autoDNA pārbauda
Sarkana auto krāsa

Vai automašīnas krāsas izvēle ietekmē tās drošību uz ceļa?

24 augusta 2020

Automašīnas krāsas izvēle nenoliedzami ir svarīgs faktors jauna auto iegādē. Ir pircēji, kas priekšroku dod zemākai cenai vai labākam automašīnas stāvoklim, taču netrūkst arī tādu, kas augstāk par visu vērtē tieši automobiļa krāsu.

Pētot populārākās automobiļu krāsas, nākas uzdot sev jautājumu – vai automašīnas krāsas izvēle ietekmē tās drošību uz ceļa? Izrādās, ka ietekmē gan un, piemēram, baltas krāsas automobiļi avārijās iekļūst par 12% mazāk nekā melnas krāsas auto.

Drošākās auto krāsas

Šādu pašu jautājumu uzdeva Monašas Universitātes Ceļu satiksmes negadījumu izpētes centra analītiķi no Austrālijas. Saskaņā ar pētījuma datiem baltā automašīnas krāsa ir atzīta par drošāko un melnā krāsa par bīstamāko.

Līdzīgās domās ir arī autoDNA aptaujātie eksperti – autosportists un Drošas Braukšanas Skolas vadītājs Jānis Vanka, Rīgas Tehniskās Universitātes profesors Ēriks Vonda un Biķernieku kompleksās sporta bāzes vadītājs Normunds Lagzdiņš.

Dažreiz gadās tā, ka auto ir tik ļoti cietis satiksmes negadījumā, ka tas ir jāpārkrāso. Ar šāda auto īpašnieku autoDNA sastapās slēptās kameras projektā “Neļauj sevi apčakarēt. Pārbaudi pirms pērc!”. Kā mums gāja varat apskatīties zemāk pievienotajā video.

Baltā krāsa

Izpētot datus par vairākiem tūkstošiem negadījumu, tika noskaidrots, ka baltas krāsas automobiļiem ir 12% mazāka varbūtība iekļūt ceļu satiksmes negadījumā nekā melnas krāsas automobiļiem. Lai arī melnā krāsa popularitātes ziņā visā pasaulē ieņem otro vietu, tā ir pati bīstamākā virsbūves krāsa.

Pētnieki skaidro, ka baltas krāsas automobilis krietni labāk izceļas uz apkārtējā fona tai skaitā asfaltētajiem ceļiem, mājām un kokiem. Baltas krāsas automašīnas ir vieglāk saskatāmas dienas tumšajā laikā, kā arī sliktas redzamības apstākļos.

 

Zelta krāsa

Lai arī salīdzinoši reti sastopama, zelta krāsas automobiļi ir salīdzinoši droša izvēle. Tās ne tikai izceļas ar spilgtumu diennakts gaišajā laikā, bet arī naktī itin labi atspoguļo apkārtējās vides gaismu.

 

Dzeltenā krāsa

Dzeltenas krāsas automašīnas arī statistiski ir diezgan drošas. Tās ir pietiekami gaišas, lai varētu redzēt jebkurā diennakts laikā un lietū, miglā vai sniegā. Dzeltenu krāsu ir ļoti viegli pamanīt, tieši šī iemesla dēļ daudzas taksometru kompānijas visā pasaulē takšus izvēlas dzeltenā krāsā.

 

Laima zaļā krāsa

Lai arī zaļas krāsas automobiļiem ir lielāks risks iekļūt ceļu satiksmes negadījumos, spilgti zaļie laima krāsas auto ir salīdzinoši droši. Šāda krāsa spilgti izceļas uz apkārtējo fona un dabā ir reti sastopama. Laima zaļais labi kontrastē ar miglu un sniegu, kā arī vieglāk pamanāms miglā.

Oranža krāsa

Oranža ir vēl viena droša krāsa, lai gan daudzi autoražotāji to nepiedāvā. Šādas krāsas automobiļi labi izceļas uz apkārtējā fona. Vienīgais izņēmums varētu būt tuksnešos, kad šī krāsa varētu saplūst kopā ar apkārtējām smilšu grēdām.

Rozā krāsa

Reti kurš autoražotājs piedāvā šādu krāsu saviem spēkratiem. Visdrīzāk tas būs pašam jānokrāso. Saka, ka “Rozā izglābs pasauli!” un attiecībā uz automobiļiem tā ir daļēja taisnība. Rozā krāsa ir labi pamanāma teju jebkuras laikapstākļos.

Bīstamākās auto krāsas

Automašīnas krāsa, sevišķi apgrūtinātas redzamības apstākļos, var palielināt iespēju iekļūt ceļu satiksmes negadījumā.  Zemāk apskatīsim nedrošākās automašīnu krāsas.

Melna krāsa

Lai arī tā ir viena no populārākajām automašīnu krāsām, melnā ir bīstamākā automašīnas krāsa no visām. Melnas automašīnas naktī ir ļoti grūti pamanīt un tās saplūst ar lielāko daļu ceļu melnajām virsmām.

Zila krāsa

Zilas krāsas automašīnām ir palielināts risks iekļūt ceļu satiksmes negadījumā. Zilus transportlīdzekļus ir grūti pamanīt vājā apgaismojumā, sevišķi uz asfaltētiem ceļiem. Piedevām tumši zilas automašīnas naktīs bieži izskatās melnas.

Sarkana krāsa

Sarkans var izcelties lietū, miglā un sniegā, bet tas nav pietiekami spilgts, lai to labi saskatītu diennakts tumšajā laikā. Sliktas redzamības apstākļos tās var saplūst ar bremžu signāliem.

Populārākās pasaules auto krāsas

Baltā krāsa jau devīto gadu pēc kārtas ir populārākā automašīnu krāsa. No visiem saražotajiem jaunajiem automobiļiem 38% tika nokrāsoti balti. Otrajā vietā ierindojas melnā krāsa ar 19% un godpilno trešo vietu ieņem pelēkā krāsa ar 13%.

Sudraba krāsa ierindojas ceturtajā vietā ar 10%. Sarkanas, zilas un brūnas/smilškrāsas automašīnas svārstās no 6% līdz 10%, savukārt visas pārējās krāsās ir mazāk nekā 5%.

 

 

Vai zināji

autoDNA ir vadošais transportlīdzekļu vēstures tiešsaistes pārbaudes pakalpojumu sniedzējs. Pamatojoties uz jūsu VIN numuru, ar autoDNA varat pārbaudīt transportlīdzekļa vēsturi pirms tā iegādes. Daudzos gadījumos VIN pārbaude var novērst nevēlamas papildu izmaksas, kas saistītas ar transportlīdzekļa iegādi ar nezināmu vai likvidēta transportlīdzekļa pagātni.