autoDNA iesaka
muguras sāpes

Sēdi pareizi jeb ko darīt šoferīšiem, ja nomāc muguras sāpes

22 decembr 2022

Kad iesāpas mugura, parasti tam nepievēršam lielu uzmanību, jo sevišķi, ja tās teju acumirklī arī pazūd kā nebijušas. Citādāk ir, ja muguras sāpes parādās arvien biežāk vai pat jau ir piemetušās hroniskas sāpes. Tas rada pamatīgu diskomfortu jebkurā situācijā, tajā skaitā sēžot ne tikai dīvānā, bet arī pie automašīnas stūres. Ja tas ir arī jūsu maizes darbs – būt autovadītājam, tad muguras sāpes var radīt pamatīgas raizes. Kas ir hronisku muguras sāpju pamatā, kam tās saķert ir lielāks risks un kā no šīm problēmām tikt vaļā?

  

 

Muguras sāpes nesākas tāpat vien

Šoreiz nerunāsim vispārīgi, bet konkrēti par vienas grupas cilvēkiem, kuri sadzīvo ar hroniskām muguras sāpēm. Tie ir autovadītāji – kā vienkāršie, tā arī tie, kuriem sēšanās pie stūres ir maizes darbs un par to saņem atalgojumu.

Kā spriež mediķi, lai cik medicīna strauji progresētu, tomēr arvien ir virkne tādu problēmu, kurām risinājuma nav arvien. Turklāt problēmas tikai pieaug apmēros, ņemot vērā globalizācijas straujo lēcienu un cilvēku paradumu maiņu (precīzāk sakot, cilvēkiem kļūstot arvien slinkākiem un nevērīgākiem). Un to veicina progress it visā, kas vien mums ir apkārt, ievērojami mainot mūsu dzīvi. Un viena no šīm problēmām ir muguras sāpes.

 

UZZIŅAI

Fakti par muguras sāpju faktoriem mūsdienās

  • muguras sāpes ir visbiežākais darba nespējas iemesls jauniem cilvēkiem līdz 45 gadu vecumam;
  • muguras sāpes ir kopumā trešais biežākais iemesls, kāpēc cilvēki griežas pēc mediķu palīdzības;
  • gandrīz visi (75-90% cilvēku) saskaras ar muguras sāpēm savas dzīves laikā;
  • 20-25% cilvēku ir muguras sāpes vismaz vienu reizi gadā;
  • 1% cilvēku ir pastāvīga darba nespēja muguras sāpju dēļ.

Avots: Neiroķirurgi.lv

 

Līdz muguras sāpēm noved cilvēka mazkustīgums, kā dēļ mēdz augt arī liekais svars, bet īpaši to veicina ilgstoša nepareiza sēdēšana. Padomājiet paši, kādā pozā jūs sēžat dīvānā, kāda ir pozīcija pie darba galda – vai kakls ir nospriegots un skatāties datorā nedaudz uz leju, vai mēdzat sēdēt ilgāku laiku šķībi, utt.

Un tas ir tikai maldīgs priekšstats, kas aizķēries no senākiem laikiem (kad tas patiesi bija patiesais un galvenais iemesls muguras sāpēm), ka ar šādām problēmām saskaras tikai smaga darba veicēji, kuriem jānēsā lieli smagumi vai arī visa darba diena paiet ar saliektu muguru.

Autobraucēju vidū visvairāk cieš tālbraucēju šoferi, kuri pie stūres pavada pat vairākas diennaktis. Jo īpaši tie, kuriem tas ir darbs jau gadiem ilgi.

 

Ērtais auto krēsls var kaitēt, ja to lieto nepareizi

Tieši tas pats attiecas arī par to, kā mēs sēžam savos automobiļos pie stūres. Protams, arī mašīnbūvē šim jautājumam pievērš būtisku uzmanību, lai sēdēšana pie stūres vai līdzās vadītājam būtu allaž ērta un komfortabla, tomēr arvien tirgū nonāk jauni un pieejami arī lietoti auto ar neveselīgiem sēdekļiem. Taču arī šīs sajūtas var mainīties vai pat zust vairāku iemeslu dēļ.

Pirmkārt, ja mūs sagaida garāks brauciens. Protams, ka agri vai vēlu sāksim knosīties, grozoties mainīt sēdēšanas pozīcijas, un tajā brīdī parasti mūsu mugurkauls ir ieliektā pozīcijā. Reizēm mēdz sākt durt krustos, vai ne? Vēl grūtāk ir pašam autovadītājam, kuram drošības ziņā ir mazāk manevrēšanas iespēju, jo kājas jātur uz pedāļiem un rokas – uz stūres.

 

 

Otrkārt, sēdekļa ērtums un tā lietošana. Arī ērta sēdēšana vienā brīdī var izzust, ja mēs sēdekli lietojam nepareizi. Tas attiecas uz to, vai sēdeklim ir pareizs augstums (ne visiem auto to var tā regulēt), kad acu skatiens ir taisnā līnijā un galva nav jātur piepaceltu vai nedaudz nolaistu. Ilgstoši tas radīs spiedienu uz kakla skriemeļiem, drīz vien liekot sajust arī galvassāpes.

Protams, īpaša nozīme ir tam, cik tālu no stūres ir atbīdīts vai pievilkts krēsls. Ir cilvēki, kuriem patīk braukt tā, it kā gulētu dīvānā. Pilnīgi garām! Nospriegotas rokas, kakls un mugura. Ačgārni ir arī nedrošo braucēju-iesācēju “mode” pievilkt krēslu pie stūres un sēdēt čokuriņā. Paši saprotiet, kas sagaida šādus stūrētājus.

Un, vēl – krēsla atzveltnes pozīcija. Tai nav jābūt ne taisnai kā siena, nedz arī pārāk nolaistai. Vēlams sēdēt tā, lai muguras saliekums būtu 90 grādu leņķī vai maksimāli tuvu tam. Pievērsiet uzmanību arī galvas atbalsta pozīcijai, cik augstu vai zemu tas ir novietots.

 

muguras sāpes

Foto: Unsplash.com

 

Bet kā izvairīties vai tikt vaļā no muguras sāpēm?

Skaidrs, ka muguras sāpes, jo sevišķi hroniskā stadijā, ir dažkārt pat ļoti grūti ārstējamas. Kā norāda neiroķirurgi, muguras sāpes veidojas un progresē ne tikai no tā, kā jūs sēžat savā krēslā vai automašīnas sēdeklī. Tās var attīstīties arī ilgstoša stresa gadījumā, problēmu darbā un privātajā dzīvē dēļ, u.c.

 

Brīva sēdēšanas pozīcija

Sliktāka poza par šo nevar būt, ja pie stūres sēžat iespīlēts – proti, ja knapi iespējams pakustēties, stūres augstums ir tāds, ka spiežas pret kājām, bet pats atrodaties čokurā. Mēģiniet pielāgot krēsla attālumu un atzveltnes leņķi. Ja mašīna izmēros ir no mazākas klases un salonā ir pašauri, turklāt vēl aizmugurē sēž pasažieri, centieties abpusēji rast optimālu risinājumu, lai visiem būtu iespējami ērta sēdēšana. Svarīgi ir arī tas, lai autovadītāja augšstilbi atrastos uz sēdekļa, nevis puspaceltā stāvoklī.

 

 

Izkustēšanās un izstaipīšanās

Vienalga, cik šauri vai ērti ir sēdēt automašīnā, jebkurā gadījumā ir nepieciešams ik pēc kāda ceļa posma pieturēt un uz piecām līdz desmit minūtēm izkāpt no automašīnas. Izstaipieties, pastaigājiet, varbūt pat viegli pavingrojiet un pamēģiniet atliekšanās vingrinājumus. Tas palīdzēs atbrīvot nospriegotos muguras muskuļus un mazinās spiedienu uz mugurkaula skriemeļiem. Arī asinsrite uzlabosies. Īpaši tas attiecas uz tiem, kuri brauc šaurākās automašīnās.

 

Izmantojiet mīkstus vai cietus palīglīdzekļus

Ja sēdeklis ir cietāks, pārāk ilgi tajā nenosēdēsiet. Varat izmantot plānu, bet pietiekoši mīkstu paliktni vai spilventiņu. Ap sprandu varat izmantot kakla spilvenu, kuru zinām arī kā balstu gulēšanai gultā vai sabiedriskajā transportā. Autovadītāji var sēdeklī izmantot arī cietākus palīgrīkus – tā saucamo muguras un sēžas masāžas virsmas (piemēram, maza izmēra koka vai gumijas rullīšiem, kuri brauciena laikā nemanāmi masēs jūsu nospriegotos muskuļus.

 

muguras sāpes

Foto: Unsplash.com

 

Ārsts vienmēr zinās labāk

Nevajag sākt piekopt “mājas” vai “tautas” medicīnu, nedz arī zieķēt aptiekā uz savu roku iegādātas smēres, bet gan sāpju gadījumā doties pie ārsta. Mediķi vienmēr zinās vislabāk, kā rīkoties konkrētā situācijā. Pats galvenais – neievilkt garumā! Un nevajag baidīties, jo tas ir tikai mīts – ja ilgstoši sāp mugura, tas nozīmē, ka vajadzīga operācija… Ja būs nepieciešama medikamentu lietošana, arī šajā gadījumā ārsts zinās pareizāko zāļu nozīmēšanu. Taču sēdēt tikai uz medikamentiem ilgstoši arī nebūtu prātīgi, jo tas ir nevis problēmas risinājums, bet gan pat bieži vien problēmu tikai padziļina.

Arī par masāžas veidiem jums labāko padomu dos ārsti. Īpaši regulāras masāžas noderēs tālbraukšanas šoferiem.

 

 

Vēl viens risinājums ir korsetes lietošana vai stabilizējošā josta. Taču arī šajā gadījumā ilgstoši uz to nevajag paļauties, jo arīdzan var padziļināt muguras sāpju problemātiku.

 

muguras sāpes

Foto: Unsplash.com

 

Visbeidzot, fiziskas aktivitātes. Ja vien ir iespējams, dodieties uz peldbaseinu! Tā ir sena un efektīva metode, kā uzlabot savas muguras stāvokli. Protams, ar spēcīgām sāpēm sirgstošajiem tas varētu būt grūti vai pat neiespējami. Regulāra peldēšana ne vien nostiprinās muguras muskuļus, bet uzlabos vispār visa mugurkaula un kakla skriemeļu stingrumu.

 

Nobeigumā

Tātad, ielāgojiet un pievērsiet uzmanību vienmēr divām svarīgākajām niansēm: pirmkārt, ja parādījušās regulāras muguras sāpes sēžot pie automašīnas stūres, otrkārt, kā jūs sēžat savā automobilī un vai krēsla pozīcija ir atbilstoša visam augstāk minētajam. Tas nozīmē primāri to, vai poza ir 90 grādu leņķī, kājas ir ērti izstaisnot un tās pieguļ visam sēdeklim, savukārt galva tiek turēta taisni, nevis izstiepta uz priekšu.

Ja tomēr sāpes nepāriet un jums tas pat sākt traucēt vadīt automašīnu, tad nekavējieties un steigšus pierakstieties vizītē pie ārsta!

Un atcerieties arī to, ka vadīt automašīnu ar sāpošu muguru var pat apdraudēt satiksmes drošību!

 

Lasiet vēl:

 

IZSAKI SAVU VIEDOKLI!

Vai jums patika raksts? Iespējams, jums ir kādi jautājumi vai komentāri? Mēs aicinām jūs dalīties savā viedoklī un izteikties zem raksta. Kā arī atcerieties – vienmēr pirms iegādāties automašīnu, motociklu vai pat piekabi – pārbaudi tā vēsturi ar autoDNA pēc VIN numura. VIN pārbaude ir viena no svarīgākajām lietām, kas ir jāizdara, pirms pieņemt lēmumu par lietotas automašīnas iegādi. autoDNA ar transportlīdzekļa vēstures atskaiti palīdzēs jums pieņemt informētu lēmumu.