autoDNA iesaka
palīdzība autoavārijā cietušajiem

Kā palīdzēt ceļu satiksmes negadījumā cietušajiem?

12 decembr 2017

Ceļu satiksmes negadījumi (CSN), lai arī to skaits uz autoceļiem samazinās, ir neizbēgams un bīstams blakusefekts mūsdienu transporta industrijā. Kā palīdzēt ceļu satiksmes negadījumā cietušajiem Autoskolas mācību procesa neatņemama sastāvdaļa ir pirmās palīdzības sniegšana uz ceļa. Portāls autoDNA ir apkopojis vairāk un mazāk zināmus rīcības plānus ko darīt un kā rīkoties, ja ir noticis CSN.

Autoskolas mācību programmas neatņemama sastāvdaļa ir pirmās palīdzības sniegšana. Mēs visi esam mācījušies elpināt “Anniņu”, iegaumējuši avārijas dienesta tālruni 112 un zinām, kas ir žņaugs. Negadījumā cietušajiem katra sekunde ir ārkārtīgi svarīga, tāpēc vērts pievērst uzmanību arī daudzām citām lietām, kas mācību grāmatās nav pieminētas.

Pirmkārt jau, nekādā gadījumā neignorējiet CSN un nebrauciet prom, nepārliecinājušies par cietušo stāvokli. Tas ir ne tikai amorāli, bet arī var draudēt ar kriminālatbildību un laiku aiz cietuma restēm! Pirmās četras minūtes pēc CSN cietušajiem ir pašas būtiskākās. Jo ātrāk tiek sniegta pirmā palīdzība, jo lielākas izredzes atgūt veselību un palikt dzīvam.

Pirmās rīcības plāns

Ceļu satiksmes negadījums ir paaugstināta stresa notikums ne tikai cietušajiem, bet arī pirmās palīdzības sniedzējam. Saglabāt “vēstu prātu” šādās situācijas ir izaicinājums ikvienam. Savas automašīnas novietošana CSN vietā ir būtiska nozīme gan drošības, gan arī palīdzības ziņā.

Jūsu automašīna ir jānovieto tā, lai tā netraucē pretim braucošo automašīnu virzienam, jāieslēdz avārijas gaismas, jānovelk stāvbremze un, ja CSN noticis diennakts tumšajā laikā, tad auto jānovieto stāvēšanai tā, lai spēkrata lukturu gaisma tiktu raidīta uz CSN vietu. Tumšajā laikā, papildus gaisma krietni atvieglos pirmās palīdzības sniegšanu uz ceļa.

Pirms automašīnas pamešanas ir jāuzvelk atstarojošā veste. Tā ne tikai pasargās jūs CSN vietā, bet arī brīdinās citus autovadītājus, ka uz ceļa ir kaut kas atgadījies un pievērsies pastiprinātu uzmanību notiekošajam.

Automašīnā ir jābūt avārijas trijstūrim, šis ir īstais brīdis, lai to sameklētu bagāžas nodalījumā un novietotu aiz jūsu automašīnas attiecīgā attālumā. Pilsētās tie ir 60 metri, ārpus pilsētām no 100 līdz 150 metriem.

Kad esam parūpējušies par savas automašīnas novietošanu, tad dodoties uz CSN vietu, atkarībā no esošās situācijas, līdzi būtu jāņem pirmās nepieciešamības aptieciņa, ugunsdzēšamais aparāts, nazis vai šķēres drošības jostu griešanai un kaut kas ciets gadījumā, ja nepieciešams izsist logu.

Došanās pie avarējušām automašīnām

Pirms esam nonākuši pie negadījumā iesaistītajiem transporta līdzekļiem, ir jāpārliecinās vai nav noplūdusi degviela. Nebaidieties, automašīnas eksplodē tikai Holivudas filmās. Ir zinātniski pierādīts, ka liesma nevar izraisīt degvielas bākas eksploziju. Sevišķi automašīnām ar dīzeļdzinēju.

Taču ar vienu ugunsdzēšamo aparātu nepietiks, tādēļ, ja ir sākusies degšana, tad steigšus jāsignalizē citiem autovadītājiem, ka ir nepieciešami papildus ugunsdzēšamie aparāti. Kad esat nonācis pie auto, izslēdziet dzinēju un izņemiet atslēgas no aizdedzes. Neaizmirstiet tās savās kabatās.

Palīdzības sniegšana pasažieriem

 Novērtējiet cietušo stāvokli un detalizēti aprakstiet to stāvokli glābšanas dienestam – asiņošana, redzami lūzumi, vai pasažieri ir pie samaņas, vai viņi ir iespiesti utt. Tas dos ļoti vērtīgu informāciju glābšanas dienestam, kuri attiecīgi varēs norīkot speciālās brigādes, ja būs tāda vajadzība.

 Pirms ķeršanās pie pirmās palīdzības sniegšanas, ir jāuzvelk gumijas cimdi, jo nevar zināt, vai cietušie neslimo ar kādu nopietnu un viegli pārnēsājamu slimību. Jāpārliecinās vai elpceļi ir brīvi un pasažieriem nav lielas asiņošanas pazīmes.

Neaizmirstiet arī par mazāk cietušajiem, kas izkļuvuši no CSN iesaistītajām automašīnām. Ļoti iespējams, ka viņi ir šoka stāvoklī un var kaut kur aizklīst vai nonākt uz ceļa, kur tiem var uzbraukt virsū citas automašīnas.

Ko nedarīt?

 Nepārliecinoties par pasažieru stāvokli, raut tos ārā no sasistajām automašīnām. Ja pasažierus neapdraud liesmas, tad labāk tos atstāt automašīnā un sagaidīt glābšanas dienestus. Nevar zināt vai pasažieriem nav traumēts mugurkauls vai gūtas citas būtiskas ķermeņa traumas.

Neskrieniet pāri ceļam, nepārliecinoties par drošību. Šoka stāvoklis var iestāties arī jums un šādā veidā jūs varat apdraudēt paši sevi.

Nemēģiniet apgāzt automašīnu, ja tā ir avarējusi uz jumta. Jūs ne tikai apdraudat paši sevi, bet arī automašīnā iespiestos pasažierus.

Nesmēķējiet avarējušo automašīnu vietā. Lai arī Holivudas filmas gadu desmitiem apgalvo pretējo – eksplozija nenotiks, taču liesmas gan var izraisīt, kas situāciju padarīs daudzreiz sarežģītāku.

Ziemas laikā apstākļi uz ceļa var mainīties ik pa stundām. Esiet piesardzīgi, jo ar pieredzi vien nepietiek.

 

 

Vai zināji

autoDNA ir vadošais transportlīdzekļu vēstures tiešsaistes pārbaudes pakalpojumu sniedzējs. Pamatojoties uz jūsu VIN numuru, ar autoDNA varat pārbaudīt transportlīdzekļa vēsturi pirms tā iegādes. Daudzos gadījumos VIN pārbaude var novērst nevēlamas papildu izmaksas, kas saistītas ar transportlīdzekļa iegādi ar nezināmu vai likvidēta transportlīdzekļa pagātni.