autoDNA iesaka
Kur atrast VIN numuru un kam tas ir vajadzīgs?

Kur atrast VIN numuru un kāpēc tas ir tik svarīgs?

17 janvāra 2018

Daudzi no jums ir dzirdējuši par VIN numuriem, bet ne visi zina, ko tas īsti nozīmē. Kas tas ir un kur vispār atrast VIN numuru? Šādus jautājumus mēs, autoDNA, dzirdam diezgan bieži. Šajā materiālā jūs uzzināsiet plašāk par to, kas ir VIN numurs, kā to atšifrēt un, galu galā, kamdēļ tas vispār ir tik svarīgs un vajadzīgs.

Šāds katram transportlīdzeklim unikālais VIN numurs ir ļoti svarīgs ikvienam spēkrata potenciālajam pircējam, lai uzzinātu vai pārbaudītu svarīgāko informāciju par tā vēsturi. Tā ir gluži kā cilvēka veselības vēsture. Ar VIN numuru varēsiet noskaidrot visu par automašīnas vēsturi, izcelsmi, likumību, tehniskajiem parametriem – odometru (ar to visbiežāk mēdz krāpties!) jeb patieso nobraukumu, apkopes, iespējamās avārijas un daudz cita. Nereti ieraugot šādu atskaiti un tajā norādīto informāciju jūs vai nu palēksities aiz prieka, vai arī šausmināsieties un pateiksieties, ka šāda informācija paglāba jūs no iegrābšanās.

Lasi vēl: Kur paliek dzērājšoferiem atņemtie auto un vai tos varēs nopirkt?

 

Mēs, autoDNA, esam apkopojuši un izveidojuši informatīvu video par to, kuras ir populārāko automašīnu zīmolu ražotāju VIN numuru atrašanās vietas. Uzzini, kur atrast VIN numuru!

 

Kas ir VIN numurs?

“VIN” ir saīsinājums, ko lieto transportlīdzekļa identifikācijas numuram. Tas sastāv no 17 rakstzīmēm – cipariem un latīņu alfabēta burtiem. Tie nekad un nevienam transportlīdzeklim nav identisks. Tātad, tas ir unikāls katram transportlīdzeklim, tāpat kā DNS kods – katram planētas cilvēkam.

Ar VIN numura palīdzību var izveidot katalogu transportlīdzekļiem visām tirgū esošām vienībām, izmantojot universālu shēmu. Proti, ražotāji saskaņā ar starptautiskās standartizācijas organizācijas (ISO) standarta normām apzīmē savus transportlīdzekļus ar VIN numuru un novieto to parasti noteiktās vietās uz spēkrata virsbūves.

Kā jau minējām, visas VIN numura 17 rakstzīmes ir sakārtotas trīs daļās:

  • pasaules ražotāja identifikators (WMI);
  • transportlīdzekļa aprakstošā sadaļa (VDS);
  • transportlīdzekļa identifikatoru sadaļa (VIS).

 

Ko nozīmē WMI, VDS un VIS? 

Pirmajā sadaļā (WMI) jeb pirmās trīs rakstzīmes ir norādes par konkrētā transportlīdzekļa ražotāju, otrajā (VDS) – vispārīgos datus par modeli (piemēram, piedziņas veids, gaisa spilvenu aprīkojums, u.c.). Savukārt VIN numura pēdējā daļa (VIS) attiecas uz konkrētā modeļa eksemplāru, kur atradīsiet tā sērijas numuru, dažkārt arī modeļa gadu un rūpnīcas kodu, kurā transportlīdzeklis tika izgatavots.

 

Ko nozīmē WMI, VDS un VIS?

WMI

Piemēram, ja VIN numurs (jeb WMI pirmie trīs simboli) sākas ar burtu “J”, tas nozīmē, ka automašīna tika ražota Japānā, bet tiem VIN numuriem, kas sākas ar ciparu “1”, ir ražoti ASV, kur arī vēsturiski sāka izmantot šādu sistēmu. Nedaudz augstāk redzamajā piemērā WMI ar norādi “WVW” nozīmē “Volkswagen” koncernu kā ražotāju un Vāciju – kā izcelsmes valsti.

 

VDS

Savukārt otrā sadaļa VDS ir informācija par transportlīdzekļa veidu jeb VDS. Katrs ražotājs šo koda daļu kodē savā veidā, bet tajā vienmēr ir iekļauti cipari virtenē no ceturtajai līdz devītajai rakstzīmei. Šī daļa ļauj noteikt to, vai automašīnai ir, piemēram, drošības jostas, drošības spilveni, kāds ir virsbūves veids un durvju skaits, arī automašīnas klasi.

 

VIS

Pēdējais un vienlaikus garākais posms – no desmitās līdz 17. rakstzīmei – ir VIS jeb transportlīdzekļa identifikatora sadaļa. Šī burtu un skaitļu virtene ne tikai ļauj identificēt konkrēto automašīnu (šī daļa ir unikāla katram transportlīdzeklim), bet satur arī informāciju par dzinēja versiju, piedziņas veidu, aprīkojumu. Satur arī informāciju par modeļa gadu un rūpnīcu, kurā automašīna tika ražota. Tātad, automašīnas ražošanas gads vienmēr ir novietots 10. rakstzīmē. Šajā paraugā, kas redzams titulattēlā, kā 10. rakstzīme ir skaitlis “4”. Pēc VIS skalas tas nozīmē, ka konkrētais VW automobilis ir ražots 2004. gadā.

 

VAI ZINĀJI?

autoDNA ir vadošais transportlīdzekļu vēstures tiešsaistes pārbaudes pakalpojumu sniedzējs. Pamatojoties uz jūsu VIN numuru, ar autoDNA varat pārbaudīt transportlīdzekļa vēsturi pirms tā iegādes. Daudzos gadījumos VIN pārbaude var novērst nevēlamas papildu izmaksas, kas saistītas ar transportlīdzekļa iegādi ar nezināmu vai likvidēta transportlīdzekļa pagātni.

 

Kur atrast VIN numuru?

VIN numuru piešķir visiem satiksmē paredzētajiem transportlīdzekļiem – tātad, ne tikai vieglajiem automobiļiem, bet arī kravas automašīnām, autobusiem, motocikliem un citiem (šoreiz lasiet par vieglajiem auto, bet turpmākajos materiālos – arī par pārējiem transportlīdzekļu veidiem!). Jūs varat datu bāzē pārbaudīt pat piekabju vēsturi!

Tātad, kur atrast VIN numuru? To jūs vienmēr varēsiet atrast konkrētos transportlīdzekļa dokumentos, to reģistrācijas apliecībā, kā arī apdrošināšanas dokumentos un servisa grāmatiņā.

 

Ko darīt, ja transportlīdzekļa dokumenti nav pieejami?

Atkarībā no transportlīdzekļa ražotāja, VIN numuru novieto uz neatdalāmām virsbūves daļām. Lūk, uzskaitījums, turklāt esam norādījuši arī daudzus ražotājus ar vietām, kur tie savos modeļos novieto VIN numurus.

 

Uz vējstikla vadītāja pusē

AUDI, BMW, CHRYSLER, CITROEN, FORD, HONDA, JAGUAR, JEEP, LAND ROVER, MAZDA, MERCEDES, MITSUBISHI, NISSAN, OPEL, PEUGEOT, PORSCHE, RENAULT, SEAT, SKODA, TOYOTA, VOLKSWAGEN, VOLVO.

 

Uz b-pīlāra aiz durvīm

AUDI, BMW, CHEVROLET, HYUNDAI, NISSAN, RENAULT, TOYOTA, VOLKSWAGEN.

 

Uz vadītāja durvju iekšējās ailes

BMW, MERCEDES, PEUGEOT.

 

Uz bagāžas nodalījuma grīdas

ALFA ROMEO, FIAT, JAGUAR, PEUGEOT, PORSCHE, RENAULT.

 

Labās puses priekšējā riteņa arkā

KIA, LAND ROVER, MERCEDES, SUZUKI, TOYOTA.

 

Uz motortelpas starpsienas

ALFA ROMEO, AUDI, BMW, CITROEN, FORD, HONDA, HYUNDAI, JEEP, KIA, LAND ROVER, MAZDA, MERCEDES, MITSUBISHI, NISSAN, OPEL, PEUGEOT, PORSCHE, RENAULT, SEAT, SKODA, SUBARU, SUZUKI, TESLA, TOYOTA, VOLKSWAGEN.

 

 

 

 

Ko darīt, ja VIN numuru nevar atrast vai tas ir nesalasāms?

Vienmēr ir ļoti svarīgi pievērst uzmanību, vai uz VIN numura nav manāmas kādas fiziskas dabas iejaukšanās pēdas, piemēram, mēģinājumi mainīt vai dzēst ciparus un burtus. Tas tūdaļ liecinās, ka noskatītajam spēkratam ir aizdomīga vēsture. Iemesli apzinātai krāpniecībai ar VIN numuru var būt dažādi, kaut vai slēpjot faktu, ka automašīna cietusi nopietnā avārijā vai tās patiesais nobraukums ir daudz lielāks nekā tobrīd rāda odometrs.

Ja esat potenciāls automašīnas pircējs un ieradies uz apskatīšanu, noteikti savas aizdomas izsakiet spēkrata tirgotājam. Ja pārdevējam nebūs ko slēpt, viņu šāda VIN pārbaude noteikti nebiedēs. Pretējā gadījumā jūs pat varat droši vērsties policijā, jo krāpšanās ar VIN numuriem ir krimināli sodāma rīcība.

Tas pats attiecas arī gadījumā, ja VIN numurs ir nesalasāms vai nesakrīt ar dokumentos norādīto. Tas var liecināt arī par to, ka konkrētais spēkrats varētu būt zagts, kas beigu beigās jūs vēlāk var nostādīt neapskaužamā situācijā – nopirktā transportlīdzekļa konfiskāciju un lielus zaudējumus.

Vēl viena iespējamība ir, ka transportlīdzeklis bijis pamatīgi sadauzīts un/vai “salikts” no citu automašīnu detaļām.

 

 

Kamdēļ man VIN numurs ir vispār vajadzīgs?

Protams, jūs varat iegādāties lietotu automašīnu no privāta tirgotāja un pilnībā ticēt viņa apgalvojumiem par zemu nobraukumu, ideālu tehnisko stāsvokli, iepriekš ar to braucis pensionārs tikai svētdienās uz baznīcu, utt.

Gudrs, apķērīgs un pragmatisks pircējs tomēr gribēs būt maksimāli drošs, ka nepērk kaķi maisā. Un VIN numura pārbaude ir galvenais palīgs, jo ļauj pārbaudīt transportlīdzekļa detalizētu vēsturi, kā arī pilnīgus tā tehniskos datus, apkopes informāciju, ikgadējo nobraukuma rādījumu, informāciju par iespējamām avārijām, oriģinālo detaļu vai krāsojuma maiņu, u.tml.

Taču ne tikai tas vien. Gandrīz katram transportlīdzeklim tā VIN numurs palīdzēs atrast pareizākās rezerves daļas, kas ir īpaši būtiski spēkrata turpmākajā kalpošanā jums.

Un vienmēr atcerieties: tas ir pirmais un pats svarīgākais solis pirms nolūkotās automašīnas iegādāšanās – atrast VIN numuru un to rūpīgi pārbaudīt!

 

Saņemiet VIN numura atskaiti no autoDNA datu bāzes!

Tātad, viss, kas jums ir nepieciešams, ir VIN numurs. Ievadiet VIN numuru autoDNA sistēmā (atcerieties, ka “I”, “Q” un “O” burtus nelieto VIN numura identifikatorā!).

Pēc tam, kad VIN dekoderis būs pabeidzis savu darbu, sistēma veiks datu pārbaudi un, balstoties uz saņemto informāciju, izveidos jums sagatavotu atskaiti. To pēc maksājuma veikšanas varēsiet lejplādēt .pdf formātā, kā arī saņemt kopiju savā e-pasta pastkastītē. Viss process aizņems vien īsu brīdi – visa informācija par interesējošo transportlīdzekli būs tikai trīs klikšķu attālumā!

 

Izsaki viedokli

Vai jums patika raksts? Iespējams, jums ir kādi jautājumi vai komentāri? Mēs aicinām jūs dalīties savā viedoklī un izteikties zem raksta. Kā arī atcerieties – vienmēr pirms iegādāties automašīnu, motociklu vai pat piekabi – pārbaudi tā vēsturi ar autoDNA pēc VIN numura. VIN pārbaude ir viena no svarīgākajām lietām, kas ir jāizdara, pirms pieņemt lēmumu par lietotas automašīnas iegādi. autoDNA ar transportlīdzekļa vēstures atskaiti palīdzēs jums pieņemt informētu lēmumu.