darbinām to vismaz 5 minūtes;
  6. Izslēdzam donora auto;
  7. Ieslēdzam auto, kuram nosēdies akumulators. Pirms tam gan ir jāpārliecinās, ka ir izslēgtas visas elektroiekārtas (radio, apsildāmie beņķi, lukturi utt.);
  8. Darbinām auto ar tukšo akumulatoru vismaz pusstundu no vietas bez pārtraukuma.

Nopirkt jaunu. Ja zināt kāds akumulators ir vajadzīgs, ja veikals atrodas netālu, tad vienkāršākais veids ir ātri aizbraukt pakaļ jaunam akumulatoram. Ja jau auto vienreiz ir nosēdies, tad tas tāpat būs agrāk vai vēlāk vajadzīgs.

Akumulators ir svarīga automašīnas sastāvdaļa, kura nomaiņu nevajdzētu atlikt uz pārāk ilgu laiku. Pie lielākiem mīnusiem pat ar 12h uzlādi var nepietikt un tas tāpat būs jānopērk jauns. Neaizmirstiet arī par vecā akumulatora pareizu un videi saudzīgu utilizāciju. Automašīnas akumulators un tanī esošie elementi, un skābe videi nodara milzu kaitējumu, tādēļ tas ir jānodod utilizācijai pie profesionāļiem.

Summa komentāri: 0

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.