autoDNA iesaka
CO2 izmesu limiti

Jauni CO2 izmešu limiti var būtiski kāpināt jaunu auto cenas

22 oktobr 2019

Automašīnu ražotāji ir nonākuši jaunu CO2 limitu priekšvakarā un sodi par katru pārsniegto CO2 gramu ir visai bargi. Lai arī autoražotāji steidz piedāvāt arvien ekonomiskākus un videi draudzīgākus automobiļus, jaunie CO2 izmešu limiti daudziem autoražotājiem var izrādīties ļoti grūti sasniedzami.

Ja autoražotājs nespēs iekļauties jaunajos CO2 izmešu limitos un par to tiks finansiāli sodīts, kas nosegs radušos zaudējumus – autoražotājs vai pircējs?

Esošā situācija

CO2 izmešu limiti.

Saskaņā ar Eiropas Vides aģentūras datiem uz doto brīdi teju visi autoražotāji Eiropas Savienībā (ES) iekļaujas esošajos CO2 limitos, kas ir 130 g CO2/km. Vidējais rādītājs ir ap 120 gramiem CO2 izmešu, kas pagaidām ir labi, bet stipri atpaliek no nākamā gada limita 95 g CO2/km.

Lai arī kā autoražotāji censtos uz doto brīdi situācija nav diez ko iepriecinoša. Šobrīd vislabākos rādītājus ir sasniegusi Toyota, Peugeot, Citroen un Renault. Visiem iepriekš minētajiem zīmoliem CO2 izmešu līmenis ir nedaudz virs 100 g CO2/km.

Bargie sodi

No nākamā gada mainīsies ne tikai CO2 izmešu limiti, bet arī sodu apmēri par katru pārsniegto gramu CO2. Ja līdz šim bija jāmaksā:

  • par vienu gramu virs limita 5 eiro;
  • par diviem gramiem virs limita 15 eiro;
  • par trīs gramiem virs limita 25 eiro;
  • par katru nākamo 95 eiro.

Tad turpmāk pa katru pārsniegto gramu virs noteiktā limita 95 g CO2/km būs konstants sods  95 eiro. Ja šobrīd vidējais visu autoražotāju izmešu līmenis ES ir 120 g CO2/km, tad liekie 25 g CO2 autoražotājiem izmaksās 2 375 eiro! Tā ir summa, kas būs jānosedz vienai vai otrai pusei, respektīvi, autoražotājam vai pircējam.

Lasiet vēl:

Risinājums – elektroautomobiļi

CO2 izmesu limiti

CO2 vidējais izmešu līmenis tiek rēķināts uz katra autoražotāja kopīgu auto parku. Attiecīgi būs automobiļi, kas iekļaujas limitos un būs tādi, kas neiekļausies. Kamēr kopējais limits 95 grami CO2/km netiek pārsniegts tikmēr viss ir labi.

Viens no efektīvākajiem risinājumiem ir elektroautomobiļi. Ne jau tehnoloģiskais progress vai tirgus pieprasījums ir licis autoražotājiem masveidā attīstīt elektroautomobiļu piedāvājuma klāstu. Tās ir bailes un nevēlēšanās maksāt bargos CO2 sodus. Nav brīnums, ka autoražotāji ir centušies manipulēt ar CO2 rādītājiem.

Lai izpildītu ES Regulas CO2 izmešu prasības, kuras kļūs vēl stingrākas ar 2030. gadu, tiek prognozēta nozīmīga elektromobiļu segmenta izaugsme, jo autoražotāji piedāvās arvien vairāk dažāda veida ilgtspējīgākus risinājumus.

Maksāsim vai nemaksāsim vairāk par jauna auto iegādi?

CO2 izmešu limiti

Inchape Motors Latvia, kas ir viens no lielākajiem jaunu auto pārdevējiem Latvijā, uzskata, ka jaunās CO2 izmešu normas neietekmēs automašīnu pārdošanas apjomus. Indikācijas liecina, ka 2020. gadā turpināsies stabila BMW zīmola izaugsme, savukārt Land Rover un Jaguar segmentos tiek prognozēts pārdošanas apjoma pieaugums.

Novembrī MINI rūpnīca Oksfordā, Lielbritānijā sāks izlaist elektroauto “MINI Cooper SE” – tas ir vēl viens modelis BMW iecerētajā hibrīdu un elektromodeļu klāstā, kuru ražošanu paredzēts uzsākt tuvākā pusotra divu gadu laikā.

Tuvāko divu gadu laikā BMW zīmola elektromobiļu klāstu papildinās vēl trīs jauni modeļi –apvidus auto BMW iX3, krosovers BMW iNEXT un sedans BMW i4. Ir plānots, ka laikā līdz 2023.gadam BMW palielinās elektro un hibrīdauto modeļu skaitu līdz 25, vairāk nekā puse no tiem būs elektromobiļi.

Volkswagen gadījumā problēma tiks risināta ļoti līdzīgi – ar masveida elektro auto ieviešanu tirgū. Tas tiks panākts ar ID ģimenes ievešanu, ka arī e-Golf un e-Up tirgus daļas paplašināšanu ne tikai Eiropā bet visā pasaulē. Tādā veida ir plānots minimizēt iespējamos sodus un tuvākajā nākotnē sasniegt nepieciešamo CO2 līmeni, kas atbilst ES noteiktajām prasībām.

Kopsavilkums

Lai arī autoražotāji ir izvairīgi savās atbildēs un kausu saskata līdz pusei pilnu, statistika un esošie CO2 izmešu rādītāji vedina uz domu, ka josta būs jāsavelk nedaudz ciešāk. Maz ticams, ka pircējiem būs jānosedz autoražotāju soda kvītis, taču nav izslēgts, ka uz pircēju neziņas tiks norakstīta vismaz daļa no draudošajām soda sankcijām.