autoDNA iesaka
auto gāzes iekārta

Cik ilgā laikā atmaksājās automašīnas gāzes iekārta?

20 janvāra 2017

Lai arī gāzes iekārtām ir daudz priekšrocību, piemēram, tas ir videi draudzīgs risinājums, galvenais iemesls, kādēļ auto īpašnieki ar tām aprīko savu spēkratu, ir visai būtiskais naudas ietaupījums.

Protams, tas saistās ar zināmām izmaksām, kas, jāpiebilst, nav no zemajām. Tādēļ, apsverot šādu iespēju, aktuāls kļūst jautājums – cik ilgā laikā atmaksājās automašīnas gāzes iekārta?

Jāsaka, ka uz šo jautājumu viennozīmīgas atbildes nav. Lai arī eksperti atzīst – aprīkojot spēkrata dzinēju ar gāzes iekārtu, visbiežāk tā atmaksājas dažu mēnešu laikā, lielā mērā tas atkarīgs no tā, cik liels ir plānotais automašīnas nobraukums. Jo lielāki attālumi ar automašīnu tiek veikti, jo būtiskāks būs ietaupījums. Veicot aprēķinus, vērā jāņem degvielas izdevumi – pēc gāzes iekārtas uzstādīšanas tie samazinās apmēram uz pusi.

Lasiet vēl:

Kas jāzina pirms auto aprīkošanas ar gāzes iekārtu?

Kas jazina par gazes iekartu

Neskatoties uz vienkāršajiem aprēķiniem, kas ļauj spriest par gāzes iekārtas ekonomiskumu, joprojām izskan dažādi viedokļi saistībā ar to. Nereti dzirdamas bažas par gāzes cenas iespējamo palielināšanos. Taču šaubas mazina fakts, ka gāzes cena jau gadus desmit nav būtiski mainījusies, kamēr benzīna un dīzeļdegvielas cenas uzstāda arvien jaunus rekordus.

Aspekts, uz kuru bieži vien norāda neatkarīgie eksperti – gāzes iekārtas apkope ir salīdzinoši dārga, tādēļ pirms lēmuma pieņemšanas auto īpašniekam vajadzētu izvērtēt, vai degvielas ekonomija patiešām atsvērs visas pārējās izmaksas. Atceries! Automašīnai, kurai ir uzstādīta gāzes iekārta obligāti jāveic regulāras apkopes!

Kā jau tas ir ar jebkuru tēmu, arī par šo dzirdami visdažādākie mīti – piemēram, ka auto gāze samazina motora jaudu. Taču šis pieņēmums patiesībai atbilst tikai daļēji, ja gāzes iekārta strādā ekonomiskā režīmā, tad jaudas zudums nav lielāks par 2%.

Autovadītājiem, kas savu spēkratu plāno aprīkot ar gāzes iekārtu, bažas rada arī doma, ka iekārta varētu aizņemt pārāk daudz vietas. Tomēr modernie gāzes baloni ir ērti novietojami, piemēram, rezerves riepas nodalījumā vai zem automašīnas grīdas. Tāpat nevajadzētu arī uztraukties par gāzes smaku salonā – mūsdienīgās iekārtas ir hermētiski noslēgtas un nerada nekādu kaitējumu.

Kas vēl jāņem vērā, izmantojot gāzes iekārtu?

Cik ātri atmaksājas gāzes iekārta?

Braucot ar automašīnu, kura aprīkota ar gāzes iekārtu, palielinās aizdedzes sveču nolietojums, tādēļ tās jāmaina biežāk, kā braucot ar mašīnu, kas darbināma ar benzīnu.

Jāņem arī vērā, ka auto gāzes uzpildes stacijas nav tik bieži sastopamas, turklāt ne vienmēr tur pieejama apkalpošana – nereti ar gāzes uzpildi autovadītājam jātiek galā paša spēkiem.

Lai arī auto gāze patiešām paredz mazākas izmaksas, tomēr jāsecina – to, cik tā ir rentabla, nosaka vairāki faktori. Un tie auto īpašniekam jāizvērtē katram pašam.

Cik maksā uzstādīt gāzes iekārtu?

Cena ir atkarīga no vairākiem faktoriem – automašīnas markas, modeļa ražošanas gada, kā arī dzinēja (cilindru skaits, turbo, tiešā iesmidzināšana). Cenā ietilpst gāzes iekārtas komplekts ar uzstādīšanu.

Vidēji gāzes iekārtas uzstādīšana maksās no 600 – 800 eiro un tā sevi atpelnīs 4-6 mēnešu laikā. Turpmāko laiku degvielas ekonomija pieaugs vidēji par 50%.

Šobrīd Latvijā reģistrēto automašīnu sadalījums pēc degvielas veida:

latvijas-auto-tirgus-sadalijums-gaze

Degvielas veida sadalījums. Avots CSDD