autoDNA iesaka
Kā neaizmigt pie stūres

Kā neaizmigt pie stūres? Padomi, kas palīdzēs

6 janvāra 2023

Pelēcīga diena un laika apstākļi, miglains vai dūmakains, nedaudz līst… No miegainības nevar tikt vaļā visas dienas garumā. Un vēl nogurums ātrāk piezogas nekā ierasts… Ziniet, labāk nepārvērtēt sevi un mēģiniet rast kādu risinājumu, nevis miegainam sēsties pie stūres. Jā, tieši paaugstināts autovadītāju nogurums ir būtisks risks ceļu satiksmes drošībai, īpaši tad, ja autovadītājs neapzinās, ka teju var iemigt. Tam, cik bīstami ir miegainam sēsties pie stūres, liecina statistikas dati: aizmigšana pie stūres ir viens no desmit biežākajiem avāriju iemesliem! Tāpēc ir labi zināt veidus, kā neaizmigt pie stūres.

Miegs var būt bīstamāks pat par alkoholu!

Braukšana miegainam faktiski ir pielīdzināma situācijām, kad cilvēki sēžas pie stūres apreibinošo vielu ietekmē. Tā tiešām ir kā braukšana, piemēram, dzērumā – domas it kā skaidras šķiet, bet uztvere ir novēlota un vadītāja reakcija kļūst novēlota vai, iemigšanas gadījumā, pat pazūd pavisam.

Tikai ir kāda būtiska atšķirība, kad atsevišķās situācijās miegainums var būt pat bīstamāks par alkoholu – noguris autovadītājs var kļūt bīstamāks par iereibušu šoferi, jo miegs var pārņemt pašam nemanot un vienā acumirklī “izslēgties”, tādējādi pilnībā atslēdzot uzmanību no ceļu satiksmes.

 

Vienu no noguruma izraisītām autoavārijām savulaik kādam autovadītājam bija izdevies fiksēt videomateriālā, ko kā spilgtu piemēru izglītošanā izmanto Valsts policija.

Tātad, noguris autovadītājs nav spējīgs adekvāti analizēt situāciju uz ceļa, kā arī uztvert visu informāciju par satiksmi, jo šoferītis visu savu minimālo uzmanību ir koncentrējis tikai uz vadīšanu.

IEVĒRO!

Apmēram puse avāriju, kurās iet bojā autovadītāji un pasažieri,
ir tādas, kurās iesaistīts viens transportlīdzeklis.

Šo negadījumu iemesls var būt
ātrums, neuzmanība vai autovadītāja miegainība,
kas ir grūti pierādāmais apstāklis.

Avots: Valsts policija

 

Kāpēc cilvēki aizmieg pie stūres?

Miegainība mūs ietekmē pie stūres tāpat, ja esam miegaini, darot kaut ko citu. Salīdzinājumam varam izmantot kaut vai to pašu ceļu satiksmi, iedomājoties sevi nevis autovadītāja ādā, bet gan kā līdzbraucēju. Agrāk vai vēlāk no vienmuļās braukšanas sajutīsiet , ka pamazām kļūstat gurdens un miegains. Pat, ja skan radio vai sarunājaties, vienubrīd miegainība sāks pārņemt.

Mērfija likums darbojās uz mums visiem, it īpaši:

  • no rītiem, kad esam tikko esam modušies un/vai slikti gulējuši;
  • pēc tumsas iestāšanās;
  • ja mums nav bijis labs miegs vai neesam gulējuši labi vairākas naktis pēc kārtas;
  • pēc kārtīgas ēdienreizes;
  • ja mums ir bijusi stresa pilna situācija vai esam gājuši cauri emocionālam brīdim;
  • ja jūtamies silti un ērti, kas liek mums justies miegainiem.

Vislabākais veids, lai nenokļūtu šādā situācijā, ir izvairīties no iepriekš minētajām situācijām. Vienmēr labākais veids ir plānošana un pienācīga sagatavošanās, pirms vēl mēs vispār dodamies ceļā. Kā nekā, mēs iepriekš zinām skaidri: ja mums jābrauc garš ceļš un reti esam spiesti neplānoti doties garos pārbraucienos.

 

 

Kā neaizmigt pie stūres? Labi izgulieties!

Kad gatavojieties garam ceļam, vajadzētu darīt visu iespējamo, lai aizietu gulēt agrāk nevis vēlāk. Bet, ja gadās aiziet gulēt ļoti vēlu, jo nācās kravāt mantas vai izdarīt ko citu neatliekamu, labāk pamosties nedaudz vēlāk un izgulēties kārtīgi. Ja mēs pamodīsimies pārāk ātri, mums būs jācīnās ar to, ka esam miegaini.

Tas, ka neesam izgulējušies, radīs neapmierinātību un stresu uz ceļa. Mums būs mazāk uzmanības braucot pa ceļu, un lēmumi, ko pieņemsiet, būs aizkavēti.

 

Neaizkavē braucienu

Protams, nevajadzētu pārspīlēt arī šajā jautājumā. Sāksim ar to, ka neaizkavēsim braucienu līdz tam brīdim, kad nāksies braukt pa tumsu. Ja zinām, ka mūs sagaida garš ceļš, vajadzētu uzpildīt degvielu jau dienu iepriekš. Tādā veidā ne tikai varēs uzpildīt degvielu, bet arī pārbaudīt gaisa spiedienu riepās un uzpildīt nepieciešamos šķidrumus vajadzības gadījumā, lai gan degvielas uzpildes stacijās pieejamie nav īpaši lēti.

Ja to visu darīsim brauciena dienā, mēs izniekotu vismaz 30 minūtes to veikšanai, un tas ir pieņemot, ka degvielas uzpildes stacija ir pa ceļam. Turklāt vienlaikus tas var radīt arī lieku satraukumu un nervozitāti, it īpaši, ja vēl priekšā sastrēgumi un gara rinda…

 

Lasi vēl:

 

Kontrolējiet ēšanu un dzeršanu

Pirms došanās garā ceļā nevajadzētu ēst pārāk daudz, jo tas parasti padara cilvēkus miegainus un flegmātiskus. Esot ceļā vajadzētu paļauties uz mazām un biežākām uzkodām, nekā kārtīgām maltītēm. Mazas uzkodas varētu būt labs iemesls, lai ieturētu nelielu pārtraukumu stāvlaukuma vai degvielas uzpildes stacijā. Tas arī palīdzēs pārtraukt vienveidīgo braucienu pie stūres. Ja izdomāsiet panašķēties ar kādu cepumu vai bulciņu, daudz veselīgāk būs apēst kādu augli vai salātus.

Tā kā esam ieminējušies par ēdienu, protams, arī dzert mēs gribēsim, vai ne? Mājās var sagatavot termosu ar karstu kafiju vai tēju. Ja tādu iespēju nav, tad degvielas uzpildes stacijās vienmēr ir pieejami dažādu veidu dzērieni. Enerģijas dzērieni arī var palīdzēt būt modriem un neaizmigt pie stūres, bet atcerieties, ka tas nav pats veselīgākais variants. Labāk apēdiet ābolu – arī tas palīdzēs jums kļūt modrākiem!

 

ŅEM VĒRĀ!

Jo izteiktāk nogurstat, jo ātrāk nogurums atkal atgriezīsies,
tādēļ ir svarīgi apzināties savu noguruma pakāpi un
pieņemt atbilstošus lēmumus.

Vislielākais nogurums iestājas laikā no plkst. 4 līdz 6 no rīta!

 

Lai salonā nav pārāk silts!

Gaisa temperatūra automašīnas salonā ir īpaši aktuāla tieši tagad, ziemas laikā. Aukstajā periodā vienmēr gribas būt labāk siltumā, nekā salā. Protams, varam pielāgot siltumu mašīnā tā, kādu vēlamies. Varam arī uzsildīt krēslus. Kas par komfortu, vai ne? Bet tajā pašā laikā tas var kļūt bīstams tieši autovadītājiem, kuri ir noguruši un kuriem ir risks kļūt miegainiem.

Kā jau iepriekš pieminējām, miegainību var izraisīt arī atrašanās siltā telpā. Tāpēc brauciena laikā labāk nepārsildīt mašīnas salonu un neaizmirst par kondicionieri.

Runājot par gaisa kondicionieri, nevajadzētu aizmirst, ka to vajadzētu pārbaudīt reizi gadā! Pārbaudes laikā tiek testēta visa (AC) gaisa kondicioniera sistēma un novērstas iespējamās problēmas, piemēram, šķidruma trūkums vai pelējums. Tā rezultātā mēs iegūstam funkcionējošu gaisa kondicioniera sistēmu, kura atvēsinās gaisu ātri un bez nepatīkamiem aromātiem.

Un nevajadzētu aizmirst, ka varam atvērt arī logus un izvedināt mašīnu ar svaigu gaisu jebkurā brīdī! Pat, ja laukā ir liels sals, logus pietiks atvērt kaut vai uz dažām sekundēm vien. Pat neliela svaiga gaisa cirkulācija nāks tikai par labu!

 

 

Nodrošiniet sev izklaidi

Visgrūtāk ir garu ceļu veikt vienatnē, tumsā un pēc garas darba dienas. Visiem ir labi zināms, ka autovadītājam vajadzētu koncentrēties uz ceļa pēc iespējas vairāk, taču reizēm tas kļūst tik grūti…

Patiesībā ilgstoša koncentrēšanās vienā punktā var tikai pastiprināti radīt miegainību. Pretēji populāram viedoklim, autovadītājam tomēr ir plašas izklaides iespējas. Var izklaidēt sevi klausoties mūziku, radio, audio grāmatas vai runājot ar pasažieriem (ja tādi ir). Laba ideja ir iesaistīt pasažierus dažādās aktivitātes, piemērām, dziedāt kopā ar vadītāju. Aizņemot sevi ar dažādām domām un darbībām mums neatliks laiks, lai kļūtu miegainiem.

 

Kā neaizmigt, ja mēs tik un tā kļūstam miegaini?

Tieši šis jautājums rodas, ja esam izlasījuši iepriekšējās rindkopas pēdējo teikumu, vai ne? Jā, ir situācijas, ka, kā saka, miegu “pat ar mietu neaizdzīt”. Ko darīt šādā situācijā, ja nav iespēja likties slīpi un izgulēties? Jāpaguļ, bet – pavisam nedaudz.

Pat ja iepriekš esi sagatavojies, izgulējies un darot visu iepriekš minēto tik un tā nāk miegs, ir jāpadodas un jāpaguļ 15 līdz 20 minūtes. Izmantojiet kādu automašīnas stāvēšanai piemērotu vietu – stāvlaukumu degvielas uzpildes stacijā vai kaut vai šosejas malā (ja drīkst apstāties).

Ņemiet vērā, ka nav ieteicams gulēt ilgāk par norādīto laiku. Pretējā gadījumā sāksies dziļā miega fāze, kas situāciju var tikai pasliktināt. Lai būtu pārliecināti, ka negulēsiet pārāk ilgi, uzlieciet modinātāju! Pēc tam nedaudz izkustieties ārpus automašīnas un varēsiet doties tālāk. Nepakļaujiet sevi un citus vadītājus avārijas riskam!

 

Izsaki viedokli

Vai jums patika raksts? Iespējams, jums ir kādi jautājumi vai komentāri? Mēs aicinām jūs dalīties savā viedoklī un izteikties zem raksta. Kā arī atcerieties – vienmēr pirms iegādāties automašīnu, motociklu vai pat piekabi – pārbaudi tā vēsturi ar autoDNA pēc VIN numura. VIN pārbaude ir viena no svarīgākajām lietām, kas ir jāizdara, pirms pieņemt lēmumu par lietotas automašīnas iegādi. autoDNA ar transportlīdzekļa vēstures atskaiti palīdzēs jums pieņemt informētu lēmumu.