autoDNA iesaka
Automašīnu filtri

Automašīnu filtri: tīrīt tos vai nomainīt pret jauniem?

5 oktobr 2017

Ikdienā mūsu spēkratos tiek izmantoti vairāku veidu automašīnu filtri, kuri nodrošina spēkrata ilglaicīgu ekspluatācijas laiku. Taču par tiem ir jārūpējas, jo no to tīrības ir atkarīga tas, cik veselīgi darbosies jūsu automašīna. 

Automašīnās filtri ir nepieciešami gaisa ieplūdei salonā un dzinēja darbībai. Eļļas un degvielas filtri aizsargā no netīrumiem, kas varētu nokļūt dzinējā un radīt bojājumus. Līdz ar to filtru maiņa ir neizbēgama, bet būtu ieteicams zināt, kādi ir simptomi, kad filtri ir nokalpojuši savu darba mūžu un tos nepieciešams mainīt. Jāzina arī, vai var filtru iztīrīt un turpināt to lietot, vai tas ir jāmaina, jo kuram gan nepatīk tērēt mazāk naudu uz mašīnas tehnisko apkopi un uzturēšanu.

 

 

 

 

Gaisa filtri

 

Gaisa filtri

Gaisa filtri tiek ražoti no dažādiem materiāliem, piemēram, celulozes, putām un kokvilnas. Šie materiāli palīdz atbrīvoties no netīrumiem kā, piemērām: putekļiem, putekšņiem, smoga un citiem piesārņojumiem. Gaisa ieplūdes filtrs atrodas mašīnas motortelpā un nodrošina, lai dzinējā nenokļūtu netīrumi, kas ietekmētu tā darbību. Salona gaisa filtrs parasti tiek paslēpts aiz cimdu nodalījuma, vai arī vadītāja pusē, blakus pedāļiem.

IEVĒRO!

Simptomātika, kas liks manīt, ka jādomā par motora gaisa filtra maiņu:

 • palielinās degvielas patēriņš;
 • samazinās paātrinājums;
 • netīras aizdedzes sveces;
 • nevienmērīga motora darbība, dzinēja darbības pārtraukumi vai grūtības iedarbināt automašīnu;
 • vadības panelī izgaismots dzinēja brīdinājuma indikators.

 

 

IEVĒRO!

Zīmes, ka laiks domāt par salona filtra maiņu:

 • nepatīkama smaka, kas nāk no ventilācijas sistēmas;
 • lielāks troksnis no salona ventilatoriem;
 • pasliktināta gaisa plūsma no ventilācijas sistēmas.

 

Tīrīt vai mainīt? Parasti gaisa filtrus var tīrīt vismaz dažas reizes, pirms viņus vajag mainīt. Ņemot vērā no kāda materiāla filtrs izgatavots, var tīrīt ar putekļu sūcēju vai ar mitru lupatiņu. Laika periods pēc kura jāmaina filtri atšķiras no braukšanas stila, bet vienkāršāk to darīt, kad maina mašīnas eļļu. Tomēr atcerēsimies, ka gaisa filtri nav nemaz tik dārgi un, ja ir šaubas par to kvalitāti, tad labāk tos nomainīt.

 

Eļļas filtri

 

Eļļas filtri

Eļļas filtri parasti tiek ražoti no celulozes, taču augstas klases automašīnās tiek izmantoti arī stikla šķiedras filtri. Eļļas filtrs pasargā dzinēju no netīrumiem, oksidējušās eļļas vai metāliskām daļiņām, kas radušās no kustīgām detaļām dzinējā. Šie netīrumi var nosēsties motorā, mazās šķirbās un iedobēs, kas izraisīs dzinēja darba mūža un jaudas samazināšanos. Automašīnām eļļas filtrus parasti var atrast automašīnas apakšā vai dzinēja sānos.


IEVĒRO!

Simptomātika, pēc kuras var noteikt, ka eļļas filtra darba mūžs drīz beigsies:

 • Neparastas skaņas, kas nāk no dzinēja.
 • Tumša, melna vai grubuļaina eļļa uz eļļas līmeņa mērītāja.
 • Vadības panelī izgaismots dzinēja brīdinājuma indikators, vai arī eļļas pārbaudes indikators.

 

Tīrīt vai mainīt eļļas filtru? Teiksim tā, ka eļļas filtru ir ļoti grūti iztīrīt, jo tas atrodas eļļā, kas kļūst ar vien netīrāka laika gaitā. Tāpēc eļļas filtru droši vien būs daudz vieglāk nopirkt jaunu. Filtrs parasti jāmaina katru reizi, kad mainīsiet eļļu. Eļļas mainīšanas biežums ir atkarīgs no eļļas, braukšanas stila, konkrētā auto un nobraukto kilometru daudzuma.

Degvielas filtri

 

Degvielas filtri

Katra degvielas pile, kas nonāk dzinējā iziet cauri degvielas filtram. Šis filtrs attīra piesārņojumus, kas var būt degvielā un var traucēt aizdedzei vai bojāt dzinēju. Degvielas filtra atrašanās automašīnā parasti ir uz degvielas padeves caurules vai degvielas tvertnē. Jūsu dzinējs liks jums manīt, kad ir pienācis laiks to mainīt.

IEVĒRO!

Simptomi, kā pateikt, ka Jūsu degvielas filtrs ir aizsērējis:

 • grūtības iedarbināt dzinēju;
 • braukšanas laikā noslāpst;
 • lēns, nevienmērīgs paātrinājums;
 • nevienmērīga motora darbība stāvot.

 

Iztīrīt vai nomainīt? Tieši tāpat, kā eļļas filtru, degvielas filtru labāk ir nomainīt nekā censties to attīrīt. Degvielas filtrs var tikt piesārņots ar tīrāmo līdzekli, ar kuru pēc tam tiks filtrēta degviela un tas atkal var piesārņot degvielu, kā rezultātā nebūs nekāds labums. Degvielas filtru tāpat kā eļļas filtru būtu ieteicams mainīt reizi gadā vai pēc 15 000 km.

Tāpat, kā bremžu kluči un riepas, automašīnas filtri ar laiku nolietosies. Simptomi, kas rodas nolietojoties filtriem brīdinās par iespējamām problēmām un vajadzību mainīt kādu no filtriem, bet tas nenozīmē,  ka vajadzētu to darīt ar steigu. Iespējams, nedaudz notīrot filtru varēsiet vel ilgi baudīt braukšanas priekus un ietaupīt naudu.

Izsaki viedokli

Vai jums patika raksts? Iespējams, jums ir kādi jautājumi vai komentāri? Mēs aicinām jūs dalīties savā viedoklī un izteikties zem raksta. Kā arī atcerieties – vienmēr pirms iegādāties automašīnu, motociklu vai pat piekabi – pārbaudi tā vēsturi ar autoDNA pēc VIN numura. VIN pārbaude ir viena no svarīgākajām lietām, kas ir jāizdara, pirms pieņemt lēmumu par lietotas automašīnas iegādi. autoDNA ar transportlīdzekļa vēstures atskaiti palīdzēs Jums pieņemt informētu lēmumu.