autoDNA iesaka
autodna-padomi-ziema

10 praktiski padomi, kā droši braukt ziemas apstākļos

23 novembr 2022

Ziema pamazām sāk “ieskrieties” un pavisam droši var teikt, ka šoferus agrāk vai vēlāk pārsteigs ar Latvijas klimatiskajiem laika apstākļiem – sniegu, salu un apledojumu. Portāls autoDNA ir apkopojis 10 praktiskus padomus, kā droši braukt ziemas apstākļos ar automašīnu pa sniegotu ceļa segumu.

Lai arī pēdējos gados sniegs uz Latvijas autoceļiem parādās un jau pēc dažām dienām nokūst, praktiskās iemaņas ir vērts papildināt ar dažiem padomiem./

Kā droši braukt ziemas apstākļos? Sākas ar sekošanu laika ziņām!

Foto: Pixabay.com

Ja pa nakti sola siegu, tad, lai kā arī negribētos, tomēr labāk centies piecelties nedaudz agrāk nekā ieraksts. Jā, jo ja naktī būs sasnidzis, gribot negribot nāksies savu automašīnu notīrīt no sniega. Tas prasīs vismaz desmit minūtes. Ja vēl arī jānokasa ledus no logiem, tad, saprotams, vēl ilgāk.

Vēlams notīrīt arī jumtu, nevis censties ietaupīt laiku uz tā netīrīšanas rēķina. Kāpēc? Uzsākot braukšanu, uz jumta atstātais sniegs var krist virsū aizmugurē braucošajam spēkratam. Savukārt bremzēšanas laikā tas var uzkrist virsū jūsu pašu vadītā auto priekšējam stiklam.

Pretaizsalšanas līdzekļi

Notīriet ledu vienīgi no logiem un gumijām, pretējā gadījumā varat saskrāpēt automašīnas krāsu.

Aizsalušām slēdzenēm izmantojiet tam paredzētos pretaizsalšanas līdzekļus. Turiet tos savā mājoklī, ne automašīnā. Ja līdzekļus uzglabāsies nemainīti automašīnā, var gadīties, ka tiem nemaz netiksiet klāt brīdī, kad slēdzenes būs…aizsalušas.

Nekādā gadījumā nelejiet karstu ūdeni uz automašīnas apledojušajiem logiem! Tas jums var dārgi maksāt – ne jau tikai kavēts darbs, bet automašīnai jāgādā jauns loga stikls, jo karsta ūdens uzliešanas rezultātā tas var saplīst.

Ziemas riepas

Daudziem šoferiem tas ir pašsaprotami, taču bieži vien gadās, ka sniegotos laika apstākļos cilvēki vada automašīnu vēl ar… vasaras riepām. Ziemas riepas tiek uzliktas pēdējā brīdī vai tikai tad, kad patiešām sniegs jau ir uzsnidzis. Tas nekur neder! Sevišķi izteikti tas ir pirmajās ziemas dienās, kad no rīta zemi klāj balta sniega sega. Tas ir ļoti bīstami, jo riepu protektors nespēj garantēt pat ne vairs kaut cik labu saķeri ar ceļa segumu un tādējādi var novest pie ceļu satiksmes negadījumiem, lieliem sastrēgumiem un citu šoferu niknuma izvirdumiem. Labāk par ziemas riepām padomāt jau savlaicīgi, attiecīgi saskaņā ar Latvijas likumdošanā noteikto. Mazāk kreņķu, īsākas rindas, drošāka braukšana – labāks komplekts, šķiet, nevar būt.

Ievēro distanci

Ziemas mēnešos bremzēšanas ceļš ir krietni garāks nekā vasarā un uz sausa seguma. Visbīstamākais ir tā sauktais “melnais ledus“, kad jābrauc īpaši uzmanīgi. Īpaši svarīgi ir, pirmkārt, nepārcensties ar braukšanas ātruma izvēli – labāk braukt lēnāk un mierīgi, nekā veikt liekus apdzīšanas manevrus vai braukt ierastajā režīmā “mazliet pāri maksimāli atļautajam ātrumam”. Ne mazāk būtiski ir uzmanīgi ievērot distanci starp savu un priekšā braucošo auto.

Izmanto pārnesumus

Foto: Pixabay.com

Lai efektīvāk samazinātu automašīnas braukšanas ātrumu, iesakām izmantot zemākus pārnesumus. Izmantojot šo metodi, nepārslēdzieties uzreiz, piemēram, no piektā uz trešo pārnesumu, bet gan lēnām un pakāpeniski no augstākā uz zemāku, bez straujiem pārlēcieniem.

Tas pats attiecas arī uz braukšanu kalnup vai lejup. No kalna lejā ieteicams braukt ar zemāku pārnesumu, savukārt augšup kalnā – ar lielāku pārnesumu.

Pirms iebraukšanas līkumā, pārslēdzieties uz zemāku pārnesumu un pārliecinieties, ka nebraucat ar izspiestu sajūgu.

Bremzējiet, izmantojot pulsēšanas metodi

Bremzēšana būs efektīvāka, izmantojot tā saukto pulsēšanas metodi – nospiediet bremzes pedāli un, tiklīdz riteņi sāk slīdēt, tā atlaižiet. Un tā vairākas reizes, līdz automašīna ir pilnībā apstājusies. Izmantojiet kopā ar zemākiem pārnesumiem.

Ja esat iestrēdzis…

Ja esat iekūlies sniega kupenā vai kāda iemesla dēļ “nonests” no autoceļa un ieslīdējis grāvmalē, vispirms centieties vairākas reizes pabraukt uz priekšu un atpakaļ. Tas pieblietēs sniegu zem riteņiem un sniegs lielākas cerības izbraukt.

Ja neizdodas, pameklējiet ceļa malā kādus zarus, kurus palieciet zem riteņiem. Tas var palīdzēt izkulties laukā.

Ja arī tā neizdodas, mēģiniet apturēt kādu garām braucošu auto. Iespējams, tādā veidā varēs jums palīdzēt, jūsu automašīnu cenšoties izvilkt atpakaļ uz ceļa.

Ja nu gadījumā pagalam neveicas un nav itin nekādu izredžu ne paša, nedz citu spēkiem izkulties laukā, galējais variants ir izsaukt tehnisko palīdzību. Tiesa, te gan uzreiz ir jārēķinās ar zināmiem izdevumiem, bet, ja nav citu variantu, ko padarīsi…

Ziema un miglas lukturi

Foto: Pixabay.com

Protams, ļoti liela nozīme ir arī automašīnas gaismām. It īpaši tumšā laikā un brīdī, kas dominē stipra snigšana vai sniegputenis. Tad pat salīdzinoši tuvumā esošas pretī braucošas automašīnas iztālēm nemaz nevar pamanīt. Tādēļ vēlreiz atgādinām par piezemētu braukšanas ātrumu, jo piesnigušo ceļu arī ir grūti pārskatīt tālāk par praktiski automašīnas degungalu.

Stipras snigšanas laikā tālo lukturu vietā iesakām labāk izmantot miglas lukturus. Sniegs izkliedē gaismu līdzīgi kā migla. Līdz ar to labāka redzamība būs, ieslēdzot tieši miglas lukturus.

Kontrolē sānslīdi

Slidenos laika apstākļos automašīna nereti nonāk sānslīdē. Tas var notikt tik pēkšņi, turklāt pie jebkura ātruma, un var novest pie nopietnām sekām. Tādēļ ir svarīgi visu laiku būt maksimāli modram un uzmanīgam. Lai “savāktu” auto un atgūtu kontroli pār to, ir jāatlaiž bremzes pedālis. Ja tas ir nospiests, jāpagriež stūre pretējā virzienā un lēnām jānospiež gāzes pedālis.

Ja ir iespēja, tad praktizējiet automašīnas vadīšanu sānslīdē un kontroles atgūšanu, protams, nepārkāpjot Ceļu satiksmes noteikumus. Vislabāk to ir veikt pieredzējušu instruktoru klātbūtnē.

Izvēlieties ceļu

Labāk izvēlēties braukt pa augstākas nozīmes autoceļu, nevis maršrutu, kas ved pa īsāku un zemākas nozīmes ceļu, kuri var būt aizputināti un grūti izbraucami. Sevišķi automobiļiem ar zemu klīrensu un divu riteņu piedziņu.

Izsaki viedokli

Vai Jums patika raksts? Iespējams, Jums ir kādi jautājumi vai komentāri? Mēs aicinām Jūs dalīties savā viedoklī un izteikties zem raksta. Kā arī atcerieties – vienmēr pirms iegādāties automašīnu, motociklu vai pat piekabi – pārbaudi tā vēsturi ar autoDNA pēc VIN numura. VIN pārbaude ir viena no svarīgākajām lietām, kas ir jāizdara, pirms pieņemt lēmumu par lietotas automašīnas iegādi. autoDNA ar transportlīdzekļa vēstures atskaiti palīdzēs Jums pieņemt informētu lēmumu.