autoDNA iesaka
Riepu spiediens

Kāpēc riepās zūd spiediens?

5 jūlija 2018

Kāpēc riepās zūd spiediens? Riepas nodrošinu tiešo kontaktu un gādā par saķeri ar ceļa virsmu. Tieši tāpēc auto drošības eksperti aicina pievērst pastiprinātu uzmanību riepu stāvoklim, tai skaitā arī atbilstošam spiedienam.

Ikviens autoražotājs ir aprēķinājis minimālo un maksimālo spiedienu priekšējiem un aizmugurējiem riteņiem. Ievērojot ražotāja nosacījumus, riepas ne tikai kalpos ilgāk, bet arī saudzēs automašīnas ritošās daļas stāvokli.

Kāpēc ir svarīgi, lai būtu pareizs spiediens riepās?

Jūsu automašīnai ieteicamais spiediena daudzums ir balstīts uz ļoti specifisku informācijas apkopojumu, tostarp par transportlīdzekļa maksimālo slodzi un dažādiem atribūtiem gan priekšējās, gan aizmugurējās automašīnas asij.

Rezultātā atbilstošs spiediens automašīnas riepās pozitīvi ietekmē vairākas darbības jomas, tostarp:

Ko darīt, ja mans riepu spiediens ir pārāk augsts vai zems?

Kāpēc riepās zūd spiediens?

Foto: teksomolika on Freepik

Neatbilstošs spiediena līmenis teju jebkuros apstākļos nav ieteicams. Tas būtiski izmaina jūsu automašīnas braukšanas uzvedību uz ceļa. Atkarībā no tā, vai jūsu riepās ir pārāk daudz vai pārāk maz gaisa, tas ietekmē arī jūsu drošību uz ceļa.

Negatīvās sekas, ja ir pārāk zems spiediens automašīnas riepās:

 • ilgāks bremzēšanas ceļš uz slapja seguma;
 • Mazāka pretestība akvaplanēšanai;
 • Palielinās risks automašīnai zaudēt saķeri ar ceļu un izslīdēt;
 • Ātrāks riepu nodilums;
 • Neregulārs nodilums.

No otras puses, ja jums ir pārāk liels spiediens riepās:

 • Sliktāka saķere, jo mazāka kontakta zona;
 • Pazemināts braukšanas komforts;
 • Lielāks riepu radītais troksnis;
 • Palielināts automašīnas balstiekārtas nodilums;
 • Palielināts nodilums gar riepas centrālo protektoru;
 • Lielāka iespēja riepu bojājumiem no bedrēm un apmalēm.

Cik bieži jāpārbauda riepu spiediens?

Pats par sevi saprotams, ka riepu spiediens ir jāpārbauda regulāri, bet cik bieži tas ir pietiekami? Ja jūsu automašīna nav aprīkota ar riepu spiediena kontroli, kas signalizēs par spiediena nevienlīdzību riepās, tad manuāli pārbaudīt to būtu ieteicams reizi divās nedēļās. Labās ziņas ir tās, ka riepu spiediena kontroles sistēmu var uzstādīt arī vecāka gadagājuma automašīnām.

Āra temperatūrai ir liela ietekme uz spiedienu riepās. Ziemas mēnešos spiediens riepās var ātri nokristies, tāpēc sekojiet līdzi tam ar vērību. Arī pirms garākiem pārbraucieniem ir ieteicams pārbaudīt riepu stāvokli un pievērst uzmanību ne tikai spiedienam, bet arī vai nav kādi citi bojājumi, piemēram, “pumpas”, nodilums, bojājumi riepu sānos u.c.

 

Vai zināji

autoDNA ir vadošais transportlīdzekļu vēstures tiešsaistes pārbaudes pakalpojumu sniedzējs. Pamatojoties uz jūsu VIN numuru, ar autoDNA varat pārbaudīt transportlīdzekļa vēsturi pirms tā iegādes. Daudzos gadījumos VIN pārbaude var novērst nevēlamas papildu izmaksas, kas saistītas ar transportlīdzekļa iegādi ar nezināmu vai likvidēta transportlīdzekļa pagātni.