autoDNA iesaka
kā rūpēties par gaisa kondicionētaju

10 veidi kā rūpēties par gaisa kondicionētāju automašīnā

23 septembra 2015

Kā rūpēties par gaisa kondicionētaju? Gaisa kondicionētājs mūsdienās vairs nav nekāda greznība un daudzi Latvijas autovadītāji ikdienā to lieto savās automašīnās. Lai tā kalpotu daudzus gadus, tai vajadzētu pievērst vairāk uzmanības. 


Gaisa kondicionēšanas sistēmai ir nepieciešamas ne tikai regulāras pārbaudes, bet arī atbilstoša lietošana gan vasarā, gan ziemā. Lai paildzinātu tās darbības laiku vajadzētu pieturēties pie mūsu ieteikumiem, kā rūpēties par gaisa kondicionētaju.

Kā rūpēties par gaisa kondicionētaju?

  1. Pirms ieslēgsiet gaisa kondicionētāju izvēdiniet auto

    Karstajās vasaras dienās automašīnā parasti gaiss sasilst par vairākiem desmitiem grādu, tāpēc, pirms mēs sāksim atdzesēt gaisu ar gaisa kondicionētāju, vispirms uz dažām minūtēm vajadzētu atvērt logus, lai izlīdzinātu āra temperatūru ar temperatūru automašīnā. Pateicoties tam kondicionētājs ātrāk atdzesēs gaisu automašīnas salonā.

  2. Kad ieslēgsiet gaisa kondicionētāju aizveriet logus

    Gaiss automašīnā atdzisīs ātrāk.

 3.   Izmantojiet gaisa kondicionētāju vismaz reizi nedēļā.


Kondicionēšanas sistēmā ir eļļa un, ja ilgāku laiku to neizmantojam eļļa nosēžās un kad nākošreiz to darbinam gaisa kondicionēšanas sitēma nav pietiekami ieeļļota. Tāpēc nav ieteicam ilgāku laiku to neizmantot pat, ja ārā ir auksts laiks. Pilnīgi pietiek, ja to ieslēgsim vismaz uz 15 minūtēm.

Vai zināji

autoDNA ir vadošais transportlīdzekļu vēstures tiešsaistes pārbaudes pakalpojumu sniedzējs. Pamatojoties uz jūsu VIN numuru, ar autoDNA varat pārbaudīt transportlīdzekļa vēsturi pirms tā iegādes. Daudzos gadījumos VIN pārbaude var novērst nevēlamas papildu izmaksas, kas saistītas ar transportlīdzekļa iegādi ar nezināmu vai likvidēta transportlīdzekļa pagātni.

 

4.   Izmantojiet gaisa kondicionētāju, ja ir aizsvīduši logi


Kad āra temperatūra ir tik zema, ka nav nepieciešams atdzesēt gaisu salonā, tomēr būtu vērts  ieslēgt gaisa kondicionētāju, lai nožāvēt aizsvīdušos logus. Žāvēšana ar gaisa kondicionētāju ir ātrāka nekā ar silto gaisu un tas ļauj arī vieglak atbrīvoties no liekā mitruma auto salonā.

5.   Vienu reizi gadā vai ik pēc 10000 km jāveic gaisa kondicionētāja apkope


Apkopes laikā jānomaina salona gaisa filtrs un jāiztīra pati gaisa kondicionēšanas sistēmas. Ja salona jeb putekļu filtru nenomaina tad gaisa kondicionētājs nedzesēs gaisu, bet tikai to maisīs.

Ja runa ir par gaisa kondicionēšanas sistēmas tīrīšana (dezinfekcija, antibakteriālā apstrāde) ir divas tīrīšanas metodes – populārākā metode ir tīrīšana ar ozonu. Ozons attīra gaisu un pilnībā novērš nepatīkamas smakas. Bieži arī pielieto ultraskaņas tīrīšanu. Neskatoties uz to kādu tīrīšanas veidu izvēlēsimies vislabāk būtu pirms ziemas sezonas sākšanās iziet gaisa kondicionētāja apkopi.

6.   Ja bieži braucat sarežģītos apstākļos tīriet kondicionētāja sitēmu ik pēc pus gada

Dažās automašīnās salona filtra maiņu un sistēmas tīrīšanu jāveic divas reizes gadā – pavasarī un rudenī. Tas attiecās uz automašīnam, kuras bieži brauc pa grants ceļiem, pa putekļainiem lauku ceļiem vai parko savas automašīnas mežainos apvidos.

7.   Reizi divos vai trijos gados jānomaina kondicionētāja sistēmas radiators


Kondicionētāja sistēmai ir atsevišķs radiators. Pēc izskata un formas tas ir tāds pats kā motora dzesēšanas radiators, tikai mazāks. Tas parasti ir novietots automašīnas priekšā, pirms lielā radiatora. Radiatoru var mehāniski bojāt akmeņi vai šķembas no ceļa seguma. Tas arī var «aizaugt» ar netīrumiem vai korodēt. Šo radiatoru parasti neremontē, bet gan maina. Tas maksā no 70 – 250 EUR atkarībā no auto markas un modeļa.

8.   Nepatīkama smaka, trokšņi vai aizsvīduši stikli nozīmē, ka jābrauc uz apkopi


Dažreiz pati kondicionēšanas sistēma pati dos par sevi zināt, ka laiks doties uz apkopi. Nepatīkama smaka, kuru var just salonā vai aizsvīduši logi ar ieslēgtu gaisa kondicionētāju tā ir zīme, ka sistēma darbojas nepareizi un laiks ir doties uz apkopi.

9.   Ik pa laikam uzpildiet sistēmu


Reti, kura kondicionēšanas sistēma ir 100% cieši noslēgta, ka to nevajadzētu ik pa laikam papildināt. Papildināt nepieciešams nelielos daudzumos (apm. 10% gadā), bet, ja tomēr freons pazūd lielākos daudzumos ir vērts iziet sistēmas diagnostiku un veikt apkopi. Uzpildīšana maksā apmēram 25-30 EUR.

10.   Neveic apkopi un uzpildīšanu pats, uzticies servisiem


Neveiciet filtru maiņu un sistēmas tīrīšanu paši! Ja rūpēties par gaisa kondicionētaju, tad tikai profesionāli. Kvalificētiem meistariem ir atbilstošas iekārtās, lai veikt gaisa kondicionēšanas sistēmas tīrīšanu, uzpildīšanu, kā arī noteikt vai sistēma ir hermētiski noslēgta un kāda ir tās efektivitāte. 

Ir vērts atcerēties, ka pareiza gaisa kondicionēšanas sistēmas lietošana un apkope ir garants tam, ka brauciens ar auto būs patīkams un arī veselīgs, jo aizlaista un nekopta kondicionēšanas sitēma var izraisīt ne tikai saaukstēšanos un dažādas infekcijas, bet var būt arī nopietnāku saslimšanu avots, tādu, kā, piemēram, astma. Tapēc, gan savas, gan savas ģimenes drošībai ir vērts ierakstīt kalendārā, kad būs jāveic regulārās apkopes.