autoDNA pārbauda
vecaks-auto-vai-drosaks

Jo vecāks automobilis, jo drošāks?

17 novembr 2021

Bieži vien dzirdēti apgalvojumi, ka tie spēkrati, kas ražoti deviņdesmitajos vai pat vecāks automobilis, ir drošības etalons, ko nekādi nesagaidīsi no mūsdienu auto. Šos apgalvojumus parasti pavada uzskatāms piemērs, kad 1989. gada auto saskrējies ar 2021. gada “konservu kārbu”! Gluži loģiski, ka vecākajam ne skrambiņas, bet jaunais teju vai norakstāms. Un te nevar nepiekrist – senāk ražotie spēkrati patiešām bija izturīgāki. Taču gluži automātiski arī nedrošāki.

Pieņēmums

Jo jaunāks auto, jo tas būs arvien vairāk cietis banālā sadursmē ar tik pat banālu stabu. Jo vecāks auto, jo pāri nodarījumi būs mazāki. Galvenā atšķirība vien tā, ka jaunākās paaudzes automobiļu vadītājs izkāps no braucamrīka pats saviem spēkiem un palīdzēs atrast, kur piezemējies pa vējstiklu tālu krūmos izmestais vecāka gada gājuma braucamrīka šoferis.

Varētu, protams, visu novelt uz nepamatotu jaunu automobiļu propagandu, taču šādus faktus apstiprinājis arī viens no visautoritatīvākajiem avotiem pasaulē – Amerikas Savienoto valstu nacionālās satiksmes drošības pārvalde NHTSA. Te viss ir pa godīgo un tātad viss ir ticami!

Pētījums

NHTSA veicis milzu darbu, apkopojot visus satiksmes negadījumus laika posmā no 2012. līdz 2020. gadam. Tas ir tieši tas, kas visvairāk pietrūkst pie mums – rūpīga analīze. Analīze, kas palīdz saprast vai tiešām izvirzītās varbūtības par slepkavniecisko ātrumu, nepiesprādzētām jostām vai neizdzertu kafijas tasīti ir tieši tas, kas paņem visvairāk autobraucēju dzīvības?

Lūk arī NHTSA pētījuma rezultāti. Glīta tabuliņa, kas izsaka visu. Diemžēl lielākajam Latvijas autobraucēju pulkam šī ziņa nebūs kā medus maize. Vairāk NHTSA pētījumus var meklēt šeit: https://crashstats.nhtsa.dot.gov

Automobiļa izlaiduma gads un nāves gadījumi (procentuāli):

auto-izlaides-gads-naves-gadijumi

auto-izlaides-gads-naves-gadijumi

Secinājums

Ja nu ne gluži pašā Rīgas centrā, tad visā plašajā Latvijā automobiļi, kas ražoti vēl līdz 1984. gadam ir “biezā slānī“. Un ne visi no tiem ir daudz maz ciešamā tehniskā stāvoklī.(Ko pārbauda tehniskajā apskatē?) Pārcelties viņsaulē šīs transporta līdzekļu grupas īpašniekiem ir tieši uz pusi lielākas, kā tiem, kam ikdienas pārvietošanās līdzeklis ir gados jaunāks. Droši vien vēl viens atgādinājums, ka mūsu drošība ir mūsu pašu rokās. Ka dižošanās ar vecu, bet populāra zīmola braucamrīku ir daudz bīstamāka par gados jaunāku, lai arī ne tik populāru automobili.

Lasi vēl: