autoDNA iesaka
V2X drošības sistēma

Inovatīvā drošības sistēma V2X jau ir uz Japānas ceļiem

9 marta 2016

Automašīnas, kuras brauc kolonnā, automātiski nobremzē, jo priekšā braucošā automašīna arī strauji nobremzē? Informācija uz automašīnas displeja par milzīgu sastrēgumu un kā alternatīvu var izmantot vilcienu, kurš aties no tuvākās stacijas pēc dažām minūtēm? Šis nav zinātniskās fantastikas filmas scenārijs, bet risinājumi, kurus priekš mums sagatavo un testē autoražotāji strādājot pie V2X sistēmām.

V2X sistēmas pieder pie jaunākās paaudzes risinājumiem ITS (Intelligent Transport System) klasē. Tajās ir iekļautas sistēmas V2V (vehicle to vehicle) un V2I (vehicle to infrastructure). Šīs sistēmas ļauj apmainīties pa tiešo ar informāciju starp automašīnām, kā arī ar infrastruktūru uz ceļiem, piemēram, starp automašīnu un ceļa zīmēm vai luksoforu. Datu apmaiņa notiek zibenīgi izmantojot radioviļņus. Šāda veida datu apmaiņa ir ātrāka nekā izmantojot GPS satelītus vai GSM mobilo sakaru tīklus.

V2X praksē

Kā šīs sistēmas darbojas praksē? Automašīnā uzstādītās ierīces V2V, kuras savienotas ar borta datoru nosūta informāciju uz citiem transportlīdzekļiem, piemēram, ka ir jāieslēdz pretslīdēšanas sistēma. Šī informācija parādās uz auto displeja, kad tuvojamies tai vietai un, ka jāieslēdz ir pretslīdēšanas sistēma. Tādā veidā autovadītāji tiek informēti arī par sastrēgumiem, remontiem uz ceļiem vai ceļu satiksmes negadījumiem.

Līdzīgā veidā darbojas V2I sistēma pateicoties kurai ar ceļa infrastruktūras elementiem, kuriem ir attiecīgas ierīces, tiek informētas automašīnas, piemēram, par ātruma ierobežojumiem, nelabvēlīgiem laika apstākļiem vai citiem ierobežojumiem. Šīs sistēmas jau tiek testētas Eiropā – Vīnē un Prāgā. Nākotnē tās ietvers visus Eiropas ceļus, bet visīstākie pionieri, kuri izmanto šo V2X sistēmu ir japāņi, īpaši koncerns TOYOTA.

ITS Connect vai V2V un V2I uz Japānas ceļiem 

Japāņu zinātnieki integrēja V2V un V2I sistēmas ITS Connect ietvaros. Sistēmas galvenais mērķis ir izvairīties no sadursmēm krustojumos, kas saskaņā ar pētījumu veido 40% no visiem negadījumiem. Viena no svarīgākajām šīs sistēmas funkcijām ir palīdzēt veikt grūto manevru, pagriezienu pa kreisi.

Tiklīdz autovadītājs noņem kāju no bremzes sistēma uzraugot situāciju krustojumā ar signālu un gaismas indikatoriem informē autovadītāju par iespējamiem šķēršļiem veicot pagriezienu. Kā arī, ja autovadītājs neuzsāks bremzēšanu ITS Connect paziņos ar gaismas un skaņas signāliem par to, ka automašīna tuvojas luksoforam ar iedegtu sarkano gaismu. Sistēma arī paziņos cik daudz laika atlicis līdz nakamajā krustojumā nomainīsies zaļā gaisma, lai pārvietošanās notiktu pēc iespējas gludāk.

Vēl viena no ITS Connect sistēmas sastāvdaļām ir aktīvā kruīza kontrole, kura reaģē uz apkārt esošo transportlīdzekļu ātruma izmaiņām un pielāgo ātrumu atbilstoši satiksmes plūsmai. ITS Connect brīdina autovadītāju arī par priviliģēto transportlīdzekļu tuvošanos, uzrādot to kustības virzienu un attālumu no jūsu automašīnas.

Interesanti ir tas, ka ITS Connect vairs nedarbojas testa režīmā, jo kopš 2015. gada oktobra tā tiek uzstādīta uz Toyota Crown atomašīnām, kurš ir ļoti populārs sedans Japānā. Līdz šī gada beigām sistēma parādīsies arī uz ceturtās paaudzes Toyota Prius.

Amerikāņu Delphi ar V2X sistēmu

V2X sistēmas testi tiek veikti arī otrpus okeāna, ASV. 2015. gada martā un aprīlī automātiski vadāma automašīna Delphi izbrauca cauri visai Amerikai, no Sanfrancisko rietumu piekrastes līdz Ņujorkai valsts austrumos.

Ceļa garums bija 5,5 tūkstoši km, veda caur 15 štatiem un ilga 9 dienas. 99% no visa nobrauktā laika automašīna tika vadīta automātiski. Delphi, līdzīgi kā citi satiksmes dalībnieki, bez problēmām pārvietojās pa ceļiem un pārvarēja apļveida krustojumus, tuneļus, tiltus kā arī ceļa posmus uz kuriem notiek remonti.

Zinātnieki no Delphi savāca vairāk nekā 3 terabaitus ar datiem, kuri turpmāk tiks izmantoti, lai attīstītu šo projektu. Automašīnā Delphi  tika uzstādītas arī V2V un V2I sistēmas, kuras paplašināja visas sistēmas iespējas un ļāva veidot bezvadu sakarus ar citiem transportlīdzekļiem un infrastruktū, kā arī ļāva paplašināt radara un video kameru darbību.

Protams uz sistēmas V2X praktisko izmantošanu būs nedaudz jāpagaida. Pirmkārt, tā ir jāuzstāda uz vairums standarta automašīnām kā arī ir jāsagaida kad parādīsies atbilstošas investīcijas infrastruktūrā. Praksē tas nozīmē, ka par šāda veida risinājumiem mēs varēsim runāt tikai pēc patsmit vai pat vairāk kā pēc 20 gadiem. Neapšaubāmi šāda veida tehnoloģijas attīstība ir svarīgs solis ceļā uz būtisku uzlabojumu ceļu satiksmes drošībā.

Izsaki viedokli

Vai Jums patika raksts? Iespējams, Jums ir kādi jautājumi vai komentāri? Mēs aicinām Jūs dalīties savā viedoklī un izteikties zem raksta. Kā arī atcerieties – vienmēr pirms iegādāties automašīnu, motociklu vai pat piekabi – pārbaudi tā vēsturi ar autoDNA pēc VIN numura. VIN pārbaude ir viena no svarīgākajām lietām, kas ir jāizdara, pirms pieņemt lēmumu par lietotas automašīnas iegādi. autoDNA ar transportlīdzekļa vēstures atskaiti palīdzēs Jums pieņemt informētu lēmumu.