autoDNA pārbauda
autoDNA - automašīnu fiksētie defekti 2022.gadā

Kādi defekti ir Latvijā importētām un vietējām automašīnām?

14 aprīļa 2023

Kā jums šķiet, kādas skaitās bojātas automašīnas? Vai tie ir tādi spēkrati ar bojātu virsbūvi, lukturiem vai, iespējams, nestrādājošu gaisa kondicionieri? Kā ir patiesībā? autoDNA pārbauda, kuras detaļas un elementi lietotām automašīnām bijušas bojātas visbiežāk. Stāsta galvenais fokuss ir par tiem lietotiem auto, kas tiek importēti Latvijā.

Kādi defekti ir Latvijā importētām un vietējām automašīnām?

Latvijā lietotās automašīnas sastopamas no diviem izcelsmes avotiem. Daļa no tām ir tādas, kas agrāk ir iegādātas no kāda valstī strādājošā dīlera vai ar tā starpniecību. Lielākā daļa ir importētas lietotas automašīnas, galvenokārt no Vācijas.

Lasi vēl: Ja auto, tad tikai no Vācijas! Kāpēc tie ir tik populāri?

 

autoDNA, kas piedāvā globālu pakalpojumu par transportlīdzekļu vēsturi lietotām automašīnām visā Eiropā un Ziemeļamerikā, izmantojot to VIN numuru, apkopoja datus par 2022. gadu un noskaidroja, kādi bojājumi sastopami visbiežāk abās automašīnu grupās.

 

Vietējās izcelsmes automašīnas un to bojājumi

Tām automašīnām, kurām pirmreizējā reģistrācija bijusi Latvijā, visbiežāk tikušas bojātas virsbūves ārējās detaļas un elementi. Pat vairāk nekā 41% no visām bojātām lietotām automašīnām bija reģistrēti dažādi virsbūves defekti, kas radušies sadursmju un nopietnu avāriju rezultātā. 15% reģistrēto gadījumu fiksēti dažādi lukturu bojājumi. Tas ir otrs biežākais bojājumu veids vietējās izcelsmes lietotajām automašīnām. Trešajā vietā ierindojas virsbūves strukturālo elementu bojājumi, kas liecina tikai par vienu – šīs automašīnas bijušas iesaistītas nopietnās sadursmēs vai pat smagās avārijās.

Lasi vēl:

 

Neskaitāmas reizes retāk fiksēti tādi gadījumi, kā automašīnām bojāts salona polsterējums, stūres vadības iekārta un sistēma, transportlīdzekļa pasīvās drošības sistēma. Tāpat arī automobiļa palīgierīces, transmisija, tā piedziņa, aktīvās drošības sistēma, bremžu sistēma un citi bojājumi.

 

Vai zināji

autoDNA ir vadošais transportlīdzekļu vēstures tiešsaistes pārbaudes pakalpojumu sniedzējs. Pamatojoties uz jūsu VIN numuru, ar autoDNA varat pārbaudīt transportlīdzekļa vēsturi pirms tā iegādes. Daudzos gadījumos VIN pārbaude var novērst nevēlamas papildu izmaksas, kas saistītas ar transportlīdzekļa iegādi ar nezināmu vai likvidēta transportlīdzekļa pagātni.

 

Ielūkojāmies arī mūsdienās arvien lielāku popularitāti iegūstošo hibrīda un elektroautomašīnu segmentā. Te šāda tipa automašīnu elektriskās sistēmas bojājumi veidoja tikai 0,01% no visiem spēkratiem, kas reģistrēti 2022. gada autoDNA datu bāzēs sagatavotajos ziņojumos un atskaitēs. Tiesa, te ir jāatzīmē, ka šos rādītājus būtiski ietekmē tas, ka Latvijā ir vēl salīdzinoši ļoti neliels šāda veida transportlīdzekļu piedāvājums un īpatsvars kopējā automašīnu apritē.

Lasi vēl: Elektroauto priekšrocības – gads ar BMW i3

Importētās automašīnas un to bojājumi

Salīdzināsim vietējās izcelsmes automašīnas ar ievestajiem spēkratiem. “Imigrantiem” jeb importētajiem automobiļiem nedaudz biežāk reģistrēti ārējā apgaismojuma iekārtu bojājumi. Tas pats attiecināms arī uz balstiekārtu sistēmas un virsbūves konstrukciju elementu (piemēram, sānu detaļas un elementi, u.c.) bojājumiem.

 

Statistika

Nedaudz retāk jeb 35% gadījumu (vietējās izcelsmes automašīnām šis rādītājs bija 41%) bija bojāti virsbūves ārējās detaļas un elementi, bet 9,5% gadījumu – logi (10% vietējās izcelsmes automašīnām).

 

Būtiski atzīmēt, ka importētajām automašīnām reģistrēti procentuāli trīs reizes vairāk gadījumu ar elektroinstalācijas bojājumiem šāda tipa spēkratiem. Tas ir skaidrojams tieši ar hibrīdauto lielo popularitāti.

Arī dažādi palīgierīču, salona polsterējuma, stūres vadības sistēmas un pasīvās drošības sistēmas bojājumi bija sastopami daudz biežāk nekā vietējās izcelsmes automašīnām.

 

 

Kam īpaši jāpievērš uzmanība, pērkot lietotu automašīnu?

Uzreiz ir jāatzīmē, ka gan vietējās izcelsmes, gan importētajām automašīnām visbiežāk tiek reģistrēti bojājumi kādā no četrām kategorijām: virsbūves ārējās detaļas un elementi, ārējais apgaismojums, virsbūves konstrukcijas elementi un logi. Šie elementi ir īpaši trausli un viegli bojājami dažādos satiksmes negadījumos, pat nelielās sadursmēs.

Kādi defekti ir Latvijā importētām un vietējām automašīnām

Infografika Sastopamākie Defekti 2022.gadā

Tomēr nevajadzētu aizmirst arī par citiem, nedaudz retāk sastopamiem bojājumiem. Piemēram, mehāniskas dabas defektiem, kas saistīti ar dažādām palīgierīcēm, dzesēšanas un kondicionēšanas sistēmām, kā arī balstiekārtu. Visas ierīces un sistēmas lietotām automašīnām var būt jau krietni nolietojušās. Un šādu bojājumu novēršana var jums izmaksāt veselu kapitālu.

Savukārt situācijā, ja jūsu redzeslokā nonākusi savulaik jau remontēta automašīna, ir vērts rūpīgi pārbaudīt, vai šis darbs ir veikts profesionāli pie laba meistara, nevis kaktu mehāniķa. Tādējādi jūs varēsiet itin droši izvairīties no pēkšņiem, neplānotiem lieliem izdevumiem jau drīz pēc lietotās automašīnas iegādes.

 

 

Izsaki viedokli

Vai Jums patika raksts? Iespējams, Jums ir kādi jautājumi vai komentāri? Mēs aicinām Jūs dalīties savā viedoklī un izteikties zem raksta. Kā arī atcerieties – vienmēr pirms iegādāties automašīnu, motociklu vai pat piekabi – pārbaudi tā vēsturi ar autoDNA pēc VIN numura. VIN pārbaude ir viena no svarīgākajām lietām, kas ir jāizdara, pirms pieņemt lēmumu par lietotas automašīnas iegādi. autoDNA ar transportlīdzekļa vēstures atskaiti palīdzēs Jums pieņemt informētu lēmumu.