autoDNA iesaka
Jaunas automašīnas smarža

Jaunas automašīnas smarža – kaitīgāk nekā jūs domājāt

20 septembra 2018

Ak, jaunas automašīnas smarža! Tā tik ļoti vilina, ka gaisa atsvaidzinātāju ražotāji to pat cenšas atdarināt savos produktos. Bet kas tad īsti ir šis specifiskais un patīkamais aromāts, kurš ar laiku pazūd?

Pati galvenā lieta, kas ir jāsaprot – jaunas automašīnas smarža sastāv nevis no vienas konkrētas vielas, bet gan no vairākām un pilnīgi dažādām. Piedevām vairākas no tām cilvēkiem var būt bīstamas.

Zinātne strīdas

Kamēr zinātnieki nav īsti pārliecināti, kas tieši un kāpēc cilvēkos izraisa šīs patīkamās emocijas, psihologi to raksturo ar apziņu, ka mūsu īpašumā ir nonākusi dārga un jauna manta. Daudziem tas ir emocionāls piedzīvojums un ne katrs var atļauties iegādāties auto no salona. Taču teju katrs zina kāda ir jaunas automašīnas smarža.

Viens gan ir skaidrs – liela daļa interjera materiālu ir veidoti no poliuretāna vai poliestera. Šis ir fenomenāls materiāls, kas spēj izturēt krasas temperatūras svārstības un ir sevišķi noturīgs pret vispārējo nodilumu.

Šie materiāli kopā ar visām pārējām krāsām, plastmasām un hermētiķiem atbrīvo gaistošos organiskos savienojumus (GOS). Process tiek dēvēts par “atgāzēšanu”. Šī ķīmisko savienojumu smaržu buķete arī veido mums visiem zināmo aromātu, kas ar laiku pazūd.

Negatīvās blaknes

Šie automašīnas interjera GOS ir īpaši spēcīgi un var daļai cilvēku izraisīt dažādas blaknes. ASV Vides aizsardzības aģentūra tos ir atzinusi pat par 10 reizes iedarbīgākiem, ja tie atrodas slēgtā telpā, piemēram, automašīnas salonā.

Zinātieki ir pētījuši problēmas, ko var radīt dažas no šīm GOS ķīmiskajām vielām. Etilbenzols un formaldehīds, kas atrodams krāsās un līmēs, var izraisīt galvassāpes, alerģiskas reakcijas, reiboni un galu galā arī vēzi, jo ir atzītas par kancerogēnām.

Tas, protams, nenozīmē, ka jaunas automašīnas salons ir vēža inkubators, taču, ja jaunas automašīnas smarža izraisa jūsos nelabu sajūtu, ir vērts padomāt divreiz par tās iegādi vai arī to kārtīgi vēdināt. Pat tad, ja aromāts ir pazudis tas var parādīties dienās, kad salons ir uzkarsis.

Izlasiet pirms lietošanas

Lai cik tas amizanti arī neliktos, jūs varat pārbaudīt savas automašīnas interjera toksisko ķimikāliju līmeni. Taču, ja esat jūtīgs pret atsevišķiem elementiem un to savienojumiem, tad pirms jauna auto iegādes ieteicams to paņemt uz nedēļas nogali izmēģinājuma braucienam.

Nedēļas nogales laikā jūs noteikti vairāku stundu garumā izbaudīsiet, ko nozīmē jaunas automašīnas smarža uz jūsu maņu orgāniem. Ja ķermenis saka priekšā, ka kaut kas nav labi, tad būsiet viens no retajiem, kam šāds aromāts nebūs domāts.