Auto Blogs – Auto aktualitātes – autoDNA Blogs

Krosovers… SUV… Parketnieks… Automobilis bez pievienotās vērtības

krosovers-autodna-raksts

krosovers-autodna-raksts

Liela daļa autobraucēju pat lāga neizskata klasiskas virsbūves automobiļa iegādi. Tādi laiki. Tāda mode. Un mūsu autobraucējam tik ļoti patīk būt modernam neskatoties ne uz ko. Tiesa gan, jaunam SUV automobilim ne katram sanāk sasistajā krājkasītē, tāpēc jāsamierinās ar stipri vien palietotu. Un, lai pašam nebojātos garastāvoklis no biežajiem remontiem, prāvām izmaksām un morālā diskomforta, tiek rasti arvien jauni un jauni skaidrojumi dīvainajai izvēlei. It īpaši jau tad, ja “parketnieks” tiek izmantots tikai un vienīgi uz asfalta un pilsētas apstākļos.

Krosovers

Teju jebkurš krosovers, tautā iesauktais par parketnieku, ir radies uz kāda “tradicionālās orientācijas” priekšgājēja bāzes. Galvenā atšķirība – paaugstināts klīrens jeb attālums no zemes līdz automobiļa grīdai. Viss pārējais ir dizaineru prasme padarīt šo auto iespaidīgāku. Vizuāli iespaidīgāku. Teorētiski – loģisks risinājums automobilim, kurš lielāko dzīves daļu pavada tur, kur garā zālē noslēpušies veci celmi, kur dziļš sniegs vai vēl nenodedzināta kūla. Ko tas dod ikdienas pilsētas vai piepilsētas braucamrīkam? Varam vien minēt. Vai arī neminēt. Visticamāk – neko!

Kādēļ izvēlamies parketniekus?

Daudzi Latvijas krosoveru īpašnieki, kas nevēlas atdzīties, ka automobiļa izvēlē gluži vienkārši sekojuši svaigākajām modes tendencēm, atraduši šķietami ticamu izskaidrojumu – mūsu ceļus ar parastu auto neizbrauksi. Vismaz neizbrauksi bez nopietniem ritošās daļas remontiem. Turklāt biežiem un sāpīgiem. Taču, vai krosovers patiešām spēj pretoties zem peļķēm noslēptajām bedrēm un pilsētas apakšzemes komunikāciju lūku vākiem? Vai tās tiešām ir reālas zāles, jeb pašapmāns? Par to tad arī šoreiz nedaudz aizdomāsimies!

Kā to noskaidrot?

Vieglākais ceļš kā noskaidrot patiesību, ir apjautāt dažādu auto apkopes un remonta centru mehāniķus. Dodamies un jautājam tieši bez aplinkiem – vai krosovers mūsu apstākļos ir izdevīgākais pirkums?

Vai krosovers ir īsts “džips”

Pēc nozares speciālistu domām visu salikt vienā katlā ir nepareizi. Jebkurā klasē un ar jebkuru virsbūves tipu ir gan uzticami, viegli labojami un ekspluatācijā izdevīgi eksemplāri, gan gluži pretēji. Salauzt var jebkuru auto. Un jebkuru auto var salabot! Visu nosaka materiālās iespējas un loģiska domāšana. Un jautājums – vai man tas ir labākais risinājums?

Vēl ne tik senos laikos salīdzināt bija pat ļoti vienkārši. Varam izvēlēties jebkuru autoražotāja zīmolu. Vai kādam varētu rasties jautājums, kurš no abiem modeļiem būs pēc brauciena pa bedrainajām ielām jāremontē biežāk – Nissan Almera vai Patrol? Toyota Corolla vai Land Cruiser? Chrysler Sebring vai Suburban? Atbilde ir skaidrāka par skaidru – uzvaras lauri pienākas īstam bezceļu braucējam, jo tas tieši šādiem apstākļiem ir radīts. To piekare izstrādāta īpaši smagiem ceļu apstākļiem, augstām slodzēm un ilgam kalpošanas resursam.

Daudz grūtāk atrast kompromisu starp Volkswagen Golf un Tiguan, Starp vienīgo Nissan “tradicionālās orientācijas” hečbeku Pulsar un kaut vai to pašu Juke. Renault Clio un Capture. Te nav stāsts par konkrētiem auto ražotājiem un zīmoliem, bet tendenci kopumā, līdz ar to sarakstu varētu turpināt vēl ilgi

Ko saka speciālistī?

Speciālisti zina stāstīt, ka lielākā bedrē tikt pie “šķība” riteņa var vienlīdz labi ar jebkuru automobili, ja vien tas nav tieši bezceļeim domāts spēkrats. Visos gadījumos defekti ir novēršami, taču remonta izmaksas gan var diezgan radikāli atšķirties. Uz augšu pacelta automobiļa konstrukcija noteikti ir sarežģītāka, tāpēc gan detaļu, gan darba izmaksas arī būs augstākas. Loģiski, ja auto ir par teju desmit centimetriem augstāks, taču radīts uz jau esošas platformas, ar konkrētu detaļu palīdzību tam jānodrošina gan perfekts smaguma centrs, gan stabilitāte pie lielāka ātruma.

Lasi vēl: 

Skaidrības labad droši vien jāsāk ar pašu sākumu – bērniņa dzimšanu! Mūsu gadījumā tā ir automobiļa iegāde. Ja runājam par izmaksām un izdevīgumu, to vecuma kategoriju, kas pakļaujas ražotāja vai tirgotāja garantijai, liekam pie malas. Latvija pagaidām vēl ir otrreizējā auto tirgus “lielvalsts” un jauni auto no veikalu pagalmiem izbrauc diemžēl retāk kā vecākie brāļi no plačiem.

#

Latvijas auto parka vidējais vecums ir 14.3 gadi. Savukārt Eiropā auto vidējais vecums ir 12.gadi (jeb 11,8. gadi). Tātad, Latvija nav nemaz tik tālu no Eiropas. Piemēram Lietuvā vidējais auto vecums ir 17.gadi. Salīdzinājumam Beļģijā 9 gadi un Vācijā 9.8 gadi.

Atbilstoši savam segmentam un vecuma kategorijai krosovers ir vismaz par divdesmit vai pat vairāk procentiem dārgāks par savu zemāko sugas brāli. Tas ir loģiski, jo arī jaunu automobiļu konkurencē cenas nav līdzvērtīgas. Atkarībā no zīmola un modeļa, izmaksas var atšķirties pat teju vai par trešdaļu. Dažos gadījumos uz pusi.

Parasta” automobiļa un krosovera ritošās daļas detaļas pēc izskata bieži vien ir līdzīgas, taču konstruktīvi tās ir dažādas. Laikam neviens nebūs pārsteigts, ka krosoveru detaļas izrādīsies dārgākas. Tātad uz remonta rēķina arī nekāda lielā ekonomija nesanāks.

Varbūt aplūkosim kādu piemēru. Vidēji statistisks Latvijā ļoti populāra zīmola piecus gadus vecs universālis un krosovers. Ja vecākajam brālim universāļa versijā priekšējais amortizators izmaksās vidēji ap piecdesmit eiro (50 EUR), tad šā paša modeļa “paaugstinātai” versija šīs pašas detaļas cena ir nedaudz virs simts eiro (100 EUR). Turklāt abos gadījumos par pamatu ņemta uzticama ražotāja alternatīvās detaļas.

Un atkal jau speciālistu komentārs, kurš vairāk vai mazāk noliek visu savos plauktiņos – ja mēģināsi nebremzējot pārbraukt tramvaja sliedēm ar universāli vai ar uz tās pašas bāzes tapušu krosoveru, tad rezultāts būs identisks. Tikai vienā gadījumā iespējamie izdevumi būs jūtami mazāki. Savukārt ikdienas lietošanā visu nosaka konkrētā modeļa konstrukcija un izmantotie materiāli. Ir ne mazums sedani, hečbeki un universāļi, kas pie vienādas ekspluatācijas režīma kalpos ilgāk par saviem augstākajiem sugas brāļiem. Jebkurā gadījumā krosovers nav universālas zāles akūta sliktu ceļu sindroma gadījumā.

Vai krosoveram ir priekšrocības?

Ja būt pilnīgi godīgiem, tad nevar ignorēt krosovera prioritātes. Piemēram tad, kad ir krietni vien mazākas izredzes tikt pie bamperu maiņas, parkojoties pie ne vienmēr normatīviem atbilstošām stāvvietu apmalēm. Vai kādreiz kādam no mums ir gadījies apdauzīt durvju apakšējo malu pret apmali atverot durvis uz ietves pusei? Droši vien. Krosoveru gadījumā tas izpaliktu. Šādās situācijās pat daži centimetri spēj būt liktenīgi.

Kāpēc tiek iegādāti krosoveri?

Kāpēc autobraucēji arvien vairāk cenšas nomainīt savus universāļus pret krosoveriem? Vairāki pasaulē labi zināmi psihologi dažādos ārvalstu medijos to izskaidro galvenokārt ar melošanu pašam sev. Daudziem krosoveru formas izraisa asociācijas ar īstu bezceļu, skarbiem apstākļiem, piedzīvojumiem, neprognozējamām avantūrām un drosmi. Protams, ar gluži parastu pilsētas krosoveru nevarēsim šķērsot kalnu upes braslu, nevarēsim izkļūt no purva vai uzbraukt stāvā kalnā. Taču cilvēks galvenoskārt pērk ne tik daudz pašu iekāres objektu, cik emocijas. Un, ja konkrētā virsbūves forma rada labas emocijas, tad nav iemesla sev tās laupīt!

Autoražotāju galvenais uzdevums ir pārdot pēc iespējas vairāk sava zīmola braucamrīku. Ja autobraucēji labprātāk izvēlēsies minivenus, busiņus vai “kūku vāģus”, tad ražošanas jaudas tiks orientētas tieši uz to. Šobrīd cilvēki ir gatavi pārmaksāt par parastu auto tikai tāpēc, ka tas ir nedaudz augstāks un atgādina augstas veiktspējas spēkratu. Gluži loģiski, ka arvien vairāk SUV klases automobiļi nomaina klasiku gan jaunu, gan lietotu braucamrīku veikalos. Lai gan…

Lasi vēl:

Ja rūpīgāk izpēta pasaules lietoto automobiļu tirgu, tad Eiropā atrast SUV klases auto nepavisam nav viegli. Nedaudz biežāk šī suga sastopama Austrumeiropā, taču visbiežāk pie mums ierodas saulainās Amerikas. Kovboju gars ir nemirstošs pat tad, kad zirgs un platmale jau sen nomainīta pret “parketnieku” un puķainiem šortiem!

Izsaki viedokli

Vai Jums patika raksts? Iespējams, Jums ir kādi jautājumi vai komentāri? Mēs aicinām Jūs dalīties savā viedoklī un izteikties zem raksta. Kā arī atcerieties – vienmēr pirms iegādāties automašīnu, motociklu vai pat piekabi – pārbaudi tā vēsturi ar autoDNA pēc VIN numura. VIN pārbaude ir viena no svarīgākajām lietām, kas ir jāizdara, pirms pieņemt lēmumu par lietotas automašīnas iegādi. autoDNA ar transportlīdzekļa vēstures atskaiti palīdzēs Jums pieņemt informētu lēmumu.

Exit mobile version