autoDNA iesaka
automašīnas nākotnē

5 jautājumi par automašīnām nākotnē

2 maija 2016

Automašīnas nākotnē izskatīsies savādāk, nekā šobrīd.  2016. gads visticamāk nenesīs nekādas revolucionāras un acīmredzamas pārmaiņas autobūves nozarē. Tomēr tehnoloģiskajā un biznesa jomās sacensības starp autobūves gigantiem rit pilnā sparā un dažādās jomās, bet joprojām nav skaidrības kā izskatīties nakotnes automobīlis. Vai šogad uzzināsim vismaz dažas atbildes uz auto fanu visbiežāk uzdotajiem jautājumiem?

Kā tiks darbināti automobīļi nākotnē?

Pēc vispārēja atzinuma visticamāk nākotnē automašīnas tiks darbinātas ar elektrību. Šādas tendence prognozē jau ilgāku laiku, jo naftas produkti ar laiku kļūs vēl dārgāki un būs arvien mazāk pieejami. Bet tomēr izrādījās, ka tradicionālā degviela pēdējo gadu laikā kļuva lētāka un progress elektrisko automobiļu jomā nemaz tik ārti nevirzās uz priekšu kā iepriekš tika paredzēts. Par labāko elektrisko transportlīdzekli atzītais Nissan Leaf var ar vienu akumulatora uzlādi nobraukt līdz 250 km. Tas ir pietiekami ikdienas braukšanai pa pilsētu, bet nedēļas nogalēs veikt garāku ceļa posmu būs samērā sarežģīti. Diemžēl, nekas neliecina, ka tuvākajā nākotnē elektroautomobiļu akumulatoru jaudas pieaugs tik daudz, ka mēs pārtrauksim raizēties par iespējamo nobraukuma attālumu. Tāpēc tēze par to, ka nākotnes automašīnas tiks darbinātas galvenokārt ar elektrību apaug ar vien lielāku jautājuma zīmi.

Daudzi autorūpniecības eksperti kā alternatīvu elektromobiļiem piedāvā transportlīdzekļus ar ūdeņraža ģenerātoriem. Tas nozīmē, ka auto darbojas ar ūdeņradi. Izmantojot šādu tehnoloģiju Toyota Miray izlieto tikai 0,8 kg ūdeņraža uz 100 km un tas ir nedaudz lētāk nekā izmantojot automašīnas ar benzīna dzinējiem. Diemžēl patērējot visu ūdeņraža degvielu autovadītājiem būs grūtības ar tās papildinājumu, jo Eiropā pašlaik darbojās tikai 100 ūdeņraža uzpildes stacijas un lielākā daļa no tām ir Vācijā. Tapēc šajā ziņā, automašīnas ar ūdeņradi ir daudz neefektīvakas par elektro transportlīdzekļiem, kuriem uzlādes punktus arvien vairak kļūst pieejamāki. Kā arī tos var uzlādēt arī parastajā mājas kontaktligzdā.

Tāpēc gaidot revolūciju elektrisko vai ūdeņraža dzinēju jomā autovadītājiem jākļūst pacietīgiem un pagaidām jāapmierinās ar aizvien populārāk kļūstošiem hibrīdiem – automašīnām, kurās ir apvienotas tradicionalā piedziņas sistēma ar elektromotoru.

Kā mēs iegādāsimies automašīnas nākotnē?

Kādreiz automašīnas pirka par uzkrāto skaidro naudu. Tad nāca kredītu laikmets, kurš, vēl joprojām, turpinās arī mūsdienās. Un kā zināms daudzajās automobiļu reklāmās ražotāji vairs neuzrāda automašīnas kopējo cenu, bet tikai ikmēneša maksajumu. Daži automobiļu eksperti tomēr norāda, ka šī tendence var mainīties, jo nākotnē automašīnas iespējams vispār vairs nepirksim! Protams tas neattiecās uz visiem autobraucējiem, bet tikai uz jauniešiem, kuri dzīvo lielās pilsētās ar labi attīstītu sabiedriskā transporta sistēmu un veloceliņu tīklu. Šādas personām, saskaņā ar ekspertu viedokli, samierināsies ar tā saukto ”Carsharing” sistēmu, kur par auto izmantošanu ir jāmaksā par minūtem. Jaunieši negribēs tērēt lielas naudas summas par automašīnām, kuras viņiem nav nepieciešamas. Savus pirmos transportlīdzekļus savā īpašumā tie iegādāsies tikai pārceļoties no pilsētu centriem uz priekšpilsētām, jo tad nebūs citas alternatīvas.

Kā nakotnē vadīsim savus auto?

Bremžu palīgsistēma, joslu maiņas palīgsistēma, parkošanās palīgs… Lasot autožurnālus, rakstus internetā un skatoties reklāmas par jauniem transportlīdzekļiem grūti pretoties iespaidam, ka nākotnē autovadītājs būs tikai kā traucēklis visām palīgsistēmām. Prakstiski runājot, iepriekš minētās braukšanas palīgsistēmas vairs nav tikai futūristiska vīzija, bet ir jau standarta aprīkojums ne tikai augstākās klases automašīnās. Ar katru dienu tirgū parādīsies arvien jaunāki risinājumi – pašapkalpošanās autostāvvietas (piebraucot ar automašīnu pie mājas durvīm vai pie biroja, tā pati aizbrauks un noparkosies autostāvvietā) vai braukšana pa šosejas (tā uztur atbilstošu distanci no pārējiem transportlīdzekļiem, maina joslas, apdzen vai izvēlas optimālāko braukšanas maršrutu).

Ja automašīnas nākotnē nebūs jāstūrē, ko tajās darīt?

Auto giganti šobrīd jau strādā pie transportlīdzekļu nodrošinājuma ar labākās kvalitātes interneta pieslēgumu, kas tiks galā visas ģimenes vajadzībām. Vecākiem, tai skaitā tam, kurš sēž pie stūres, būs daudz vairāk iespēju, lai strādāt esot automašīnā, bet viņu bērniem būs neierobežotas izklaides iespējas, tostarp liels daudzums video datu straumēšanas iespējas. Par standartu kļūs viedtālrunis, kurš būs viegli savienojams ar auto izmantojot tā funkcijas un jaudīgas datu pārraides iespējas dažādos automašīnas darbības aspektos. Par satandarta aprīkojumu kļūs arī papildus izvietotās planšetes uz aizmugurējiem sēdekļiem, kuras ļaus kontrolēt daudzas multimediālās funkcijas.

Kāpēc mums ir vajadzīgias automašīnas nākotnē ar visiem šiem jauninājumi?

Visi šie iepriekš minētie jauninājumi protams ir nākotnes melodija, kura visdrīzāk attīstīsies nevis pāris gadu laika, bet vairāk kā pēc desmit gadiem. Lai veiktu visas šīs izmaiņas transportlīdzekļos ir jāpielāgo vēl arī visa ceļu infrastruktūrā un pašiem mums ir jāmaina arī savi ieradumi. Šādu palīgsistēmu attīstība noteikti palielinātu drošību uz ceļiem. Pēc ekspertu domām, ja būtiski palielinātos šādu automobiļu daudzums uz autoceļiem būtu arī daudz mazāks nāves gadījumu skaits uz ceļiem. Tāpē vajadzētu turēt īkšķus par ātrāku šāda veida progresu un straujāku šo automašīnu attīstību nakotnē!