autoDNA iesaka
gāzes un eļļas amortizators

Amortizators! Gāzes vai tomēr labāk eļļas?

28 jūnija 2018

Protams, bija laiki, kad autobūvē vārds “amortizators” bija tik pat svešs, kā vēl nesenā pagātnē ABS vai ESP. Un tomēr šī piekares daļa mūsdienās ir viena no galvenākajiem elementiem, lai mēs automobilī justos gan droši, gan komfortabli. Vēl jo vairāk, ja jābrauc pa mūsu ceļiem un ielām.

Ar jauniem automobiļiem viss ir skaidrs. Ko nu ražotājs nolēmis, to arī jāliek. Neko citu dažam labam auto pat gribēdams neieliksi. Vismaz garantijas ietvaros jau nu pilnīgi noteikti. Lielākā daļa no mums tomēr ikdienā pārvietojas nebūt ar pašiem jaunākajiem modeļiem, tāpēc ātrāk vai vēlāk pie jautājuma par amortizatoriem mēs noteikti nonāksim Un galvenokārt izvēles jautājuma. Gāze? Eļļa? Kombinētie?

Vispirms jau sāksim ar to, ka dabā eksistē tikai divi amortizatoru veidi – eļļas un gāzes. Tā dēvētie kombinētie ir gāzes amortizatori ar papildus eļļošanu. Ar eļļas klātbūtni, bet tomēr gāzes!

Pēc darbības principa kā vieni tā otri ir ļoti līdzīgi. Cilindrs, kurā iepildīta eļļa, kāts ar virzuli, gredzeni un daži atplūdes kanāli. Pēc idejas ļoti līdzīga konstrukcija un darbības princips kā ar pirkstu aizspiestam velosipēda pumpim.

Eļļas amortizatori

Ļoti veiktspējīgi, taču ne ilgmūžīgi. Viss ir ļoti vienkārši – jo amortizators ir spiests strādāt vairāk, jo lielākas izredzes palikt bez viņa. Pa mūsu ceļiem tas strādā nepārtraukti. Šādas darbības var novest eļļu līdz vārīšanās stāvoklim jo zem pastāvīga spiediena tā pamatīgi uzkarst. Tad sāk veidoties gaisa burbulīši, kas netraucēti paslīd garām virzulim un gredzeniem. Turklāt bieži uzkarsēta eļļa daudz ātrāk zaudē paredzēto viskozitāti un atkal jau izslīd gar virzuļa gredzeniem.

Eļļas amortizatoram ir vēl kāda īpatnība – tas darbojas tikai vienā virzienā. Ja lielākā bedrē automobilis amortizatoru saspiež, tad atbrīvojas tas tikai ar atsperes palīdzību.

Gāzes amortizators

Galvenā priekšrocība, ka ierīce darbojas divos virzienos. Tā saspiežas un pati atlaižas. Tieši to nodrošina eļļas klātbūtne, ko daudzi uzskata par kombinēto versiju. Gāze ir daudz inertāka, līdz ar to spēj izturēt lielākas slodzes bez uzkaršanas. Tiesa gan, gāzes amortizators atšķirībā no eļļas radinieka būs cietāks. To gan nevar nodēvēt par mīnusu, jo amortizators visu laiku būs piespiedis riteni pie ceļa seguma. Šis variants noteikti būs piemērotāks nelieliem auto un sportiskam braukšanas stilam.

Kuram vairāk plusu?

Eļļas amortizators ir vairāk izplatīts un uzstādāms praktiski visām automašīnām, kas vecākas par septiņiem gadiem. Tas noteikti ir teju uz pusi lētāks. Tam ir primitīva uzbūve. Tas spēj kalpot līdz pat 60 000 kilometru. Braukšanas ziņā tas sniedz lielāku komfortu.

Gāzes amortizators ir jūtami dārgāks. Gāze neuzkarst jeb nerodas kavitācijas efekts. Ritenis vienmēr piespiests pie ceļa. Paredzēts lielai slodzei un sporta režīmam. diemžēl ne labākais risinājums uz nelīdzena ceļa seguma.