autoDNA iesaka
Kā ātri atpazīt blēžus auto sludinājumu portālos?

Kā ātri atpazīt blēžus auto sludinājumu portālos?

24 novembr 2022

Krāpnieku šiverēšana pa sludinājumu portāliem ir arvien liela problēma ne vien Latvijā. Lētticīgākie, maz pieredzējušie vai nezinošie potenciālie automašīnas pircēji regulāri iekrīt viltvāržu lamatās, uzķeroties uz šķietami “pārliecinošu” un “uzticamu” informāciju. Beigās pircējam tiek kaķis maisā, kas rezultējas lielos izdevumos, problēmās un kreņķos līdz asarām… Zinošs vai nepieredzējis auto īpašnieks, tomēr allaž ir vērts paturēt prātā zemāk apkopotos ieteikumus. Kā ātri atpazīt blēžus auto sludinājumu portālos? 

Uz kādām pogām spiež nelieši?

Rīcības shēma ir gaužām elementāra un vienkārša. Teiksim tā, pat prasta. Tomēr, neskatoties uz it kā visiem vispārzināmajiem drošības kritērijiem un pārliecībai, ka es vienmēr esmu uzmanīgs, cilvēcīgie vājuma, lētticības un emocionalitātes punkti ir tieši tās pogas, uz kurām cer sekmīgi nospiest krāpnieki. Diemžēl, bet viņiem izdodas.

Salīdzinošs piemērs nav jāmeklē – telefonkrāpnieki, kuri agrāk runāja lielākoties tikai krievu valodā, taču tagad ir pielāgojušies un attīstījuši savas nelietīgās prasmes jaunos līmeņos, runājot latviešu valodā, zvanot no Latvijas tālruņa numuriem, kuri ir ļoti līdzīgi attiecīgās bankas kontakttālruņiem, turklāt viņu rīcībā ir informācija par jums un kādas bankas klients esat. Tā, iegūstot sensitīvus datus, tie saņem no cietušā pieejas datus kontiem un tādā veidā noziedznieki “iztīra” cilvēka kontu. Iedomājieties, kas par summām: tikai četru Latvijas lielāko banku klientiem vien šī gada desmit mēnešos ir izkrāpti jau 9,49 miljoni eiro!

Foto: Unsplash.com

Fantastiska cena, skaisti foto…

Lūk, piemērs, kā tas parasti notiek. Krāpnieki vai blēdis ievieto sludinājumu populārā sludinājumu vietnē tīmeklī. Viņa piedāvājumā ir pievilcīgs auto, piemēram, “Audi A6” vai “VW Tiguan”, par ļoti labu cenu. Pat vairāk nekā labu, jo vilinošais piedāvājums ir ar 35% un 50% zemāku cenu nekā vidējā tirgus vērtība šāda tipa modeļiem.

Šāds sludinājums nekavējoties ieinteresē portāla lietotājus, jo daudzi no mums meklēšanas laikā izvēlas, lai vispirms rādītu piedāvājumus par zemāko cenu. Protams, sludinājumā ir skaistas bildes no transportlīdzekļa, arī apraksts ir, lai gan dažkārt pietrūkst detalizētākas informācijas. Bet ar to viss tikai sākas: potenciālais pircējs jau ir tuvu tam, lai uzķertos uz āķa.

Lasi vēl:

Vai zināji

autoDNA ir vadošais transportlīdzekļu vēstures tiešsaistes pārbaudes pakalpojumu sniedzējs. Pamatojoties uz jūsu VIN numuru, ar autoDNA varat pārbaudīt transportlīdzekļa vēsturi pirms tā iegādes. Daudzos gadījumos VIN pārbaude var novērst nevēlamas papildu izmaksas, kas saistītas ar transportlīdzekļa iegādi ar nezināmu vai likvidēta transportlīdzekļa pagātni.

 

Foto: Unsplash.com

…bet sazvanīt nevar, saziņa tikai e-pastā

Izplatīta problēma, kas var rasties tad, kad jūs nolemjat sazināties ar nolūkotā spēkrata pārdevēju. Kā jau tas parasti notiek, norādītais tālruņa numurs nedarbojas, neeksistē vai arī norādīts kāds lieks cipars. Tātad, sazvanīt ir neiespējami. Ahā, ir norādīta e-pasta adrese.

Taču uzreiz jums ir jāsaprot, ka tāda veida komunikācija automātiski nozīmē riskantas spēles sākumu, kurā noteikumus diktē pārdevējs jeb krāpnieks.

Klasiskā metode – steidzami vajag naudu

Negodīgais pārdevējs ar prieku atbildēs uz jūsu jautājumiem. Kāpēc tik zema cena? Viņam ātri ir jāpārdod transportlīdzeklis, jo steidzami vajadzīga nauda. Labi, saprotams.

Prasa priekšapmaksu “oficiālam” rēķinam, bet…

Pārdevējs saka, ka viņam diemžēl bijusi slikta pieredze, jo nesen kāds pircējs atteicies no darījuma pēdējā brīdī un pārdevējam pašam bija jāsedz transporta izmaksas, tāpēc tagad viņš lūdz jūs veikt pirmo iemaksu par izmaksām, kuras saistītas ar automašīnas transportēšanu uz Latviju.

Protams, ne uz savu bankas kontu, bet uz uzņēmuma kontu, kas parūpēsies par transportlīdzekļa nogādāšanu līdz adresātam. Līdz šim šķiet, ka viss rit labi. Šķiet ticami, ka kādam steidzami ir vajadzīga nauda un tāpēc auto tiek pārdots par lētāku cenu, tāpat kā lūgumu par transporta izmaksu segšanu. Bez tam daži simti eiro par transporta izmaksām joprojām šķiet ir tikai nieks salīdzinot ar tiem ietaupījumiem, kuri izveidojas izdevīgi iegādājoties savu sapņu auto.

…tāds uzņēmums neeksistē

Taču patiesībā problēma slēpjas tajā faktā, ka minētais transporta uzņēmums, kuram mums ir jāmaksā par automašīnas transportēšanu uz Latviju, nemaz neeksistē un sanāk, ka mēs naudu maksājam krāpnieka kontā. Samaksājam un kontakts ar pārdevēju, protams, tūdaļ arī pazūd. Parasti krāpnieku tūdaļ nomaina lētās priekšapmaksas tālruņa kartes numurus un turpina savas nelietīgās darbības, ķerot lētticīgos upurus tālāk.

Pēc tam transporta uzņēmuma mājas lapa pazūd no interneta, konts uz kuru jūs maksājāt, izrādās tika izveidots uz fiktīviem datiem, bet sludinājums interneta vietnē tika samaksāts ar īsziņu no priekšapmaksas kartes, kura jau ir neaktīva. Beigās mēs paliekam bez naudas un bez auto, bet krāpnieks strādāt mierīgi tālāk, veidojot arvien jaunus sludinājumus un transporta “firmu” mājas lapas.

Foto: Unsplash.com

Kā ātri atpazīt blēžus auto sludinājumu portālos? 

Ievērojami zemāka cena nekā tirgū vidēji

Iedomājieties, cik grūtā situācijā ir jābūt, lai pārdotu 10 tūkstošus eiro vērtu auto par tikai pieciem. Tas ir pilnīgi bezjēdzīgi! Šajā gadījumā mēs zaudētu 5 tūkstošus. Ja mums steidzami būtu vajadzīga nauda mēs taču to ievietotu sludinājumā par 9 vai arī par 8 tūkstošiem eiro, bet ne par pusi no tirgus vērtības. Un pat tad, ja kāds vēlētos pārdot savu automašīnu par puscenu, kāpēc viņam tā jāsūta uz Latviju, jo noteikti arī viņa dzimtajā valstī atradīsies kāds, kurš gribēs pirkt to par tik lielisku cenu.

Nav atrodami un sasniedzami nekādā veidā

Nav pieejams ne stacionārā telefona numurs, nedz adreses. Dažreiz pat ir tādi sludinājumi, kuros ir norādīti izdomāti auto plači ar plašu auto izvēli un pat detalizētu informāciju par tiem. Protams, reāli dabā tādi nepastāv.

Tāpat e-pasta adrese ir izveidota kādā ārzemju pakalpojumu sniedzēja servisā. Reizēm ir iespēja sazināties tikai tad, ja aizpildīsiet vēstuli sludinājuma vietnē, taču reālo e-pasta adresi neuzzināsiet.

Manipulācija ar valodu

Ja saziņa notiek rakstiski, tad parasti tā no pseido-pārdevēja puses ir literāri “netīra”. Proti, krāpnieki izmanto, piemēram, mašīntulkošanas rīkus, kaut vai to pašu Google Translate. Latviešu valodā atsūtītais teksts ir kropls, turklāt pirmais aizdomīgais aspekts vien ir tas, ka vietām teksts ir nesaprotams, neloģisks un ar dīvainiem vārdiem, ko tā reizēm mēdz darīt automātiskais korektors. Tas notiek tādās reizēs, ja oriģināla teksts tiek veidots tā, izmantojot žargona un slenga vārdus, vai arī konstrukciju veidojot gramatiski ačgārnu.

Viltus un zagtas fotogrāfijas

Pirms sajūsminieties par skaistajām fotogrāfijām, esat paškritiski: uzreiz pievērsiet uzmanību automašīnas numurzīmēm. Tās mēdz būt citu valstu piederības, ne Latvijas. Otrs ieteikums, ja nav iespējams redzēt numurzīmes, uzmanīgi pavērot apkārti, kurā auto ir fotografēts. Pēc dabas aprisēm, mājām, u.c. detaļām arī var sazīmēt, ka tās fotogrāfijas uzņemtas kaut kur ārpus Latvijas.

Foto: Unsplash.com

Krāpniecības metožu ir daudz, top arvien jaunas

Lieciet aiz auss, ka krāpnieki faktiski katru dienu pilnveido savas noziedzīgā darba metodes, piemēram, viņi var izveidot sludinājumu ar pareizu latviešu valodu vai uzrādīs tajā arī savu telefona numuru, taču patiesībā apakšā ir pamatīgi zemūdens akmeņi.

Krāpšanās veidu ir ļoti daudz. Populārs, piemēram, var būt stāsts, ka auto sākotnēji iegādājās ārzemnieks, kurš to it kā nopirka izsolē Latvijā, kad viņš tur strādāja. Tādā veidā viltus pārdevējs mēģina ar šķietami ticamu stāstiņu aizplīvurot jūsu acis, skaidrojot, kāpēc viņš meklē pircēju tieši mūsu valstī.

Krāpnieki vienmēr būs, un simtprocentīgi neviens mūs nepasargās. Galvenais ir saglabāt vēsu un skaidru prātu, neļaujot emocijām ņemt virsroku. Veselais saprāts jums noteikti pateiks priekšā, ka pērkot auto par astoņiem vai desmit tūkstošiem eiro ir bezcerīga ideja un ne tikai tāpēc, ka jūs varat kļūt par krāpšanas upuri, bet arī tāpēc, ka transportlīdzeklis var izrādīties pilnīgi sagrabējis, vai arī tam var būt slēpti defekti, kas padara to par nedrošu izmantošanā vai pat vispār uzreiz jānoraksta lūžņos. Arī izmaksas par jebkuru remontu ievērojami pārsniegs jūsu iecerētos ietaupījumus, kurus jūs ieguvāt, izmantojot pārdevēja sniegto “fantastisko iespēju”.

Izsaki viedokli

Vai Jums patika raksts? Iespējams, Jums ir kādi jautājumi vai komentāri? Mēs aicinām Jūs dalīties savā viedoklī un izteikties zem raksta. Kā arī atcerieties – vienmēr pirms iegādāties automašīnu, motociklu vai pat piekabi – pārbaudi tā vēsturi ar autoDNA pēc VIN numura. VIN pārbaude ir viena no svarīgākajām lietām, kas ir jāizdara, pirms pieņemt lēmumu par lietotas automašīnas iegādi. autoDNA ar transportlīdzekļa vēstures atskaiti palīdzēs Jums pieņemt informētu lēmumu.