autoDNA iesaka
Lietotu auto pircēju tiesības

Kādas ir pircēja tiesības, pērkot lietotu auto?

22 marts 2020

Ar jaunām precēm viss ir skaidrs – tām tiek dota ražotāja noteiktā garantija. Šajā rakstā noskaidrosim, ko sakarā ar lietota auto iegādi, saka Latvijas valsts likums.

Kādas ir pircēja tiesības, pērkot lietotu auto? Likums ir patērētāja pusē arī tad, ja tiek iegādāta lietota prece, tai skaitā automašīna. Lietota auto pārdevēja pienākums ir informēt pircēju par automašīnas defektiem. Par bojājumiem, kuri ir norādīti pircējs nevar sūdzēties, savukārt par pārējiem var celt pretenzijas. Iegādājoties lietotu auto no privātpersonas, Patērētāju tiesību aizsardzības likums pircēju neaizsargā.

Kas jāzina pirms vēršanās PTAC?

Kā iegādāties auto?

Ja esat iegādājies lietotu auto un vēlāk konstatējuši tam nopietnus defektus var meklēt taisnību likumā paredzētājā kārtībā, taču jāievēro daži svarīgi aspekti.

Patērētāju tiesību aizsardzības birojs (PTAC) norāda, ka pirmkārt ir nepieciešams uzrādīt darījuma apliecinošu dokumentu, piemēram, čeku vai kvīti. Ja pircējam nav atbilstoši iegādes apliecinoši dokumenti, komersants var atteikties uzklausīt jebkādas pretenzijas par automašīnas defektiem.

Teorētiski pircējs ir tiesīgs izteikt pretenziju divu gadu laikā no iegādes brīža. Praktiski tas nav tik vienkārši, jo katrs pārdevējs izvirza savus garantijas nosacījumus.

Visiem dokumentiem ir jābūt kārtībā

Automašīnas iegādes dokumenti

Lai oficiāli iegādātos lietotu automobili, kas nav reģistrēts Latvijā, tas ir jādara pie auto tirgotāja reģistrētā tirdzniecības vietā. Ar CSDD reģistrētajām transportlīdzekļu tirdzniecības vietām var iepazīties ikviens.

Citām juridiskajām personām, kas augstāk minētajā sarakstā nav, nav arī atļauts tirgot automašīnas. Savukārt privātpersona drīkst tirgot tikai tādu transportlīdzekli, kas reģistrēts tās īpašumā un attiecīgi arī CSDD reģistrā.

Ja automašīna tiek pirkta ārvalstīs, tad obligāti uz CSDD jāved visi iegādes un reģistrāciju dokumentu oriģināli.

Šis ir arī viens no klupšanas akmeņiem, ja auto tiek iegādāts pretlikumīgi, viltojot dokumentus. Ja pārdevējs piedāvā slēgt pirkuma līgumu ar kādu fiktīvu personu ārvalstīs, nevis Latvijā, tad pircējs tiek iesaistīts kriminālnoziegumā par dokumentu viltošanu. Pēc Latvijas likumdošanas šādā gadījumā sods attieksies ne tikai uz pārdevēju, bet arī pircēju.

Pats par sevi saprotams, ka uz šādu automobili neattiecas nekāda garantija. Tai skaitā, ja auto ir bijis zagts, tad to konfiscēs bez atlīdzības.

Lasiet vēl:

Kā iegādāties auto pareizi un atbilstoši likumam?

Kā iegādāties auto?

Nereti pirms auto iegādes tiek prasīta drošības nauda. Lai viss būtu likumiski un pierādāmi, tad pretī noteikti ir jāprasa darījuma apliecinošs dokuments. Parasti tas ir rokasnaudas līgums, kas nav garāks par 2 A4 formāta lapām.

Visdrošāk šādu darījumu ir veikt ar bankas pārskaitījumu, kas pie reizes kalpos kā pierādījums šāda darījuma veikšanai. Ja norēķināšanās notiek skaidrā naudā, tad pretī jāprasa čeks uz kura:

  • Norādīta summa;
  • Īpašumtiesību apliecības numuram.

Būtiska piebilde – atbilstoši Latvijas likumdošanai, ja lietota automašīna maksā vairāk par 7 200 eiro, tad norēķināties skaidrā naudā ir aizliegts un obligāti jāizmanto bankas pārskaitījums. Pretējā gadījumā var tikt piemērots naudassods 15% apmērā no darījuma summas.

Kādas garantijas sniedz auto pārdevēji?

Kādas garantijas sniedz auto pārdevēji

Lietotu automašīnu komersanti paši izvirza garantijas nosacījumus un balansē starp pircēju piesaistīšanu un risku mazināšanu. Ja automobilim ražotājs ir noteicis, piemēram, piecu gadu garantiju, tad tā saglabājas, ja mainās automašīnas īpašnieki.

Lieli un respektabli lietotu automašīnu tirgotāji ir izstrādājuši arī savus sertifikātus vai piedāvā ražotāja apstiprinātus lietotus auto, kas garantē tā tehnisko stāvokli – piemēram, BMW Premium Selection, Lexus Select, Volkswagen Das Welt Auto, Volvo Select, Toyota Plus un citiem.

Šajā gadījumā auto ir izgājis rūpīgu auto mehāniķu apskati, kas nereti sastāv no vairākiem desmitiem kritēriju, iekams tas tiek atzīts par atbilstošu kādai no augstāk minētajai programmai vai pārdevēja sertifikātam.

Pārbaudiet automašīnas vēsturi

Automašīnas vēstures atskaite būs neatsverams instruments un sniegs jums objektīvu ieskatu tās ekspluatācijas vēsturē. Balstoties uz atskaitē esošo informāciju var izdarīt arī secinājumus par auto atbilstību sludinājumā rakstītajam un pārdevēja teiktajam.

Ja auto ir bijis sists, tad jāpievērš uzmanība tām vietām, kas bija bojātas un jāpārliecinās, ka remonts ir veikts kvalitatīvi un pēc iegādes neparādīsies tehniskās ķibeles.

Atcerieties, ka pārdevējs, ja ir norādījis bojājumus, tad par tiem nevar vēlāk celt pretenziju. Attiecīgi, pieprasiet ļoti precīzi norādīt kāds ir bojājums un uz ko tas attiecas. Izvairieties no vispārīgiem raksturojumiem, piemēram, bija sista priekša.

Summa komentāri: 0

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.