autoDNA iesaka
sagatavot auto vasarai

Automobilis jāsagatavo ne tikai ziemai, bet arī vasarai!

9 aprīļa 2022

Daudziem autobraucējiem šķiet, ka tehnika jāsagatavo tikai pirms ziemas. Pavasarī atliek vien auto nomazgāt un uzvilkt klusas vasaras riepas, ar kurām tad nu varēsim būt pirmie puiši ciematā uz jebkura ceļa un jebkurā gadījumā. Tā ir viena no lielākajām kļūdām, ko parasti pieļauj vai nu tie, kas tikko nokārtojuši autovadītāja apliecību, vai arī daiļas dzimums, kam auto kopšana vispār nav stiprā puse.

Ziema braucamrīkiem noteikti ir pats grūtākais gada laiks. Straujas temperatūras maiņas, pastiprināts darba režīms un slodzes, ceļa pretslīdes materiāli un ceļu kvalitāte, kas ir tālu no ideāla. Pēc šādiem pārbaudījumiem automobilis ir pelnījis rūpīgu apkopi, lai visnepiemērotākā brīdi mēs nepārvērstos kājāmgājējos.

Lidojošā rūsa un citas briesmas

Vispirms vajadzētu tikt vaļā no ķīmijas, bituma un lidojošās rūsas. Ķīmija, kas sevī iekļauj visus iespējamos pretslīdes materiālus un sāli. Ziema ir laiks, kad visa šī zampa salien automobiļa grūti aizsniedzamās vietās un tur nosēžas. Kamēr ārā ir auksts, sāls neko ļaunu nodarīt nevar. Cita lieta, kad uzspīd saulīte un rodas kondensāts. Kopā ar sāli, tas saēdīs visu pēc kārtas. Durvju iekšpuse, sliekšņu iekšpuse, moldingi, plastmasas uzlikas un viss, kur vien sāls var iekļūt, vasarā ir pakļauts briesmām.

Auto mazgāšana

Auto mazgāšana

Lasi vēl: 

Protams, arī labi un pareizi nomazgāts auto ir kaut nedaudz pasargāts, taču bez ķīmiskas atsāļošanas būs smagi. Par laimi Latvijā šādas procedūras veic vairākās pilsētās, tāpēc tas nav nekāds deficīts.

Tā saucamā lidojošā rūsa ir mikroskopiskas skaidas, kas rodas berzes rezultātā bremzējot. Tās veiksmīgi ar statistisko strāvu kā ar magnētu tiek pievilktas pie auto virsbūves, kur viss paliek uz mūžiem. Redzēt šīs rūsas skaidiņas vislabāk var uz balta automobiļa, taču būt tās ir uz pilnīgi visiem transporta līdzekļiem.

Pašas par sevi šīs skaidiņas nav bīstamas un tās ir viegli noņemamas ar speciālu ķīmiju. Sliktāk ir tad, ja to neizdara. Tad mazās rūsas skaidiņas ieēdas lakas un krāsas slānī, līdz nonāk saskarsmē ar virsbūves detaļām. Daži mēneši un auto sānos būs pirksta resnuma rūsas perēkļi vai pat caurumi. Un vainīgs tur nav auto krāsojums, bet mūsu nolaidība.

Rūsa

Rūsa

Labāk viens stūres pirksts kā visa piekare

Ne mazāk svarīgi pavasarī ir veikt ritošās daļas diagnostiku. Ne tāpēc, ka drīzumā jāiet obligātā tehniskā apskate, bet savas drošības dēļ. Braucot pa ziemas ledus pampakiem un asfaltā izsistajām bedrītēm, pilnīgi noteikti kāda no ritošās daļas detaļām būs izgājusi no ierindas.

Lasi vēl: Ko pārbauda tehniskajā apskatē?

Ja laicīgi to nenomainīsim, šī detaļa diezgan īsā laika posmā pamanīsies izvest no ierindas arī citas detaļas, ar kurām ir ciešā kontaktā. Izdilis šarnīrs ar vibrāciju sabojās bukses. Beigtas bukses iznīcinās citas sviras, līdz mainīt nāksies visu piekari. Laicīgi veikta diagnostika izmaksātu vairākas reizes lētāk un neatstātu bez auto tieši tad, kad ieplānots atvaļinājuma ceļojums.

Piekare

Piekare

Nevajadzētu aizmirst arī par logu slotiņu nomaiņu un priekšējā stikla pulēšanu jeb apstrādi ar īpašu auto ķīmiju. Tas nepieciešams, lai aizpildītu sīkās skrambiņas uz stikla, kuras noteikti palikušas no ledus skrāpēšanas vai slotiņu darbināšanas bez šķidruma.

Vispirms jau tā ir redzamība un tātad drošība. Taču saskrāpēts vējstikls ātri vien izvedīs no ierindas arī jauno slotiņu gumijas. Beigu beigās patīkams atvaļinājuma ceļojums var pārvērsties murgā ar sliktu redzamību visa ceļa garumā, ja līst lietus!

Pēc ziemas daudzi akumulatori “nomirst”

Akumulators

Akumulators

Jācer, ka visi zina dzīves patiesību – akumulators visbiežāk nomirst tieši pavasarī un vasaras sākumā. Pie tā vainojama ziemas laikā pastiprinātā slodze un nevienmērīga izlāde. Jebkurā sevi cienošā servisā elektriķis ar speciālu iekārtu veiks diagnostiku, kas pasargās no nepatīkamiem mirkļiem kaut kur Alpu kalnu pārejā. Ir diezgan dumji, ja 3400 metru augstumā Gloknera kalnu pārejā izbeidzas akumulators!

 

Kopsavilkums

  • Rūpīgi nomazgā. automašīnu
  • Apstrādā to ar ķīmiju
  • Saved kārtībā piekari
  • Logu slotiņas, vējstikla pārbaude
  • Akumulators