autoDNA pārbauda
BMW i3 pēc avārijas

Elektroauto pēc avārijas – vai tas var būt drošs?

17 augusta 2020

Patīk mums tas vai nē, taču elektroautomobiļu popularitāte pieaug un tie aizvien biežāk būs sastopami ne tikai dīleru salonos, bet arī lietotu automobiļu sludinājumos. Aktuāls paliek jautājums – vai elektroautomobiļi pēc avārijas var būt droši un vai tos vispār var atbilstoši salabot?

Elektroauto stāvoklis pēc avārijas var krietni atšķirties no automašīnas ar iekšdedzes dzinēju, kas ir bijusi iesaistītā līdzīgā ceļu satiksmes negadījumā. Virsbūves defektus var novērst vienlīdz labi abiem automobiļiem, taču īpaša uzmanība ir jāpievērš abteriju bloku stāvoklim.

Elektroauto pēc avārijas – kam pievērst uzmanību?

Elektroauto - kam pievērst uzmanību

Ja ņemam par piemēru jaunākās paadzues Volkswagen Golf ar iekšdedzes dzinēju un elektromotoru, tad virsbūves konstrukcija neko daudz nemainās. Vizuāli abi auto izskatās vienādi.

Ja tiek sasists auto ar iekšdedzes dzinēju, tad jebkuram mehāniķim būs skaidrs kam pievērst uzmanību un kādas likstas nākotnē var piemeklēt jauno automobiļa īpašnieku. Savukārt, ja tiek sasists elektroauto, tad visprātīgāk to būtu vest uz specializētu servisu, kurā pieredzējis mehāniķis darbā ar elektroautomobiļiem varēs noteikt vai ir radušies bojājumi bateriju blokam.

Noskaties autoDNA veidoto sižetu par šo tēmu un uzzini ko par to domā mūsu aptaujātie eksperti:

Galvenā atšķirība un uzmanība ir jāvelta tieši litija jonu bateriju blokam. Elektroautomobilim nav viena liela baterija, tā vietā tam ir vairākas mazas, kuras mēdz dēvēt par šūnām.

Pie nopietna triecina tās var tikt bojātas un ja netiek nomainītas, tad automobilim var rasties īssavienojumi, samazināties uzkrātās enerģijas apjoms un atsevišķos gadījums pastāv risks, ka tās var aizdegties.

Lai arī zem motora pārsega neatrodas iekšdedzes dzinējs, pie nopietnas frontālās avārijas var tikt bojāti dažādi vadības bloki un elektrosistēmas. Attiecīgi, ja līdzi paņemtais auto eksperts neko daudz nezina par elektroautomobiļu uzbūvi, tad šāds auto būtu jāved pie attiecīgās automobiļa markas dīlera, jāslēdzas klāt pie automašīnas datora un jānovērtē tā stāvoklis.

Ir atsevišķi automobiļi, kuriem informāciju par baterijas bloka stāvokli var nolasīt ar dažu eiro vērtu OBD skeneri no AliExpress. Galvenais parametrs kam jāpievērš uzmanība, ir šūnas voltāža. Ja kādā no šūnām nedarbosies, tad to varēs viegli identificēt.

Pirms gada autoDNA kā reiz filmēja slēpto kameru ar Nissan Leaf. Sludinājumā ievietotais elektroauto tika izmantots kā taksometrs, iekļuvis smagā avārijā un pēcāk norakstīts. Kārtējo reizi pieķērām pārdevēju melos. Elektroautomobiļi nav nekāds izņēmums – arī šādi auto iekļūst ceļu satiksmes negadījumos un tiek pakļauti intensīvai ekspluatācijai.

Lasiet vēl:

Elektroauto drošības reitings

Automobiļi ar elektrodzinēju tiek pakļauti tiem pašiem drošības testiem, kuri tiek veikti automašīnām ar iekšdedzes dzinēju. Lai arī šad un tad elektroautomobiļiem tiek veltīta skarba kritika, sadursmju testi pierāda, ka elektroautomobiļi uzrāda teicamus drošības rādītājus.

Ņemsim par piemēru Euro NCAP jeb Neatkarīgo Eiropas Jauno automobiļu novērtēšanas programmu. 2019. gadā drošības vārdā tika sadauzīti 17 dažādi automobiļi ar hibrīda un elektro piedzīnas sistēmu. Ar pilnu Euro NCAP elektroautomobiļu un hibrīdu vērtējumu detalizētāk varat iepazīties šeit – Euro NCAP Hybrid & Electric Vehicles.

No tiem 13 saņēma Euro NCAP augstāko novērtējumu – piecas zvaigznes. Pārējie četri saņēma trīs zvaigznes. Zemāks vērtējums šiem modeļiem tika iegūts galvenokārt tāpēc, ka tie ir budžeta klases spēkrati, kuriem trūkst dažādas gājēju drošības un autovadītāja vadības palīgsistēmas.

Problēmas ar konstrukciju

Elektroauto drošība

Kas attiecas uz elektroautomobiļa konstrukciju, tad tā neko daudz neatšķiras no automobiļa ar iekšdedzes dzinēju. Ja ir bojāta automobiļa grīda, tad problēmas ar to būs neatkarīgi no tā vai tas ir darbināms ar fosilo degvielu vai elektrību.

Ņemot vērā, ka elektroautomobiļiem bateriju bloks parasti atrodas zem automobiļa grīdas, tad īpaša vērība ir jāņem vērā tieši šai konstrukcijas sadaļai. Pat ja bateriju bloks nav cietis, bojāta automobiļa grīda var radīt citus nevēlamus apstākļus – piemēram, mitruma un dubļu nonākšanu pie litija jona baterijām.

Vai ir vērts mainīt akumulatoru bloku?

Litoja jonu akumulatora bloka maiņa izmaksu ziņā ir pielīdzināma iekšdedzes dzinēja maiņai. Attiecīgi ir jāuzdod sev jautājums – vai šis auto ir tā vērts? Hibrīdiem šāda maiņa vēl ir pieļaujama, jo bateriju bloks ir krietni mazāks un attiecīgi arī lētāks.

Fakts paliek fakts – pērkot elektromobili lielākā vērība ir jāvelta akumulatora stāvoklim un to varēs pateikt tikai un vienīgi pieredzējuši speciālisti, kas ikdienā strādā ar šāda tipa automašīnām.