autoDNA iesaka
drošība automašīnās

Drošība automašīnā – kam pievērst uzmanību pērkot auto?

31 augusta 2016

Drošība automašīnā ir viens no svarīgākajiem elementiem, kurš jāņem vērā, meklējot jaunu auto. Diemžēl nav vienota noteicēja, kurš pateiks mums priekšā par to, ka auto X ir drošāks par auto Y.

Drošība automašīnā

Drošība automašīnā

Ja mēs nopietni pieejam pie jautājuma par drošību automašīnā viens no svarīgākajiem kritērijiem, lai izvēlētos mūs interesējošu modeli ir crash testi, kurus veic neatkarīga organizācija EuroNCAP (European New Car Assessment Programme). Testa laikā transportlīdzeklim veic frontālo un sānu sadursmi ar gājēju un ar stabu. Testa rezultāti tiek pasniegti piecu punktu skalā – drošākās automašīnas saņem 5 zvaigznes. Tomēr jau kādu laiku EuroNCAP testi tiek kritizēti, jo sabiedrība apsūdz ražotājus tāpēc, ka tie projektē automašīnas tādā veidā, lai tās iegūtu labākus rezultātus testos nevis fakstiski būtu drošas. Jebkurā gadījumā pirms izvēlēties kādu no auto modeļiem ir vērts iepazīties ar EuroNCAP testiem.

 

Svarīgākās sistēmas, kuras uzlabo drošību braukšanas laikā

Drošību automašīnā galvenokārt nosaka tās bagātīgais aprīkojums. Kam vajadzētu pievērst uzmanību lasot sludinājumus internetā.

Drošības spilveni

Šis ir viens no svarīgākajiem elementiem, kurš uzlabo drošību automašīnā. Standarta vadītāja un pasažiera drošības spilveni pasargā tos no frontālas sadursmes. Automašīnās atrodas arī tādi drošības spilveni kā:

  • sānu drošības spilveni (priekšējie un aizmugurējie) sānos uz sēdekļa vai uz durvīm
  • ceļgalu drošības spilveni, kuri tiek uzstādīti zem stūres, kā arī prētī pasažiera sēdeklim
  • drošības spilveni, kuri aizsargā vadītāja kājas un atrodas zem grīdas
  • aizmugurējā vidējā pasažiera drošības spilvens, kurš atrodas uz drošības jostas
  • jumta drošības spilvens, kurš aizsargā pasažierus no apgāšanās uz jumta un no sānu triecieniem

ISOFIX (International Organisation for Standardisation – ISO Fixture)

ISOFIX ir divi stiprinājuma elementi, kuri domāti bērnu drošībai braukšanas laikā piestiprinot ar tiem bērnu sēdeklīti.

ABS (Anti-Lock Braking System, Antiblockiersystem)

Tā ir bremžu sistēmas sastāvdaļa, kura novērš riteņu bloķēšanos bremzēšanas laikā.

ASR (Acceleration Slip Regulation, Antriebsschlupfregelung)

Šīs sistēmas uzdevums ir novērst riteņu izslīdēšanu paātrinājuma laikā kā arī palīdz noturēties uz brauktuves pagrieziena laikā. Daži ražotāji šo sistēmu sauc savādāk, piemēram, TCS (Traction Control System), ASC+T, DSC (Dynamic Stability Control) vai TC (Traction Control).

ESP (elektroniskā stabilizācijas sistēma)
Stabilizē automašīnu pagriezienos izmantojot ABS un ASR sistēmas. Autoražotāji to apzīmē arī ar saīsinājumiem VSC un STC.

ACC (Adaptive Cruise Control, aktīvā kruīza kontrole)

 Sistēma, kura sadarbojās ar parasto kruīza kontroli un nodrošina to, lai auto atrastos drošā attālumā no priekšā braucoša transportlīdzekļa. Atkarībā no attāluma mērījuma rezultātiem tā palielinās vai samazinās automašīnas ātrumu. Daži ražotāji līdzīgu sistēmu apzīmē ar saīsinajumiem ICC (Intelligent Cruise Control) vai DTR (Distronic, Speedtronic).

Joslas saglabāšanas sistēma (lane assist, LDP – Lane Departure Prevention)

 Sistēma, kura uzrauga vai autovadītājs nav novirzījies no kursa un šķērsojis joslu. Ja autovadītajs nav ieslēdzis pagrieziena rādītāju tas saņems brīdinājuma informāciju. Ja pagrieziena rādītājs tomēr netiks ieslēgts sistēma pati noteiks trajektoriju un neļaus mainīt joslu.

Neredzamās zonas sensors (Blind Spot Sensor) 

 Sistēma, kura brīdina autovadītāju par transportlīdzekļiem, kuri atrodas uz blakus joslām, vietās, kur tos nevar redzēt tradicionālajā spogulī. Tādā veidā ievērojami palielinās drošība mainot joslas.

Lietus sensors

 Mehānisms, kurš iedarbina logu tīrītājus, ja sākas lietus un kontrolēt to ātrumu atkarībā no nokrišņu intensitātes. 

Tumsas sensors

 Tas nodrošina automātisku gaismas lukturu ieslēgšanos pēc tumsas iestāšanās vai tuneļos. Latvija, diemžēl, tas nav noderīgs, jo ar gaismām jābrauc cauru gadu.

Pašaptumšojošie spoguļi

 Spoguļi, kuri automātiski kļūst tumšāki vai gaišāki atkarībā no gaismas intensitātes salonā kā arī ap mums braucošu automašīnu gaismas spilgtuma intensitātes. Sevišķi noderīgi tie ir braucot naktī, kad aiz mums braucošas automašīnas apžilbina mūs salona spogulī.

 

Kruīza kontrole

 Sistēma, kura palīdz uzturētu nemainīgu braukšanas ātrumu. Šī sistēma ir noderīga uz automaģistrālēm, kā arī vietās, kur ir ātruma ierobežojumi.

 

GPS navigācija


  Sistēma, kad autovadītājs neskatās ne pa labi, ne pa kreisi, lai sasniegtu savu galamērķi, bet jebkurā brīdī zina, kur tieši viņam jābrauc un var koncentrēt visu savu uzmanību uz satiksmes drošības ievērošanu. Jāatzīmē arī, ka GPS navigācija bieži vien pasaka priekšā, kuru joslu jāieņem pirms krustojuma, lai novērstu pēdējā brīža manevrus.

Sistēmas, kuras uzlabo drošību parkošanās laikā

Parkošanās tas ir manevrs, kuru izpildot mēs varam sabojāt savu auto, citu satiksmes dalībnieku automašīnas, savainot gājējus vai mājdzīvniekus. Tāpēc ir vērts, meklejot sev auto, pievērst uzmanību automašīnām, kurām “uz klāja” ir šāda sistēma.

Parkošanās asistents

Sistēma, kura palīdz autovadītājam noparkoties. Pati novērtē vai ir pietiekoši daudz vietas, lai noparkotos stāvvietā, pati kontrolē stūri un autovadītājam atliek vienīgi spiest gāzes vai bremzes pedāļus. Jaunākos modeļos autovadītajs vispār nav nepieciešams, jo auto visu izdara pats.

Priekšējie un aizmugurējie parkošanās sensori

Sensori, kas palīdz notieikt attālumu no transportlīdzekļa līdz šķērslim. Jo tuvāk šķērslim, jo skaņa ir intensīvāka.

Atpakaļgaitas kamera


 Ieslēdzot atpakaļgaitas pārnesumu ļauj autovadītājam apskatītu situāciju aiz automašīnas. Tā būs ļoti noderīga tiem autovadītājiem, kuri novieto savas automašīnas, piemēram, pieblīvētās autostāvvietās vai vietās, kur ir bērni vai mājdzīvnieki.

Drošība automašīnā – atcerēsimies drošība automašīnā tāpat kā ārpus tās vienmēr ir pirmajā vietā.

 

Vai zināji

autoDNA ir vadošais transportlīdzekļu vēstures tiešsaistes pārbaudes pakalpojumu sniedzējs. Pamatojoties uz jūsu VIN numuru, ar autoDNA varat pārbaudīt transportlīdzekļa vēsturi pirms tā iegādes. Daudzos gadījumos VIN pārbaude var novērst nevēlamas papildu izmaksas, kas saistītas ar transportlīdzekļa iegādi ar nezināmu vai likvidēta transportlīdzekļa pagātni.