autoDNA iesaka
Braukšana miglā

Braukšana miglā – astoņi padomi, kuri uzlabos drošību uz ceļa

3 oktobr 2018

Migla tiek uzskatīta par vienu no bīstamākajām laikapstākļu parādībām uz ceļa, kuras dēļ katru gadu notiek smagas avārijas. Lai braukšana miglā būtu droša, ir jāpielieto pie stūres gūtā pieredze un autoDNA apkopotie padomi.

Laiks un vieta

Migla bieži vien ir rīta vai vakara laika parādība, tāpēc, ja iespējams, izvairieties no braukšanas šajās dienas stundās. Tāpat jāapzinās vietējie apgabali, kuros migla ir biežāk sastopama parādība, piemēram, atsevišķās piejūras zonās, kā arī ezeru un upju vietās.

Distance

Sliktas redzamības apstākļos, palieliniet sava transportlīdzekļa attālumu no priekšā braucošās automašīnas vismaz par divām reizēm. Necenšaties pēc iespējas ātrāk izbraukt no miglas! Ātruma samazināšana un distances palielināšana būtiski ietekmēs ceļa drošību.

Miglas lukturi

Daudziem automobiļiem ir rūpnīcā uzstādīti miglas lukturi – priekšējie un aizmugurējie. Izmantojiet tos! Šie lukturi parasti ir uzstādīti zemu uz priekšējā bampera. To izvietojums nav nejaušs un ļauj miglas lukturiem izgaismot ceļu platā leņķī dažus metrus uz priekšu.

Braukšana miglā nav ieteicama ar tuvajiem un, jo sevišķi, tālajiem lukturiem. Taču, ja redzat, ka migla kļūst retāka, tad pamēģiniet kopā ar miglas lukturiem ieslēgt tuvās/tālās gaismas, lai noteiktu, kurš iestatījums nodrošina labāko vadītāja redzamību.

Kondensāts

Esiet modri! Migla uz logiem veido kondensātu, tāpēc neaizmirstiet par vējstikla apsildi un logu tīrītājiem. Ja gaisa temperatūra ir pietiekoši zema, logs var arī aizsalt.

Palieciet savā joslā

Sliktas redzamības apstākļos, cilvēkiem pastāv iestājas dabiska tendence pārvietoties pa ceļa vidusdaļu. Braukšana miglā ir tikai viens no šādiem scenārijiem. Šāda tendence parādās arī nakts laikā, stipras snigšanas laikā un citos laikapstākļos. Palieciet savā joslā!

Uzmanies no dzīvniekiem

Meža dzīvniekus tā jau ir grūti pamanīt un veikt nepieciešamos manevrus. Taču miglas miglas radītais dabas fenomens iedarbojas arī uz dzīvniekiem, sevišķi zālēdājiem, kuri jūtas pasargātāki. Līdz ar to pastāv lielāka bīstamība, ka tie varētu izskriet uz ceļa.

Melnais ledus

Migla pēc savas būtības ir sīki ūdens pilieni, kas veidojas dažus centimetrus virs zemes. Ja gaisa temperatūra ir uz sasalšanas robežas, tad zem miglas segas var veidoties arī melnais ledus!

Uz šosejām, kur ātrums ir lielāks, arī likmes ir augstākas un braukšana miglā var būt bīstamāka. Tradicionāli Latvijā melnais ledus veidojas uz Jūrmalas šosejas, Vidzemes šosejas un Jelgavas šosejas. Melnais ledus parasti veidojas pie ūdenstilpēm, uz ceļa pārvadiem un brauktuvēm, ko ieskauj meži.

Ceļa labā mala

Izmantojiet ceļa labo malu, lai noteiktu savu atrašanās vietu uz brauktuves. Tas var palīdzēt ne tikai noturēties savā joslā un izvairīties no sadursmes, bet arī neapžilbt no pretim braucošajiem auto.

Lai arī Latvijā reti, kad redzamība samazinās līdz dažiem metriem, šādās situācijās visdrošāk būtu apstāties ceļa malā ar ieslēgtām avārijas gaismām.