autoDNA iesaka
automasinu-statistika-latvija-autodna

Kā vadīt automašīnu spēcīga vēja laikā

17 janvāra 2022

Mēs visi labi zinām, ka pie stūres ir jābūt īpaši uzmanīgiem, ja ceļa virsma ir slapja vai slidena. Ne visi tomēr zina, ka vadīt automašīnu spēcīga vēja laikā arī ir liels risks un tas ir samērā bīstami. Lai izvairītos no vēja radītajiem riskiem, vajadzētu ievērot dažus noteikumus.

Auto spēcīga vēja laikā, ir pakļauts lielam riskam!

Vējš, kas pūš no visām pusēm, ir drauds mūsu drošībai. Ja vējš automašīnai iepūš sānos, tas var izgrūst auto ārā no ceļa braucamās joslas. Vienā no autožurnāla testiem sānu vējš varēja pabīdīt Mercedes Sprinter busiņu līdz pat 3 metriem! Tik lielas un pēkšņas izmaiņas braukšanas trajektorijā var izraisīt to, ka varam pēkšņi atrasties joslā, kas ir domāta braukšanai pretējā virzienā, vai pat izlidot no ceļa. Abos gadījumos var notikt smags negadījums.

Tas, kā mēs izjutīsim sānu vēja sekas, ir atkarīgs lielā mērā no tā, ar kādu transportlīdzekli mēs pārvietojamies. Jau pieminētajam Mercedess Sprinter busiņam ir liela sānu virsma, kas, protams, padara to daudz jutīgāku pret sānu vēja brāzmām. Svarīgi ir arī citi faktori, piemēram, riepu stāvoklis, piedziņas veidi, svars, ass konstrukcija, vai automašīnai ir elektroniskā stabilitātes kontroles sistēma.

Jāatceras arī tas, ka ne tikai sānu vējš ir drauds autovadītājam. Stipras vēja brāzmas no priekšpuses var būtiski traucēt dažādu manevru veikšanu, piemēram, apdzīšanu. Kad vējš pūš no priekšpuses, mūsu transportlīdzeklis lēnāk nekā parasti uzņem ātrumu, tāpēc ir jārēķinās ar to, ka ievērojami palielināsies arī degvielas patēriņš, dažos gadījumos līdz pat 50%!

Pretēji izplatītajiem pieņēmumiem autovadītājiem traucē arī aizmugurējās vēja brāzmas. Braucot ar automašīnu spēcīga aizmugurējā vēja laikā, ir pastāvīgi jākontrolē, kāds būs bremzēšanas ceļš, un, kā jau zināms, dažreiz pat pāris metri var izšķirt to, vai būs sadursme ar priekšā braucošo vai nē. Bremzēšanas ceļš īpaši ir svarīgs spēcīga vēja laikā, jo uz ceļa var parādīties negaidīti šķēršļi, tādi kā zari vai salauzti koki.

Kurās vietās jābūt īpaši piesardzīgiem, vadot auto spēcīga vēja laikā?

Negaidīti spēcīgas vēja brāzmas parasti ir uz autoceļiem un ārpus apdzīvotām vietām. Pilsētās šī situācija ir nedaudz labāka, vienīgi, ja būs stipra vētra, var gadīties, ka no logiem var lidot stikli un no ēku fasādēm krist apmetums. Tas, protams, var notikt vairāk ekstremālās situācijās.

Vadot auto spēcīga vēja laikā, īpaši uzmanīgiem jābūt arī mežā un uz ceļiem, gar kuriem aug koki. Spēcīgas vēja brāzmas var lauzt zarus vai pat veselus kokus, tāpēc pastāv liels risks, ka mūsu ceļā var gadīties neparedzēti šķēršļi. Lielāka piesardzība tomēr jāievēro, izbraucot no meža, tuneļa vai no citas vēja aizsargātas vietas. Tieši šādās vietās mēs visvairāk esam pakļauti spēcīgam sānu vējam, kurš pat var aizpūst automašīnu no ceļa.

Kā reaģēt, vadot automašīnu spēcīga vēja laikā?

Vadot automašīnu stipra vēja laikā, stingri jātur arī stūre. Tas attiecas uz roku optimālu izvietojumu, ko sauc par pozīciju ar nosaukumu “bez piecpadsmit trīs” un “bez desmit divi”, kas attiecas, protams, uz pulksteni, kur mūsu rokas ir pulksteņa rādītāji, bet stūre – pats pulkstenis. Pateicoties šādam roku izvietojumam, varēsim ātrākā un ērtākā veidā veikt nepieciešamos manevrus stipra sānu vēja laikā.

Mums arī ir jāatceras, ka spēcīga vēja laikā, veicot apdzīšanu, jābrauc ir nedaudz tālāk no apdzenamā transportlīdzekļa, un tas var aizņemt nedaudz vairāk laika, nekā tas notiek parasti.

Automašīna spēcīga vēja laikā būs droša, ja to labi sagatavosiet!

Kā parasti šāda veida rakstos mēs nevaram aizmirst jums atgādināt par to, cik svarīgi ir atbilstoši sagatavot automašīnu pirms braukšanas. Ja mēs rūpēsimies par to, ka automašīnai ir uzliktas nenodilušas riepas, kuras ir pielāgotas attiecīgai sezonai un pareizi uzpumpētas, tad mūsu iespēja drošai nokļūšanai līdz galamērķim ir augstāka, pat ja vadam automašīnu stipra vēja laikā. Svarīgi ir arī pareizi rūpēties par auto piekari, to regulāri pārbaudīt un pēc vajadzības arī remontēt.

Elektroniskā sistēma, kura palīdz automašīnai spēcīga vēja laikā

Ja regulāri vadam automašīnu stipra vēja laikā, jo, piemēram, mūsu darbs ir saistīts ar lielu attālumu pārvarēšanu vai vienkārši dzīvojam kalnainā un vējainā apvidū, mainot automašīnu, ir vērts iegādāties tādu modeli, kuram ir tādi tehnoloģiskie risinājumi, kas palīdz šādās sarežģītās situācijās.

Jaunākie auto modeļi diezgan bieži ir jau aprīkoti ar Driving Assist sistēmu, kura palīdz situācijās, kad braukšanu traucē sānu vējš. Daudzās automašīnās ir uzstādītas arī ESP sistēmas jeb tā sauktās elektroniskās stabilizācijas sistēmas. Vienīgi, pirms pērkam citu auto, ir vērts painteresēties internetā, kā šāda ESP sistēma darbojas, jo ne katra autoražotāja sistēma darbojas vienādi spēcīga vēja laikā.

Automašīnai spēcīga vēja laikā jābūt pareizi noparkotai!

Nobeigumā vēl viena svarīga lieta. Stiprs vējš ir drauds mūsu transportlīdzeklim ne tikai tad, kad esam uz ceļa. Kad dzirdam laika prognozi par stipru vēju, nevajadzētu parkoties zem kokiem vai pie elektrības stabiem. Vējš, tos apgāžot, var stipri sabojāt mūsu auto!