autoDNA iesaka
sagatavot auto rudenim

Kā sagatavot auto rudenim?

25 oktobr 2016

Daudzi autovadītāji pat nezin kā pareizi sagatavot auto rudenim, jo rudens var būt daudzos veidos grūtaks periods nekā, tas ir ziemā. Ziemā autovadītāji vairāk uztraucās par sarežģītiem laika apstākļiem uz ceļa, līdz ar to viņi ir piesardzīgaki, kā arī ceļu uzturētaji vairāk rūpējās par ceļu uzturēšanu, turklāt, ziemā daudzi autovadītāji atstāj savas automašīnas nekustīgas pie mājas baidoties no sarežģījumiem, kuri var rasties pie auto iedarbināšanas. 

Salīgajos ziemas rītos ceļi ir mazāk pārpildīti nekā ierasti, toties rudenī lielāka daļa automašīnu bez problēmām piedarbinās un bieži rudens nokrišni daudzus attur atstāt auto bez kustības, līdz ar to uz ceļiem ir maksimāls noslogojums, kopā ar sarežģītiem laika apstākļiem un agru tumsas iestāšanos, kā rezultātā iegūstam ļoti sliktus apstākļus braukšanai un līdz ar to nav vērts pasliktināt situāciju un jau laicīgi domāt kā sagatavot savu auto rudens sezonai.

Kā pašiem sagatavot auto rudenim?

Vējstikls un logu tīrītāji

Rudenī īpaši svarīgi ir uzturēt savu auto tīrībā, īpaši vējstiklu. Priekšā braucošās automašīnas apmētā jūsu automašīnu ar ūdeni un dubļiem kā arī pie mājas noparkotiem auto virsū krīt putekļainās rudens lapas. Jārūpējās par to, lai regulāri tiktu mazgāts vējstikls, kas dod mums labāku redzamību un aizkavēt logu tīrītāju slotiņu nolietošanos. Ja tās pārvietosies pa tīru virsmu, tās ne tikai labāk notīrīs ūdeni, bet arī kalpos mums ilgāk. Ja jūs pamanījāt, ka logu tīrītāji atstāj švīkas, jāpārbauda vai slotiņas ir tīras un vai nav bojāta gumija un, ja tā ir bojāta tā ir savlaicīgi jānomaina.

Riepas 

Rudenī mēs saskaramies ar biežiem nokrišņiem un slidenu brauktuves virsmu, līdz ar to pagarinās bremzēšanas ceļš, tāpēc jau savlaicīgi ir jāparūpējās par atbilstošām riepām. Vasaras riepām protektoram jābūt vismaz 3 mm augstumā, bet ziemas riepām vismaz 4,5 mm. Ja riepas jau ir sasniegušas šo minimumu tās oblīgāti ir jānomaina. Jāatceras arī par to, ka ne tikai potektora augstums nosaka riepas vecumu, bet arī pašas riepas gumijas vecums. Ziemas riepām tie ir 5-6 gadi, vasaras riepām 10 gadi un tādas riepas ieteicams būtu vairs nelietot. Informāciju par riepas ražošanas datumu var atrast uz tās sāniem, kur atrodas 4 cipari, kuri nozīmē izgatavošanas nedēļu un gadu, piemēram, 152015, kur 15 ir nedēļa, bet 2015 gads.

Nav arī jāvilcinās ar riepu nomaiņu. Oktobrī kad dienā temperatūra svārstās ap 10 grādiem jau jāsāk domāt par riepu maiņu. Kad temperatūra nokrītās zem 7 grādiem tad riepas obligāti ir jāmaina.

Durvju gumijas 

Durvju gumijas ir pakļautas nolietojumam īpaši vēlā rudenī. Kad dienā uz tām nosēžas ūdens aukstajās naktīs tas mēdz sasalst. Tas bieži rada bojājumus, kas ziemā radīs problēmas ar durvu atvēršanu, tāpēc sagatavojot auto rudens sezonai gumijas ir jānotīra ar mīkstu drānu un tad jāuzklāj speciāls silikona pārklājums, kas paredzēts tieši durvju gumijām.

Gaismas

Kad mēs sagatavojam automašīnu rudens mēnešiem bieži vien aizmirst par gaismām, bet tā tomēr ir ļoti svarīga lieta. Būtu ieteicams regulāri, vismaz reizi mēnesī vai reizi nedēļā, palūgt kādam no līdzbraucējiem palīdzēt mums pārbaudīt gaismas. Jāatceras, ka signāls satraukumam ir ne tikai izdegusi spuldze, bet arī tas, ka luktura gaismas ir vājākas nekā tām vajadzētu būt. Tas savukārt ir signāls tam, ka spuldze drīz izdegs un būtu ieteicams to nomainīt.

Elektroinstalācijas pārbaude

Rudenī automašīnai palielinās enerģijas patēriņš, jo tiks darbināta salona apkure, biežāk nekā parasti tiks ieslēgti logu tīrītāji, pakaļējā loga apsilde, spoguļu apsilde u.t.t. Tāpēc ir vērts pirms rudens iestāšanās jau laicīgi pārbaudī vai visa elektronika darbojās korekti. Jāpārbauda salona apkure kā arī kondicionieris, sedēkļu apsilde, salona apgaismojums un jāpārbauda spoguļu un logu tīrītāju darbība. Noteikti darīt to ar ieslēgtu dzinēju, lai neizlādēt akumulatoru!

Kā sagatavot auto rudenim ar servisa palīdzību?

Akumulatora stāvoklis

Laicīgi pārbaudot akumulatoru stāvokli jau rudenī, ļaus mums to laicīgi uzlādēt un, ja būs nepieciešams iegādāties jaunu akumulatoru. Ziemā, kad automašīnu nevarēsim piedarbināt situācija ievilks mūs nevajadzīgos stresos.

Kā mēs uzzināsim, ka ar akumulatoru kaut kas nav kārtībā? Akumulatora spriegumam pie pilnas uzlādes jābūt 12,6 V. Ja spriegums samazinās līdz 12,4 V, akumulators ir izlādējies. Jāpārbauda arī strāvas noplūde, kura nedrīkst pārsniegt 50 mA (0.05 A). Runa ir par strāvu, kuru lieto dažadas ierīces pie izslēgta dzinēja, piemēram, dažādu ierīces ar motoru, piemēram, kopjūters, radio vai signalizācija.

Pirms došanās uz servisu varam pārbaudīt arī vai akumulators ir kārtīgi pievienots un vai klemmes ir tīras.

Ventilācijas kanālu attīrīšana

Ventilācijas kanālus un to izvadus būtu jāiztīra ar gaisa strūklu un jāapstrādā ar speciāliem dezinfekcijas līdzekļiem. Tas nepieciešams, lai novērstu putekļu daļiņas, kuras kopā ar rudens mitrumu nokļūst auto salonā un paātrina logu aizsvīšanu. Ir jāatceras arī par salona filtra iztīrīšanu vai nomaiņu.

Dzesēšanas šķidruma stāvoklis

Īpaši vēlos rudeņos gaisa temperatūra jau var būt ļoti zema, līdz ar to ir vērts pārbaudīt dzesēšanas šķidruma konsistenci. Ja to nedarīsim var būt lielas problēmas ar dzinēju, kuras var izmaksāt ļoti dārgi.

Bremzes 

Pārbaudīt bremžu sistēmu ir vēl viens būtisks punkts katrā sarakstā ar nosaukumu “Kā sagatavot auto rudenim?” Tumšie rīti un vakari, slidena ceļa virsma, apledojums, tie ir laika apstākļi, kuros bieži nākas strauji nobremzēt. Tāpēc, lai bremzēšana būtu efektīva noteikti tā ir jāpārbauda.

Un kad sagatavojam automašīnu rudens apstākļiem ir jāatcerās, ka vissvarīgākais elements, kas atbild par drošību ir cilvēks.