autoDNA iesaka
ceļazīmes eiropas valstīs

Identiskas ceļazīmes visā ES – priekšrocības un trūkumi

29 marta 2016

Ceļazīmes visā ES vēlas standartizēt un ES ik pa brīdim parādās idejas, kuras ļautu vienādot starp dalībvalstīm dažādus likuma aspektus. Tas attiecas arī uz ceļu satiksmes drošības noteikumiem. Viena no jaunākajām šada veida koncepcijām ir uzstādīt visās ES identiski vienādas ceļazīmes. Kādas ir šāda risinājuma priekšrocības un kādi ir trūkumi?

Identiskas ceļazīmes visā ES – priekšrocības

1. Vieglāka pārvietošanās visā Eiropā.

Starp Eiropas Savienības valstīm faktiski ir neliela atšķirība, kas attiecas uz izmantošanā esošajām ceļazīmēm. Tas attiecas gan uz izvietojumu, krāsu, nozīmi un izvietojiem zem zīmēm paskaidrojumiem dotās valsts valodā. Šīs atšķirības ļoti bieži metās acīs. Īrijā, piemēram, brīdinājuma zīmēm ir romba forma nevis kā Latvijā, trīsstūris.
Ceļa zīmes Eiropas Savienībā atšķiras arī dažādo piktogrammu izmantošanu, piem., ar auto, tuneļa, vilciena vai gājēja izskatu. Atšķirības ir sastopamas arī dažādajos bultu izskatos un atšķirīgajos šriftos. Dažās Eiropas valstīs uz lielceļiem informācijas zīmēm uzraksti ir ar baltiem burtiem uz zila fona, bet dažās valatīs ar baltiem burtiem uz zaļa fona. Tās, protams, nav visas atšķirības un pat neiepazīstoties ar visām atšķirībām ir skaidri redzams, ka nepilnību ir daudz vairāk nekā pieļaujams un faktiski tas var jaukt galvu autovadītājam vai pat to maldināt.

2. Iespējama tā saucamā ceļazīmju inflācijas samazināšanās.

Aizstājot pašreizējās ceļazīmes pret vienotiem apzīmējumiem visā ES samazinātu tā saukto inflāciju ceļazīmju izvietojumā. Daudzās vietās Latvijā uz dažu kilometru gara posma ir iespējams atrast no 30 līdz pat 60 ceļazīmēm. Braucot ar ātrumu 50 km/h, lai pārvarētu šo ceļa posmu ir nepieciešams vairak par minūti. Tāpēc nav fiziski iespējams iepazīties ar visām ceļazīmēm un vēl atrast laiku, lai sekot līdzi ceļam. No kurienes ir radusies tāda ceļazīmju inflācija? Ceļazīmes bieži vien ir tikai alternatīva ceļa remontiem. Priekš kam pārbūvēt ceļu par daudziem miljoniem eiro, ja var vienkārši uzstādīt brīdinājuma zīmi? Ceļu uzraugi bieži vien arī ar pārāk lielu entuziasmu uzstāda daudzos ātruma ierobežojumus, tāpēc, ja parādās iesniegums par ātruma ierobežjuma uzstādīšanu pastāv liela iespēja, ka tas tiks apstiprināts. Gadās arī tā, ka pie ceļa remonta uzsākšanas parādās pagaidu ceļa zīmes un pēc to pabeigšanas šīs zīmes netiek noņemtas. Tādā veidā autovadītāji ” tiek mācīti”, ka ne visas ceļazīmes ir jāuztver vienlīdzīgi.

3. Jaunā ceļa zīme ir labāk redzama.

Pēc Eiropā veiktiem pētījumiem ceļa zīme atrodas pie ceļa vidēji no 11 līdz 17 gadiem, tas nozīmē, ka tā vairs, pēc šiem gadiem, nedarbojas pienācīgi, tā kļūst blāva un dažreiz pat slikti salasāma. Pēc tam, kad šīs ceļazīmes tiktu aizvietotas ar jaunām, identiskām zīmēm visā ES, šī problēma tiktu novērsta.

Identiskas ceļazīmes visā ES – trūkumi

1. Milzīgas izmaksas.

Vienas ceļazīmes uzstādīšana vidēji izmaksā 200 EUR. Pat tad, ja uz iepriekšminētā ceļa posma ceļazīmju skaits būtu samazināts uz pusi tad izmaksas joprojām būtu augstas un svārstītos no 4 līdz 8 tūkstošiem eiro un tas nozīmē, ka valstij un pašvaldībām būtu astronomiski izdevumus, kuri būtu lēšami miljonos eiro.

2. Sākotnējais haoss.

Identiskas ceļazīmes visā ES ilgtermiņā noteikti palīdzēs autovadītājiem labāk orientēties uz ceļa. Sākotnēji noteikti daudziem cilvēkiem, kuri sēstos pie stūres, tas radītu nelielas problēmas ar pielāgošanos jaunajām ceļazīmēm, jo gadu gaitā tie bija pielāgojušies savas valsts standartiem. Tas, kas būtu noderīgs autovadītājiem, kuri bieži veic starptautiskos maršrutus, būtu arī šķērslis iedzīvotājiem tajās valstīs, kurās šis vienādo zīmju projekts tiktu ieviests.

3. Kas ir patiesie ieguvēji no šīs vienādo ceļazīmju sistēmas visā ES?

ES amatpersonas galvenokārt uzsver drošību, bet nav grūti uzminēt, kas patiesībā gūs lielāku labumu no jaunajiem risinājumiem. Tie būs vienoto ceļazīmju ražotāji un autobūves uzņēmumi, kuriem vieglāk būs attīstīt V2I (Vehicle to Infrastructure) sistēmu ar kuras palīdzību auto sazināsies ar ceļa infrastruktūru. Par šīm biznesa priekšrocībām, protams, būs jāmaksā Eiropas nodokļu maksātājiem. Bet vai no tā visa palielināsies drošība uz ceļiem? Tas patiesībā ir strīdīgs jautājums. Varbūt pēc rietumeiropas piemēra mikrorajonos un mazās pilsētās labāk uzstādīt tikai standarta ceļazīmes, tādas kā ātruma ierobežojums, galvenais ceļš vai dodiet ceļu un pārējās zīmes likvidēt nevis manīt visas pret vienotām? Tas noteikti būs drošāk un daudz lētāk.

Kā jau jūs redzat, idejai ieviest vienotas ceļazīmes visā ES ir labās un sliktās puses. Šķiet tomēr, ka pateicoties milzīgajām izmaksām šī ideja tuvakajā laikā nebūs īstenota kā arī jaunattīstības valstis nevēlēsies tērēt miljonus jaunām ceļazīmēm.