autoDNA iesaka
Ekonomiska braukšana

Ekonomiska braukšana – 10 baušļi, kas jāzina ikvienam autovadītājam

10 aprīļa 2019

Daudziem degvielas izmaksas veido ievērojamu ģimenes budžeta sastāvdaļu. Ekonomiska braukšana nav nekas sarežģīts un ir jāievēro vien pāris automašīnas vadīšanas principi, kā arī praktiski padomi.

Atkarībā no automašīnas markas un modeļa, mēnesī ir iespējams ietaupīt vairākus desmitus eiro. Jo lielāks dzinējs, jo ievērojamāks būs degvielas patēriņa samazinājums.

1. Atbrīvojaties no liekā svara

Tikai nepārprotiet, runa ir par visa liekā izņemšanu no automašīnas salona un bagāžnieka. Jo smagāka automašīna, jo vairāk degvielas tā patērēs. Tas gan nenozīmē, ka būtu jāatbrīvojas no rezerves riteņa un domkrata.

Pilnas logu šķidruma kannas, cementa maiss un citas mantas, lai arī nedaudz, tomēr, palielina automašīnas svaru un attiecīgi arī degvielas patēriņu. Papildu slogs ir arī jumta bagāžnieks, tāpēc, ja jums tas uz doto brīdi nav nepieciešams, labāk to noņemiet, nevis braukājiet ar to pa pilsētu.

2. Regulāri pārbaudiet spiedienu riepās

Par spiedienu riepās esam rakstījuši jau iepriekš. Ja riepās būs pārāk augsts vai pārāk zems spiediens, tad riepas nodils nevienmērīgi. Piedevām tas atsevišķās situācijās var izraisīt neparedzētas un bīstamas situācijas uz ceļa. Papildus tam, arī degvielas patēriņš braukšanas laikā būs lielāks.

3. Mainiet savu braukšanas stilu

Ekonomiska braukšana

ekonomiska-brauksana

Šķiet, ka šis ir viens no pašsaprotamākajiem ekonomiskas braukšanas baušļiem. Pēkšņa paātrināšanās un strauja bremzēšana ir viens no palielināta degvielas patēriņa stūrakmeņiem.

Vienmērīga braukšana ne tikai samazinās degvielas patēriņu, bet arī risku iekļūt ceļu satiksmes negadījumos. Ja pārvietojaties pa pilsētas centru, kur ik pēc 100 metriem ir uzstādīts luksofors, nav jēgas gāzēt, lai pie nākamā krustojuma jau atkal strauji bremzētu.

 

4. Pielāgojiet pārnesumus dzinēja apgriezieniem

Šis padoms iet roku rokā ar iepriekšējo, jo visefektīvāk degviela tiks patērēta tad, ja dzinējs darbosies ar zemiem apgriezieniem. Protams, ka tas ir atkarīgs no konkrētās auto markas un modeļa, taču vidēji tie ir no 1 900 līdz 2 200 apgr/min dīzeļzinējam un 2 300 līdz 2 500 apgr/min benzīna dzinējam.

5. Regulāri mainiet filtrus

Ekonomiska braukšana nav iedomājama bez regulāras filtru maiņas un citām apkopēm. Tīrs degvielas un gaisa filtrs nodrošinās ne tikai labāku degvielas ekonomiju, bet arī uzlabos automašīnas veiktspēju.

Ja gaisa filtri un degvielas filtri netiks regulāri mainīti tie var aizsērēties un tāpēc tas var veicināt lielāku degvielas patēriņu. Ja degvielas filtrs būs pavisam netīrs, tad var gadīties, ka auto vienkārši apstāsies un panelī parādīsies kļūdas kods.

Lasiet vēl:

 

6.Izslēdziet gaisa kondicionieri

Kondicionieris

Gaisa kondicionieris ir viena no dažām ekstrām bez kuras mūsdienu automašīna nav iedomājama. Ja mērķis ir ekonomiska braukšana, tad izdevīgāk ir pārvietoties ar nolaistiem logiem, sevišķi pilsētā. Par šo pārliecinājās arī “Mythbusters”.

Ņemot vērā, ka Latvijā vasara vien ir dažus mēnešus, tad kondicionieri lielāko daļu laika vispār var izslēgt ārā.

7. Nepārsniedziet atļauto ātrumu

Degvielas patēriņš ārpus pilsētas vienmēr nokrītas par dažiem litriem mazāk. Vienmērīga braukšana ar atļauto ātrumu uz lielceļa teju ideāli sakrīt ar optimālāko degvielas patēriņa līmeni. Pie ātruma 90 – 110 km/h lielākajai daļai automašīnu dzinēja apgriezieni nepārsniegs 2500 – 3000 apgr/min.

8. Izvairieties no sastrēgumiem

Sastrēgums

Ne vienmēr īsākais ceļš ir tas ātrākais. Muļļāšanās sastrēgumā ar pirmo/otro ātrumu patērēs daudz vairāk degvielas, nekā pāris kilometrus lielāks līkums vienmērīgā kustībā. Ekonomiska braukšana ir māksla pārvietoties vienmērīgi.

Ja navigācija piedāvā izvēlēties starp vairākiem maršrutiem un laika ziņā galapunktā nonāksiet vienā un tajā pašā laikā, tad labāk ir izvēlēties maršrutu ar viszemāko satiksmes intensitāti.

9.Nesildiet automašīnu pirms braukšanas

Šis ir viens no visvecākajiem stereotipiem, kas ir nodots no paaudzes paaudzē un ir dziļi iesakņojies visu paaudžu apziņā. Šis ir burvīgs piemērs kolektīvajai atmiņai.

Lielākā daļa transportlīdzekļu, kas tika būvēti līdz astoņdesmito gadu beigām, izmantoja veco labo karburatoru. Šiem automobiļiem tik tiešām bija svarīgi pāris minūtes padarboties tukšgaitā. Karburators aukstumā nespēj optimāli izsmidzināt degvielu un cilindros to iepūš lielu pielienu veidā. Tiklīdz dzinējs ir uzsilis, degviela tiek izsmidzināta pareizi un motors darbojas optimāli.

 

 

10. Izvairieties no tukšgaitas

Izslēdziet dzinēju, ja esat apstājies ilgāk par 60 sekundēm. Ja jūsu auto ir aprīkots ar start-stop sistēmu, tad tā pati parūpēsies par to. Taču tam ir labs iemesls – vidējais transportlīdzeklis izšķērdē 300 mililitrus (vairāk nekā 1 glāze) degvielas ik pēc 10 minūtēm.

 

 

Vai zināji

autoDNA ir vadošais transportlīdzekļu vēstures tiešsaistes pārbaudes pakalpojumu sniedzējs. Pamatojoties uz jūsu VIN numuru, ar autoDNA varat pārbaudīt transportlīdzekļa vēsturi pirms tā iegādes. Daudzos gadījumos VIN pārbaude var novērst nevēlamas papildu izmaksas, kas saistītas ar transportlīdzekļa iegādi ar nezināmu vai likvidēta transportlīdzekļa pagātni.