autoDNA iesaka
Auto panelis

Biežākās diagnostikas kļūdas. Ko tās nozīmē un ko darīt?

29 oktobr 2020

Šajā rakstā apskatīsim visbiežāk sastopamās diagnostikas kļūdas, to cēloni un kā rīkoties katrā no situācijām. Automašīnas diagnostikas sistēma parāda noteiktu kodu atkarībā no tā, kāda veida problēmu sistēma ir fiksējusi.

Kādas ir biežākās diagnostikas kļūdas? Izrādās, ka no vairāk nekā 5 000 dažādu OBD kļūdu visbiežāk parādās:

  • P0171-P0175 skābekļa sensors;
  • P0300-P0305 aizdedzes sistēma un cilindru “izšaušana”;
  • P0411, P0440, P0442, P0446, P0455 EVAP;
  • P0401 EGR.

Raksta turpinājumā apskatīsim detalizētāk par katru no šīm kļūdām un kas pie tā ir vainojams.

Kādu informāciju satur kļūdas kods?

Aiz burtu un ciparu rindas slēpjas informācija par konkrēto kļūdu. Pirmais kļūdas burts norāda, kura automašīnas daļa kļūdu ir radījusi:

  • P – dzinējs, transmisija, ātrumkārba (Powertrain);
  • B – korpuss tai skaitā A/C un gaisa spilveni (Body);
  • C – šasija tai skaitā ABS (Chassis);
  • U – saziņa, vadi, elektronika (User network);

Nākošais simbols var būt 0 vai 1, 2, 3:

  • 0 – standarta (SAE) OBD II kods
  • 1,2,3 – ražotāja specifisks kods

Nākošais vienmēr būs cipars:

1 – Emisiju pārvaldība, gaiss un degviela

2 – Inžektoru un gaisa mērījumu loks

3 – Aizdedzes sistēmas un cilindru darbība

4 – Papildu emisijas, izmešu kontrole

5 – Automašīnas ātruma un brīvgaitas kontroles sistēma

6 – Vadības bloka izvades signālu loks

7,8,9 – Ar ātrumkārbu saistītas kļūdas

A-F – Kļūdu kodi hibrīdautomašīnām

Piemēram, P0301 nozīmē, ka problēmas cēlonis ir jaudas piedziņā – P. Nākošais simbols ir “0”, kas nozīmē, ka tas ir standarta kods. Tālāk seko 301, kas nozīmē, ka problēma ir konstatēta aizdedzes sistēmas un cilindru darbībā. Savukārt 01 norāda uz 1. cilindru.

Kas ir OBD un OBD II skeneris?

OBD skeneris

Automašīnas kļūdas ir iespējams nolasīt, pieslēdzoties pie automobiļa diagnostikas sistēmas (OBD on-board diagnostics). Šī sistēma apvieno automašīnas sensorus un vadības blokus, kas problēmu gadījumā nosūta kļūdu uz OBD sistēmu jeb datoru.

Lai pieslēgtos OBD sistēmai ir nepieciešams OBD II skeneris. Tā ir vienkārša ierīce ar displeju, kas lietotājam varēs parādīt identificētās kļūdas. OBD sistēmu uzstāda visām automašīnām, sākot jau no 1996. gada.

Tehnoloģiskais progress 20 gadu laikā ir bijis milzīgs un katru gadu datubāzei tiek pievienoti jauni OBD kļūdu kodi. Ar vienkāršu OBD skeneri ir iespējams nolasīt universālās kļūdas, taču daudziem autoražotājiem ir specifiska programmatūra, lai varētu padziļināti diagnosticēt iespējamos problēmu cēloņus.

Lasiet vēl:

Diagnostikas kļūdas P0171-P0175

Viena no visbiežāk sastopamajām automašīnas problēmām ir saistīta ar bojātu skābekļa sensoru. Transportlīdzekļa skābekļa sensors uzrauga skābekļa daudzumu izplūdes gāzēs.

Tas ir nepieciešams, lai varētu atbilstoši regulēt degvielas maisījumu, kas ļauj dzinējam darboties optimāli un ar maksimālu degvielas ekonomiju un samazinātu emisiju daudzumu. Ja skābekļa sensors darbojas nepareizi, palielināsies degvielas patēriņš, dūmainība vai dažos gadījumos automašīna var apstāsies.

Diagnostikas kļūdas P0300-P0305

Dzinēja cilindri

Dzinēja darbības traucējumi var būt daudz un dažādi. Šīs kļūdas savukārt norāda uz nepareizu cilindru darbību. Par to liecina automašīnas vibrēšana tukšgaitā un palielināts degvielas patēriņš.

Šī kļūda rodas, jo cilindrā nenonāk pietiekams degvielas maisījuma daudzums, kas rada tipisko dzinēja vibrēšanu tukšgaitā. Bieži vien šī kļūda signalizē par beigtām kvēlsvecēm vai aizdedzes svecēm benzīna dzinējos.

Diagnostikas kļūdas P0411, P0440, P0442, P0446, P0455

Iztvaikošanas emisijas sistēma (EVAP) ir atbildīga par degvielas tvaiku uztveršanu transportlīdzekļa degvielas sistēmā. Bojāts degvielas bākas vāciņš, kas ļauj degvielas tvaikiem izplūst no degvielas tvertnes, bieži vien ir šīs kļūdas pamatā.

EVAP sistēmas galvenie komponenti ir – degvielas tvertne, degvielas tvertnes vāciņš ar vārstu, kokogļu tvertne, termovakuuma tīrīšanas vadības vārsts, droseļvārsta EVAP ports.

Diagnostikas kļūda P0401

Trīs maģiskie burti EGR jeb izplūdes gāzu recirkulācija, kontrolē dzinēja slāpekļa oksīdu (NOx) emisiju. EGR recirkulē daļu motora izplūdes gāzu atpakaļ dzinējā.

Automašīnas datorsistēma atver un aizver vārstus, lai recirkulētu izplūdes gāzes atpakaļ cilindros. Problēmas cēlonis nebūs pēkšņs, EGR kļūdas kods parādīsies brīdī, kad sistēma būs aizlipusi ciet ar emisiju atstātajām nogulsnēm un būs pienācis laiks to iztīrīt.

Starp pavadošajiem simptomiem būs jaudas zudums, dzinēja raustīšanās, slāpšana, grūtības to “piešķilt” utt.

Diagnostikas kļūdas P0420, P0430

Auto izpūtējs

Šīs  kļūdas ir saistītas ar katalizatora jeb auto katalītiskais izplūdes gāzu neitralizatora, jeb katalītiskā konvertora darbību. Principā katalizators samazina kaitīgo emisiju nonākšanu atmosfērā.

Divi scenāriji – vai nu sensors ir sagājis sviestā vai arī ir pienācis laiks mainīt katalizatoru. Sevišķi, ja runa ir par vecāka gadagājuma automobili. 420-to kļūdu var izsaukt arī iepriekš pieminētais skābekļa sensors.