autoDNA iesaka
samazināt degvielas patēriņu

Kā samazināt degvielas patēriņu? Padomi auto braucējiem

9 janvāra 2023

Mūsdienu automašīnas ir gandrīz perfektas. Auto dizaineri veltī daudzas stundas pie dzinēja piestrādes, optimālas pārnesumkārbas pieregulēšanas vai pie elementiem, kuri atbild par automašīnas aerodinamisko pretestību. Tomēr avārijas režīmā strādājošs dzinējs nozīmē lielākas izmaksas par degvielu. Vai autovadītājs ar savu braukšanas stilu var samazināt degvielas patēriņu?

 

 

Padomā par savu braukšanas stilu!

Tam, kurš grib braukt taupīgi, vispirms vajadzētu apsvērt savu braukšanas stilu. Tas lielā mērā ir faktors, kas ietekmē degvielas patēriņu gan automašīnas ar benzīna dzinēju, gan dīzeļdzinējus. Pētījumi liecina, ka optimizējot braukšanas stilu var samazināt degvielas patēriņu līdz pat 20-25%.

Prioritātei jābūt vienmērīgam braukšanas stilam. Jums ir jāatceras, ka katrs lieks paātrinājums un nevajadzīga bremzēšana nozīmē lielāku degvielas patēriņu un nevajadzīgu dzenošā spēka mazināšanos.

 

Kā izvairīties no kļūmēm?

No šiem nevajadzīgajiem procesiem var izvairīties, vērojot ceļu aptuveni 200 – 300 metrus sev priekšā un mēģinot prognozēt citu autovadītāju uzvedību. Ja kāds mēģinās iekļauties kustībā vai redzēsiet priekšā sastrēgumu, noņemiet kāju no gāzes pedāļa. Tad elektronika automātiski atslēgs degvielas padevi uz cilindriem un sāksies dzinēja bremzēšanas process.

Paātrinājuma laikā gāzes pedāli vēlams spiest samērā stipri, līdz pat 75% jaudai. Šāda paātrinājuma mērķis ir tas, lai ātri iegūtu vēlamo ātrumu, nostabilizēt to un ieslēgt iespējami augstāku pārnesumu, pie kura dzinējs patērētu vismazāko degvielas daudzumu.

 

Sešu pakāpju pārnesumkārba

Lai samazinātu degvielas patēriņu, autoražotāji arvien biežāk izmanto sešu pakāpju pārnesumkārbu. Ja pārnesumkārbas ir pienācīgi pieregulētas, tad tās ne tikai uzlabos automašīnas veiktspēju, bet arī samazinās degvielas patēriņu. Tāpat arī troksni automašīnas salonā, kas ir īpaši dzirdams, kad ātri braucat pa šoseju.

Vēl pirms dažiem gadiem sešu pakāpju pārnesumkārbas bija “luksusa” papildaprīkojums jaudīgākām dzinēja versijām. Tagad tās kļūst arvien izplatītākas. 

 

Lasi vēl:

 

Paātrinājuma laikā jāpievērš uzmanība apgriezieniem. Pārmērīgi augsti apgriezieni neuzlabo paātrinājumu, bet rada lielāku degvielas patēriņu un augstāku trokšņa līmeni salonā. Daudzos modeļos tas nesagādā nekādas problēmas, jo, lai izvēlētos optimālo pārnesumu un momentu, uz borta datora parādās ikona, kura par to atgādina. Šāda ikona ir obligāta visām automašīnām, kuru dzinēji atbilst Euro 5 vai Euro 6 emisiju standartiem. 

Ja šādi borta datori ir uzstādīti uz jūsu automašīnas, tad ir vērts tos izmantot. Šāds salīdzinoši vienkāršs risinājums skarbi atgādinās mums to, cik daudz izmaksā dinamiska vai ātra braukšana.

Piemēram, braucot pa šoseju ar ātrumu 140 km/h, degvielas patēriņš samazināsies par vienu litru uz 100 km laikā, kad “nometīsim” ātrumu uz 120 km/h. Tāpēc vajadzētu apdomāties, vai mēs gribam ātri nokļūt līdz savam galamērķim vai ir vērts braukt mazliet lēnāk un ietaupīt naudu.

 

 

Braucienu vēlams ieplānot laikus

Braucienu vajadzētu ieplānot vēl viena iemesla dēļ. Būtu vēlams uzturētu nemainīgu, pat nedaudz lielāku ātrumu no paša brauciena sākuma, nekā braucot lēnāk un vēlāk mēģinot panākt zaudēto laiku. Piemēram, auto uz šosejas patērēs mazāk degvielas, ja visu ceļu brauksim ar ātrumu 140 km/h nekā tad, ja sākumā brauksim ar ātrumu 120 km/h, bet pēc tam paātrināsimies līdz 160 km/h.

Īpaši braucot lielā ātrumā būtiskas ir automašīnas virsbūves aerodinamiskās īpašības. Aerodinamiku pasliktina neizmantojams jumta bagāžnieks vai braukšana ar atvērtiem logiem. Atvērti logi var radīt ļoti lielus gaisa virpuļus, kas palielinās vidējo degvielas patēriņu līdz pat desmit procentiem. Auto patērēs mazāk degvielas, ja salonā tiks ieslēgts gaisa kondicionieris ar auksto gaisu.

Ja runa ir par gaisa kondicionieri, tad jāatceras, ka tam jābūt ieslēgtam tikai tad, kad tas ir nepieciešams. Saprātīgi jāizmanto arī stiklu, spoguļu un sēdekļu apsilde. Gaisa kondicionēšanas kompresoru darbina iekšdedzes dzinējs, bet strāva nāk no ģeneratora, tāpēc arī papildus darbināmi agregāti izraisa paaugstinātu degvielas patēriņu.

 

Lasi vēl:

 

Lai nepieļautu lielāku degvielas patēriņu, vajadzētu arī pārbaudīt gaisa spiedienu riepās. Vienmēr sekojot līdzi ražotāja ieteiktajiem standartiem mēs varēsim baudīt vislabāko kompromisu starp komfortu, vadāmību un degvielas patēriņu. Speciālisti iesaka paaugstināt spiedienu riepās par 0,2-0,5 atmosfērām virs normas. Tad tas samazinās rites pretestību ar nelielu ietekmi uz automašīnas vadāmību vai komfortu.

Uz degvielas patēriņu var ietekmēt arī automašīnas vispārējais stāvoklis. Netīri filtri, nolietotas aizdedzes sveces, bremžu kluči, kuri berzējas pret bremžu diskiem vai avārijas režīmā strādājošs dzinējs nozīmē lielākas izmaksas par degvielu.

 

Izsaki viedokli

Vai jums patika raksts? Iespējams, jums ir kādi jautājumi vai komentāri? Mēs aicinām jūs dalīties savā viedoklī un izteikties zem raksta. Kā arī atcerieties – vienmēr pirms iegādāties automašīnu, motociklu vai pat piekabi – pārbaudi tā vēsturi ar autoDNA pēc VIN numura. VIN pārbaude ir viena no svarīgākajām lietām, kas ir jāizdara, pirms pieņemt lēmumu par lietotas automašīnas iegādi. autoDNA ar transportlīdzekļa vēstures atskaiti palīdzēs jums pieņemt informētu lēmumu.