autoDNA iesaka
Automašīnu uzlīmes un marķējumi

Automašīnu uzlīmes un marķējumi. Ko tās mums var pastāstīt?

16 maija 2019

Lietotas automašīnas iegāde parasti ir liels un nozīmīgs pirkums. Pat tad, ja auto tiks iznīcināts folkreisā, tāpat ir vērts pārliecināties par tā tehnisko stāvokli. Labu ieskatu tā ekspluatācijas vēsturē sniedz ne tikai vēstures atskaite, bet arī vairākas automašīnu uzlīmes un marķējumi.

Dīleru un oficiālo servisu atstātās uzlīmes

Šīs automašīnu uzlīmes parasti tie atstātas motortelpā un informē par reģistrēto nobraukumu, kā arī citām veiktajām apkopēm, tostarp, eļļas, degvielas, gaisa filtru maiņu utt.

Informācija par zobsiksnas maiņu

Informācija par apkopēm

Ļoti būtiska informācija ikvienam lietota auto pircējam. Zobsiksnas maiņa ir neizbēgama, piņķerīga un obligāta. Ikvienam auto ražotājam ir savi noteikti standarti, kad ieteicams mainīt zobsiksnu, taču vidēji ik pēc 200 000 km.

Informācija uz logiem

Informācija uz logiem

Šajā gadījumā E8 apzīmē logu izcelsmes valsti un tā ir Čehija. Ja “E” kods uz autoamšīnas logiem atšķiras, tad tas ir dažādu iemeslu dēļ mainīts. Vērtīgu informāciju sniedz arī punktiņi un blakus esošais numurs.

Cipars nozīmē ražošanas gadu, kas šajā gadījumā ir 2003, savukārt punkti mēnesi. Punkti var atrasties pirms vai pēc ražošanas gada. Ja punkti kreisajā pusē jeb pirms ražošanas gada, tad tie norāda uz mēnešiem no janvāra līdz jūnijam. Savukārt ja punkti atrodas aiz ražosanas gada, tad tie norāda uz mēnešiem no jūlija līdz decembrim.

Informācija par auto

Informācija par auto

 

Šī uzlīme parasti ir melna un norāda vispārēju informāciju par pašu automobili. Uz tās atradīsies dzinēja tilpumu, izcelsmes valsti, VIN numuru, krāsu u.c noderīgu info.

Informācija uz lukturiem

Informācija uz lukturiem

Vēl viens labs veids kā noteikt, vai auto nav bijis iesaistīts ceļu satiksmes negadījumā. Ciparu un burtu virknējums sniedz vērtīgu ieskatu automašīans ekspluatācijas vēsturē. Ja automašīna nav cietusi frontālajā sadursmē, tad lukturu ražošanas datumam vajadzētu sakrist ar automašīnas ražošanas datumu.

Interesanti

Pārbaudi vai automašīnas VIN numurs dokumentos sakrīt ar marķējumiem uz transportlīdzekļa.

Lasiet vēl:

Informācija uz plastmasas detaļām

Informācija uz plastmasas detaļām

Parasti tiek izmantotas divu veidu numerāciajs sistēmas – tabula un ciparnīca. Kolonas simbolizē ražošanas gadu, savukārt rindas mēnešus. Ciparnīcas gadījumā pa vidu esošais skaitlis norāda uz ražošanas gadu, savukārt strīpiņas tam apkārt uz mēnesi. Attiecīgi, ja numerācijas sistēmas un uz tām norādītā informācija atšķiras, tad detaļa ir mainīta.

Informācija uz automašīnas riepām

Informācija uz riepām

Vislielākā uzmanība ir jāpievērš DOT kodam, kas norāda uz riepu izgatavošanas laiku – nedēļu, mēnesi un gadu. Piemēram, DOT 3913 nozīmētu 2013. gada 39. nedēļa. Ja riepas nav mainītas no automašīnas iegādes brīža, tad ir pamats domāt, ka ar to tik tiešām iepriekšējais īpašnieks ir braucis uz vietējo bodi pēc pārtikas un svētdienās uz baznīcu.

Taču vecas riepas nav drošas – gumija paliek trausla, saķere ar ceļa virsmu vairs nav tik laba, lielāks risks, ka riepa var pārplīst utt.

Informācija uz drošības jostām

Informācija uz drošības jostām

Kad jums ir bijusi nepieciešamība nomainīt drošības jostas? Precīzi – nekad. Ja nu vienīgi pēc vērienīgas auto avārijas. Ja ražošanas datums uz drošības siksnām ir atšķirīgs, tad tas viennozīmīgi liecina, ka ir bijuši vērienīgi remontdarbi.

Informācija bagāžniekā

Informācija bagāžniekā

Automašīnu uzlīmes un marķējumi bagāžniekā informē par dzinēja un transmisijas kodiem, kā arī apdares materiāliem salonā.

Pārzināt visas automašīnu uzlīmes un marķējumus būtu utopiski, taču galvenais ir salīdzināt ražošanas datumu. Ja tas atšķiras, tad tas liecina par konkrētās detaļas maiņu. Šai informācijai būtu jāparādās servisa grāmatiņā. Savukārt, ja nesakritības ir virsbūves detaļās, drošības jostās un uz vējstikliem, tad visai droši var teikt, ka auto ir bijis iesaistīts ceļu satiksmes negadījumā.

Lasi noderīgu rakstu par to ko pārbauda tehniskajā apskatē?