autoDNA iesaka
kādu pārnesumkārbu izvēlēties

Kuru pārnesumkārbu izvēlēties?

5 decembr 2016

Daudzi autovadītāji aizdomājas, kuru pārnesumkārbu izvēlēties? Manuālā, bet varbūt tomēr automātiskā? Lēmums nemaz nav viegls, jo manuālās ir izturīgākas un, kas vēl svarīgi tās ir lētas remontos, bet automātiskās ir daudz ērtākas. Kurai tad vairāk pievērst uzmanību?

Tāpat kā jebkurai auto konstrukcijai abām ir savas priekšrocības un savi trūkumi. Manuālās pārnesumkārbas ir vienkāršas, reti plīstošas ar zemām ekspluatācijas un remontu izmaksām. Automātiskās pārnesumkārbas tomēr vairāk aizsargā kreiso kāju un ar tām nav jākoncentrējas uz ātrumu pārslēgšanu. Pamēģināsim novērtēt cik pozitīvi un cik negatīvi ir abi mehānismi.

Manuālā pārnesumkārba

manuālā transmisijas kārba

Manuālās pārnesumkārbas ir pasažieru automašīnu populārākais risinājums. Tām ir vienkārša konstrukcija un tās ir viegli labojamas. Protams ekspluatācijas izmaksas arī ir zemākas nekā automātiem. Lielākā problēma protams ir nepieciešamība autovadītajam pašam pārslēgt manuālos ātrumus. 

Pati mehānika protams ir vienkārša. Pamatā ir zobrati, kuri pastāvīgi saistīti ir savā starpā un sinhronizatori, kuri atvieglo ātrumu pārslēgšanu. Vecākajās auto versijās bija tikai zobrati, kuri ievērojami aizkavēja vienmērīgu braukšanu, bet par laimi mums tehnika iet uz priekšu. Darbība ar kārbu ir vienkārša, jo autovadītājs pārslēdz ātrumpārslēgu starp pārnesumiem, tādējādi nostādot zobratus attiecīgi starp pārnesumu pozīcijām. 

Automātiskā pārnesumkārba 

 

Automātiskā pārnesumkārba

Automātisko pārnesumkārbu lielākā priekšrocība, protams, ir nepieciešamība neiesaistīties uz pārnesumu pārslēgšanu. Vislabāk to var novērtēt pārslogotās pilsētas ielās. Kārbai nav sajūgs un ātrumi pārslēdzās automātiski bremzējot kārbas elementiem. Automātisko ātrumkārbu konstrukcija ir samērā sarežģīta un tam ir milzīga ietekme uz remonta izmaksām.Šīs ātrumkārbas autovadītajos veido dažādas emocijas. 

Daži slavē tās, citi apzvēr, ka nekad nepirks auto, kurš ir aprīkots ar automātisko pārnesumkārbu. Patiesībā pietiek tikai ar piemērotu šī mehānisma pārbaudī pirms pirkšanas, lai baudītu vienmērīgu braukšanu bez problēmām ilgu laiku. 

Pārnesumkārba

Pirmkārt kam ir jāpievērš uzmanība, ir ātrumkārbas pārbaude pirms braukšanas uzsākšanas. Ja uzsākot braukšanu jūtam vibrāciju vai raustīšanos, tam vajadzētu būt aizdomīgam elementam. Dažreiz ir jāuzpilda tikai eļļa, bet biežāk tomēr ir nepieciešams apmeklēt autoservisu. Vēl viena lieta ir pārbaudīt kārbu braukšanas laikā. Jebkura raustīšanās, dzinēja ātrumu svārstības vai nevienmērīga ātruma uzsākšana noteikti vēsta par to, ka tuvākā laikā noteikti būs jāapmeklē kāds autoserviss.

 

Klasiskie automāti

Visvecākā konstrukcija starp esošajām automātiskām pārnesumkārbām. Tās konstrukcija ir samērā sarežģīta, bet vienkāršākie modeļi ar hidro kinētisko sajūgu bieži vien mēdz būt ļoti uzticami. Jaunākie eksemplāri rada vairāk nepatīkamu situāciju, jo tie satur vairāk elektronikas. Bieži vien tajās ir vairāk ātrumu un citu elementu, kuri varētu radīt nepatikšanas. Šādus automātus var atrast tādās Premium automašīnās kā, piemēram, BMW, Mercedes vai Jaguar. Visbiežāk problēmas rada hidraulika, kura kontrolē šķidruma plūsmu un remonta izmaksas ir samērā augstas. Tomēr pati ātrumkārba ir izturīga un tas liecina par bezproblēmu lietošanu. 

Divsajūgu pārnesumkārba

Dubultā sajūga sparatats

Šis ir vissarežģītākais pārnesumkārbu modelis. Pārnesumkārba sastāv no divām savstarpēji saistītām automatizētām transmisijām. Pārnesumkārba ir ļoti spēcīgi uzlabota un tas ir jaunākais un ratākais piedāvājums auto tirgū. Tā ir ātrākā no visām pieejamajām kārbām un tai ir spēja paredzēt, kāds ātrums pārslēgšanai būs nepieciešams pēc brīža.
Ātrums tiek sagatavots ar otro sajūgu, lai ātrumu pārslēgšana būtu nemanāma. Pateicoties nemanāmai un vieglai ātrumu pārslēgšanai degvielas patēriņš arī ir daudz zemāks nekā manuālo pārnesumkārbu gadījumā. Remonta izmaksas gan ir samērā augstas, bet šī nepieciešamība nenotiek pārāk bieži. 

 

Vai zināji

autoDNA ir vadošais transportlīdzekļu vēstures tiešsaistes pārbaudes pakalpojumu sniedzējs. Pamatojoties uz jūsu VIN numuru, ar autoDNA varat pārbaudīt transportlīdzekļa vēsturi pirms tā iegādes. Daudzos gadījumos VIN pārbaude var novērst nevēlamas papildu izmaksas, kas saistītas ar transportlīdzekļa iegādi ar nezināmu vai likvidēta transportlīdzekļa pagātni.