autoDNA iesaka
Ceļa dusmas

Ko darīt, ja uz citiem satiksmes dalībniekiem uznāk dusmas?

13 jūlija 2018

Varētu domāt, ka šis ir “clickbait” tipa virsraksts, taču ceļa dusmas jeb “road rage” mūsdienu intensīvajā satiksmē ir visai izplatīta parādība. Saskaņā ar pētnieku veiktajiem aprēķiniem, agresivitāti uz ceļa izjūt līdz pat 80% auto vadītāju!

Vairāk nekā puse atzīst, ka pārsniegt ātrumu ir “ok”

No aptaujātajiem autovadītājiem 53% atzīst, ka pārsniegt atļauto braukšanas ātrumu nav nekas traks un to dara regulāri. Lai arī pēc Latvijas likumdošanas izriet, ka ātruma pārsniegšana vien neklasificējas kā agresīva braukšana, taču tas ir labs indikators par citu ceļu satiksmes dalībnieku auto vadīšanas paradumiem.

Noteikumu neievērošana un ātruma pārsniegšana ir viens no galvenajiem ceļu satiksmes negadījumu iemesliem. Automašīnas paliek drošākas, taču ceļa virsma, kvalitāte un apkārt esošās bīstamības, piemēram, straujš līkums būs noteicošais faktors – notiks avārija vai nē.

Dusmu uzplūdos mazinās koncentrēšanās uz drošu braukšanu

Līdz ar dusmām mainās mūsu koncentrēšanās paradumi – no drošas braukšanas un ceļa vērošanas, uz automašīnu un tās vadītāju, kas paaugstina spiedienu un necenzēto vārdu plūsmu.

Saskaņā ar ASV veikto pētījumu aptuveni trešā daļa visu ceļu satiksmes negadījumu ir notikuši agresīvas braukšanas dēļ. Visvairāk dusmas uz ceļa izjūt vīrieši, kuri ir jaunāki par 20 gadiem.

Dusmas var radīt ne tikai citi satiksmes dalībnieki. Šoferim ir liela atbildība par visu salonā esošo pasažieru drošību. Līdz ar to vajadzētu izvairīties no strīdēšanās pie stūres un taisnības cīņu par viedokļu atšķirību atlikt līdz galamērķa sasniegšanai.

Kondicionieris un nomierinoša mūzika

Nav nekāds noslēpums, ka karstos un sutīgos laikapstākļos cilvēku agresijas līmenis ir palielināts. Strādājošs kondicionieris var būtiski palielināt jūsu labsajūtu pie automašīnas stūres, un samazināt karstuma radīto stresa līmeni. Neatlieciet freona papildināšanu uz vēlāku!

Arī skaļa un agresīva mūzika var ietekmēt auto vadīšanas stilu un vēlmi kādu citu pārmācīt. Skaļa mūzika novērš arī uzmanību, kā rezultātā auto vadītājs var nepamanīt citus satiksmes dalībniekus, tai skaitā ar velosipēdistus, gājējus vai operatīvo transportu.

Agresīva braukšana Latvijā

Mūsu dzimtenē agresīva braukšana ir īpaši izcelta un šādu sodu var pavisam vienkārši izpelnīties. Ja naudas sods no 70 – 280 eiro dažam labam ir nieks, tad seši soda punkti gan nav nekāds joks.

Ja “kontā” ir uzkrāti vēl daži punkti, tad pie astoņiem būs jāapmeklē apmācības kursus par ceļu satiksmes drošības jautājumiem un drošas transportlīdzekļu vadīšanas jautājumiem vai braukšanas uzvedības korekcijas grupu nodarbības. Attiecīgi par 12 un 16 būs jāšķiras no auto vadītāja apliecības un atkārtoti jāliek eksāmens.

Kā rīkoties ceļa dusmu gadījumā?

Ja konstatējat, ka esat satraukti par citu auto vadītāju rīcību, neatkarīgi no tā, vai vaina patiešām ir jūsu vai nē, nereaģējiet uz citiem braucējiem vai neatbildiet uz viņu provokācijām. Tas tikai izraisīs situācijas pasliktināšanos. Atgādiniet sev, ka otrs vadītājs tikpat slikti tiek galā ar stresu kā jūs, izvairieties no acu kontakta un turpiniet lietot drošus braukšanas ieradumus.

Padomājiet divreiz, pirms jūs nospiežat tauri vai parādiet vidējo pirkstu, jo nekad nevar zināt, kas sēž pie otras automašīnas stūres vai atrodas salonā. Droša nokļūšana galamērķī ir svarīgāka par citu šoferu pārmācīšanu.