autoDNA iesaka
automašīnas ar autopilotu

Automašīnas ar autopilotu – drošāk, vieglāk un bez stresa

22 marta 2016

Arvien biežāk auto medijos varam izlasīt rakstus par to, ka tuvojas ēra, kurā automašīna pārvietosies bez vadītāja. Tas nozīmē, ka tuvākajā laikā auto tirgū ieviesīs jauninājumu – automašīnas ar autopilotu. Tas būs sava veida tilts starp pašreizējo stāvokli un laikmetu kad automašīnas pārvietosies pašas.


Kā darbojas automašīnas ar autopilotu?

Pirmkārt, šī sistēma darbosies kā līdz šim – automašīnai būs nepieciešams autovadītājs. Tomēr auto būs aprīkots ar vairākām drošības sistēmām, kuras sniedz atbalstu vadītājam, piemēram, ar tādām, kuras daļēji pārņem stūres kontroli, gāzes pedāli vai bremzes.

Visvairāk automašīnas ar autopilotiem būs paredzētas, lai vadītājs droši varētu lietot planšeti vai mobilo tālruni braukšanas laikā un, lai viņš nebūtu tik ļoti koncentrējies uz satiksmes situācijām, kā braucot ar parasto automašīnu. Pēc šāda veida sistēmām vairāk interesēsies īpaši aizņemti cilvēki, kuri pavada daudz laika sastrēgumos un labprāt strādātu automašīnā, atbildot uz e-pastiem vai iepazīstoties ar dažādiem prezentācijas vai citiem korporatīvajiem materiāliem. Risinājumi, kuri veidos autopilota sistēmu pozitīvi ietekmēs arī vidi – transportlīdzeklis ar autopilotu iegūs vienmērīgāku braukšanu un mazākas būs CO2 emisijas nekā tradicionālajos automobiļos.

 

Kā automašīna ar autopilota sistēmu palīdz autovadītājam?

Ērtības, kuras būs pieejamas automašīnās ar autopilota sistēmām būs patiešām daudz. Visas šīs ērtības būs pieejamas, lai padarīt autovadītājam braukšanu drošu, ātru un bez īpašiem stresiem, gan pa šoseju, gan pilsētā. Šie risinajumi būs saistīti ar sekojošiem braukšanas aspektiem:

joslas maiņa – transportlīdzeklis ar sensoru palīdzību uzraudzīs situāciju uz ceļa un palīdzēs vadītājam mainītu braukšanas joslas, izvēloties atbilstošu braukšanas ātrumu vai palīdzēs stūres pagriešanā.
braukšana šaurās vietās – iebraukšu vai neiebraukšu? Katrs autovadītājs bieži uzdot sev šo jautājumu braucot pa ceļiem uz, kuriem parkojas citi transportlīdzekļi vai vietās, kur notiek remontdarbi un daļa joslas ir aizņemta. Tagad uz šo jautājumu atbildēs mūsu auto. Autopilota sistēma, izmantojot sensorus, ieteiks mums vai mēs droši pabrauksim garām šķērslim un palīdzēs pareizi pagriezt stūri, lai saglabātu drošu attālumu no šķēršļiem.
ātruma optimizācija – vai ir vērts stiprāk uzspiest gāzes pedāli, lai paspētu uz zaļo gaismu vai arī tam nav jēgas, jo tāpat apstāsimies pretī esošajā korķī? Šis ir vēl viens jautājums uz, kuru atbildi sniegs mums mūsu auto, lai mēs varētu jebkurā brīdī izvēlēties atbilstošu braukšanas ātrumu.
bremzēšana – tas ir vēl viens braukšanas aspekts, kurā palīdzību mums sniegs autopilota sistēma. Ja uz brīdi zaudēsim modrību uz ceļa auto pats nobremzēs šķēršļa priekšā un tas savukārt palielina mūsu izredzes izvairīties no sadursmes.
operatīvā transportlīdzekļa pamanīšana – ļoti bieži ilgi ir vizuāli jāmeklē policijas auto, kura sirēnas mēs dzirdam tālumā un vai tas pārvietojas pa mūsu ceļa pusi vai arī pa pretējo braukšanas joslu un vai esam spiesti dot tiem ceļu vai nē? Tagad šo dilemmu mūsu vietā izlems autopilots.
sadarbība ar ceļu infrastruktūru un citām automašīnām – šos risinājumi sauc par V2V (Vehicle To Veihcile) un V2I (Vehicle To Infrastructure). Tie ļauj apmainīties ar informāciju starp braucošiem transportlīdzekļiem vai starp infrastruktūru un transportlīdzekļiem. Pateicoties šai informācijai auto var pārvietoties ar atbilstošu ātrumu un ar iepriekš saņemtu informāciju par sarežģījumiem uz ceļiem, ātruma ierobežojumiem u.tml.
iesaistīšanās satiksmē un braukšanas uzsākšana pie zaļās gaismas – autovadītāji bieži sūdzas par to, ka, ja citi autovadītaji ātrāk uzsāktu kustību pie zaļās gaismas satiksmes sastrēgumu būtu daudz mazāk. Šis ir vēl viens elements, kurā palīdz mums automašīna ar autopilotu. Ar šādu transportlīdzekli noteikti nebūsim citiem kā traucēklis uz ceļa. Vienīgi jautājums ir par to vai nepaliksim zaļi no dusmām nervozējot par autovadītājiem, kuriem šādas sistēmas automobiļos nav?
parkošanās – pēc dažiem gadiem populāro parkošanās sistēmu aizstās auto, kurš parkojas patstāvīgi. Tas izskatīsies apmēram tā, ka izkāpjot no automašīnas pie mājas vai pie darba auto pats dodas noparkoties noteiktā autostāvvietā. Auto pats atradīs vietu un pats tajā iebrauks. Tas joprojām izklausās diezgan futūristiski, bet Volkswagen firmas pārstāvji, kuri strādā pie šiem risinājumiem, pārliecina mūs, ka šāda sistēma var gūt labus panākumus un tas neprasa aprīkot autostāvvietas ar dārgām iekārtām, jo viss, kas ir nepieciešams tiks uzstādīts automašīnā kopā ar atbilstošajiem sensoriem, kuri pasargās auto no apskādejumiem. Neviens, protams, negribētu, lai auto kādu apskādētu vai savainotu mūsu prombūtnes laikā. Šajā ziņā, īsts baudījums būs elektromobīļu īpašniekiem. Tie ne tikai paši noparkosies, bet arī paši atradīs norādītā stāvvietā uzlādes vietu un kad baterijas būs jau uzlādētas tie paši izbrauks no šīs vietas, lai netraucēt citiem auto īpašniekiem izmantot uzlādi.

Kurš pirmais ieviesīs tirgū automašīnas ar autopilotu?

Pie šādu automašīnu izstrādes strādā visi zināmie autobūvju uzņēmumi. Starp tiem visbiežāk ir minēti tādi auto kā Tesla, Mercedes, Volvo, Škoda un Volkswagen. Volvo pārstāvji apgalvo, ka pa Zviedrijas ielām šadi auto ar autopilotu pārvietosies jau 2017. gadā, bet Volkswagen ir paziņojis, ka tas varētu notikt jau 2016. gadā. Bet noteikti, ka tas notiks ātrāk nekā gadījumā ar automašīnām bez vadītāja, kuras mums būs japagaida nedaudz ilgāk.

 

Vai zināji

autoDNA ir vadošais transportlīdzekļu vēstures tiešsaistes pārbaudes pakalpojumu sniedzējs. Pamatojoties uz jūsu VIN numuru, ar autoDNA varat pārbaudīt transportlīdzekļa vēsturi pirms tā iegādes. Daudzos gadījumos VIN pārbaude var novērst nevēlamas papildu izmaksas, kas saistītas ar transportlīdzekļa iegādi ar nezināmu vai likvidēta transportlīdzekļa pagātni.