autoDNA iesaka
droša braukšana

Droša braukšana ar automašīnu tumsā

27 februāra 2017

Droša braukšana ar automašīnu tumsā ir grūts, bet izpildāms uzdevums. Šim nolūkam autovadītājiem vajadzētu attiecīgi iepriekš sagatavoties un ievērot dažus noteikumus. Lūk, kādus ieteikumus apkopoja autoDNA!

Patiesība vai mīts?

Daudzi autovadītāji pat dievina nakts braukšanu. Viņi apgalvo, ka tā ir drošāka. Kāpēc? Uz ceļa ir mazāka satiksme, kā arī tumsā parasti brauc pieredzējuši autovadītāji, kuri veic mazāk negaidītu manevru nekā nepieredzējušie kolēģi, braucot pa dienu. Līdz ar to uz ceļa veidojas salīdzinoši maz bīstamu situāciju.

Taču šie autovadītāji noteikti uzreiz piebildīs, ka droša braukšana pēc tumsas iestāšanās ir mīts, jo, sēžot pie stūres, ir ierobežots redzeslauks. Ārpus apdzīvotām vietām, kur nav ielu apgaismojuma, acis redz tikai to, ko apgaismo transportlīdzekļa gaismas, tāpēc ir daudz mazāk iespēju neskarot pabraukt garām gājējam vai dzīvniekam, kurš iet pa ceļa malu vai vienkārši pavirši pārvietojas pa ceļu. Otrkārt, uz ceļiem naktī biežāk var gadīties personas alkohola vai narkotisko vielu reibumā vai nakts apreibināti jaunieši. Treškārt, vadot automašīnu naktī, šoferi reizēm ir noguruši, līdz ar to reakcijas laiks ir garāks un lēmumu pieņemšana apgrūtināta. Dažos gadījumos viņi pat var aizmigt pie stūres, un tad negadījums būs gandrīz nenovēršami.

Dažreiz diskusija starp nakts braukšanas entuziastiem un tās pretiniekiem ir jāatliek, jo apstākļi vienkārši piespiež to darīt, piemēram, dodoties brīvdienu ceļojumā, 1500–2000 kilometru uz Itāliju vai Horvātiju reizēm nevar pārvarēt tikai dienas laikā. It īpaši, ja aizmugurējā sēdeklī ir bērni, kas, vajadzību spiesti, pieprasa biežu apstāšanos. Vēl viena situācija, kas liek mums braukt tumsā, ir atgriešanās no tikšanās ar draugiem, tāpēc katrs autovadītājs ik pa reizei ir spiests vismaz kādu laiku braukt tumsā. Ņemot to vērā, kārtīgi ir jāapdomā, kas jāizdara, lai ceļojums būtu drošs. Un būtiska loma šādos gadījumos ir sagatavošanās darbiem.

Autovadītāja sagatavošana

Ja regulāri braukājam vakarā vai naktī, mums vajadzētu biežāk pārbaudīt redzi. Jo īpaši tad, kad sākam justies sliktāk un savādāk redzam ceļa šķēršļus. Varbūt transportlīdzekļa vadīšanai mums ir vajadzīgas brilles? Droša braukšana tumsā būs vislabāk ar brillēm, kurām ir pretatstarojošs pārklājums. Daži autovadītāji pēc vizītes pie acu ārsta var aiziet ne tikai ar briļļu recepti, bet arī ar padomu labāk naktī nebraukt. Tas attiecas uz autovadītājiem, kuriem tika noteikta telpiska redzes problēma.

Droša braukšana tumsā ir arī paša autovadītāja sagatavošana. Ja esam izlēmuši, ka būs nakts brauciens, pusdienas laikā nedaudz jāpaguļ vai arī labi jāizguļas iepriekšējā naktī. Jāiegādājas arī atbilstoši pārtikas produkti, lai pie rokas būtu, piemēram, konfektes ar kofeīnu, enerģijas dzērieni vai kafija.

Ja brauksiet viens, jāparūpējas arī par “izklaidi” braukšanas laikā, piemēram, mūziku, kas uzmundrinātu noguruma brīžos, vai interesantas audiogrāmatas. Pasažieriem jāpalūdz, lai izklaidē ar sarunām vai palasa priekšā, piemēram, avīzi vai kādu rakstu no interneta, par kuru vēlāk varēsiet kopā padiskutēt.

Automašīnas sagatavošana

Vispirms jāpārbauda, lai lukturos būtu attiecīgās spuldzes. Šo informāciju, kādas spuldzes jālieto, var atrast automašīnas rokasgrāmatā, kas ir pieejama arī internetā. Jāpievērš uzmanība arī tam, lai lukturi būtu tīri no iekšpuses un atrastos taisnā leņķī. Kā arī  jāparūpējas par logu tīrītāju slotiņu stāvokli. Ja tās smērēs stiklu, nevis tīrīs to, droša braukšana tumsā būs stipri apgrūtinoša.

Pirms došanās ceļā jānotīra lukturi no iekšpuses, lai tie varētu spīdēt iespējami tālu. Ja automašīna ir aprīkota ar fotohromatisku spoguli, tas jāpārslēdz nakts braukšanas režīmā. Ja tāda nav, tad parastu spoguli var nedaudz pielāgot braukšanai tumsā, noliecot to nedaudz uz augšu, nekā tas ir paredzēts braukšanai dienas laikā. Šāds spoguļu izliekums ir vajadzīgs tādēļ, lai samazinātu aiz mums braucošu transportlīdzekļu žilbinošo gaismu.

Pirms dodamies ceļā, jāsamazina paneļa spilgtums un uz visiem pārējiem ekrāniem, piemēram, uz navigācijas ekrāna ir jāieslēdz nakts režīms. Ja transportlīdzeklim ir tādas funkcijas, jākoriģē gaismas atkarība no bagāžas nodalījuma piepildījuma vai pēc aizmugurē sēdošo pasažieru skaita svara. Jo vairāk kilogramu ir aizmugurē, jo vairāk automašīnas priekša paceļas uz augšu, un līdz ar to jāpazemina gaismas stars.

Uzvedība braukšanas laikā

Automašīnas un autovadītāja sagatavošana ir tikai puse no sasniegtā. Droša braukšana tumsā būs tad, ja to darīsim pareizi. Vadot automašīnu naktī, vienmēr jānovērtē miegainības simptomi un uzreiz ar tiem jācīnās. Palīdzēs iepriekš nopirktie enerģijas dzērieni, mūzika, audiogrāmatas vai arī sarunas ar pasažieriem.

Nav jābaidās arī no biežas apstāšanās, piemēram, lai iedzertu kafiju. Kad jūtam, ka vairs nevaram cīnīties ar miegainību, uz īsu brīdi ir jāapstājas kādā stāvvietā un jāpaguļ. Labāk nokļūt līdz galamērķim stundu vēlāk, nekā līdz turienei nenokļūt vispār.

Internetā atrodamās pretrunas

Saistībā ar drošu braukšanu tumsā jautājums par ātrumu ir visai pretrunīgs. Internetā daudzviet atradīsim izteikumus par to, ka ārpus apdzīvotām vietām nākas būtiski pārsniegt ātrumu, lai nodrošinātu organismam adrenalīna pieplūdi un aizdzītu miegainību. Stingri iesakām to nedarīt.

Naktī jābrauc ar mazāku ātrumu nekā dienā, tāpēc ka uz ceļa ir sliktāka redzamība un reakcijas laiks ir mazāks. Jāatceras, ka pat tad, ja naktī pārvietosimies ar nedaudz mazāku ātrumu nekā dienā, galapunktā nonāksim ātrāk, jo mūsu brauciens būs mērens un nesasteigts!

Izsaki viedokli

Vai jums patika raksts? Iespējams, jums ir kādi jautājumi vai komentāri? Mēs aicinām jūs dalīties savā viedoklī un izteikties zem raksta. Kā arī atcerieties – vienmēr pirms iegādāties automašīnu, motociklu vai pat piekabi – pārbaudi tā vēsturi ar autoDNA pēc VIN numura. VIN pārbaude ir viena no svarīgākajām lietām, kas ir jāizdara, pirms pieņemt lēmumu par lietotas automašīnas iegādi. autoDNA ar transportlīdzekļa vēstures atskaiti palīdzēs jums pieņemt informētu lēmumu.