autoDNA iesaka
Stāsts par Parīzes dīzeļiem

Stāsts par Parīzes dīzeļiem, kas sākuši migrāciju uz Austrumeiropu

13 augusta 2019

Kamēr Ķīnas lielākajās pilsētās cilvēki nedēļām vai pat mēnešiem ilgi nav redzējuši zilas debesis, tikmēr Eiropas metropoles ir uzsākušas aktīvu cīņu pret kaitīgo izmešu piesārņotājiem – automobiļiem ar dīzeļdzinēju.

Cīņā par tīru gaisu Francijas galvaspilsēta ir veikusi vairākus radikālus pasākumus un aizliegusi iebraukšanu pilsētā visām automašīnām, kuri dīzeļdzinēji neatbilst stingrajām Euro 4 un augstāk prasībām. Šāds aizliegums liek uzdot jautājumu – kur tad nonāks visas šīs automašīnas? Un atbilde ir pavisam vienkārša – uz valstīm un pilsētām, kur šādi ierobežojumi nepastāv un ir liels pieprasījums pēc vairāk kā desmitus gadus veciem dīzeļiem!

Sākot ar 2019. gada 1. jūliju, automašīnas ar dīzeļdzinēju, kas ražotas pirms 2006. gada 1. janvāra, vairs nevar iebraukt Parīzē. Aizliegums ir spēkā no pirmdienas līdz piektdienai, sākot no plkst. 8:00 līdz 20:00, un par tā pārkāpšanu ir paredzēts naudas sods EUR 68 apjomā par vieglajām automašīnām un līdz EUR 135 naudas sodu kravas automašīnām. (Lasi vēl STOP! ar dīzeli tālāk aizliegts)

Crit’Air un Euro standarti

Katram sava vieta

Realitātē tas nozīmē, ka aizliegums attiecas uz transportlīdzekļiem ar dīzeļdzinēju līdz Euro 3 standartam (ieskaitot). Par attiecīgā transporta līdzekļa piederību konkrētajai “Euro” kategorijai informē “Crit’Air” uzlīmes ar skaitļiem no 1 līdz 5. Jo lielāks skaitlis, jo auto vairāk piesārņo gaisu.

Šāda veida transportlīdzekļu etiķetes ir obligātas vairākās Francijas pilsētās – Parīzē, Grenoblē, Lillē, Bordo, Rennā, Strasbūrā, Tulūzā un Marseļā. Zaļās uzlīmes marķē elektriskos transportlīdzekļus (ar akumulatoru vai ar ūdeņradi darbināmus). Pie violetā “1”  pieder hibrīdautomobiļi un jaunākās paaudzes benzīna dzinēji, kas atbilst Euro 5 un Euro 6 standartiem.

Pagaidām Parīzē var iebraukt ar dzelteno “2” uzlīmi, kurām kvalificējas Euro 4 benzīnnieki un Euro 5, 6 dīzeļdzinēji. Oranžā “3” tiek piešķirta Euro 2, 3 benzīna motoriem un Euro 4 dīzeļdzinējiem. Sarkanā “4” benzīna dzinējiem, kas ir vecāki par 1997. gada 1. janvāri un Euro 3 dīzeļdzinējiem. Savukārt pelēkā “5” uzlīme ir paredzēta vecajiem benzīnniekiem un dīzeļiem ar Euro 2 standartu.

Varas iestāžu mērķis ir samazināt veselībai kaitīgā slāpekļa oksīda (NO) izmešus, kas lielās koncentrācijās var izraisīt elpceļu slimības, kā arī pastiprināt alerģiskas reakcijas vai padarīt astmas lēkmes smagākas.

Lasiet vēl:

Liels daudzums ar veciem dīzeļiem

Pieejamie dati liecina, ka pilsētā ar 2,1 miljonu iedzīvotāju, jaunie noteikumi attieksies uz aptuveni 800 tūkstošiem automašīnu, kas reģistrētas Parīzē un tās apkaimē. Ieviestie noteikumi ir pamatīgi apgrūtinājuši auto īpašnieku dzīvi, kuriem tagad ir ar steigu jātiek vaļā no saviem spēkratiem.

Taču tas vēl nav viss, jo līdz 2024. gadam Parīze vēlas pilnībā aizliegt visas automašīnas ar dīzeļdzinēju neatkarīgi no to “Euro” standarta. Līdzīgi ierobežojumi tiek sistemātiski ieviesti arī citās Eiropas pilsētās. Lai arī šāda sistēma rada zināmas neērtības, sabiedrība ir saprotoša un atbalsta ideju par tīrāku pilsētas vidi.

Francija – uzreiz aiz Vācijas lietotu auto importā

Vecās automašīnas ar dīzeļdzinējiem no Parīzes un tās apkārtnes drīz nonāks Austrumeiropas valstīs, kur tām atradīsies jauni īpašnieki. Saskaņā ar CSDD datiem, Latvijā vidējais automobiļa vecums ir nedaudz virs 13 gadiem, kas kā reiz sakrīt ar Euro 3 dīzeļdzinēju standartu (2001. gada 1. janvāris līdz 2005. gada 31. decembris).

No vienas puses varētu strauji palielināties piedāvājums ar lietotiem auto no Francijas, kas varētu saasināt konkurenci lietotu automobiļu tirdzniecībā. Taču no otras puses Latvijā var nonākt liels skaits ar sistiem dīzeļiem, kas piesārņo gaisu.