autoDNA iesaka
Lietotu auto no ārzemēm

Lietotu auto no ārzemēm iegāde: kā izvairīties no krāpniecības?

22 februāra 2018

Atpakaļ pagriezts odometrs, slēpti satiksmes negadījumi, viltoti dokumenti… Šīs ir tikai dažas no problēmām un riskiem, ar ko potenciālais pircējs var saskarties, iegādājoties lietotu auto no ārzemēm. Lūk, autoDNA apkopotā pieredze un ieteikumi, kā samazināt risku un izvairīties no šādām problēmām.

 

 

Šos padomus, kā izvairīties no krāpniecības mēģinājumiem pērkot lietotu auto no ārzemēm, sagatavojis Eiropas Patērētāju Centrs. Tā ir Eiropas Savienības institūcija, kas strādā arī ar patērētāju sūdzībām, saistītas ar negodīgiem un krāpnieciskiem viltotu automašīnu pārdevējiem no Vācijas un Nīderlandes.

 

Pērc lietotu auto no ārzemēm internetā? Neveic priekšapmaksu!

Eksperimenta vadītājs atrada pārdošanas reklāmu populārā Vācijas mājas lapā, kur tika reklamēta vidējās klases automašīna. Viņš sazinājās ar pārdevēju Vācijā, kurš solīja, ka automašīnas piegādi nodrošinās atsevišķa piegādes kompānija. Tad viņš attālināti parakstīja līgumu ar pārdevēju, un, balstoties uz līguma nosacījumiem, pārskaitīja 5000 eiro uz piegādes kompānijas kontu.

Viņš varēja sekot līdzi piegādes statusam mājas lapā. Kad automašīna nebija piegādāta līgumā noteiktajā laikā, viņš mēģināja sazināties ar pārdevēju, bet – nu jau velti…

Tikmēr pašas piegādes kompānijas mājas lapa jau bija pazudusi no tīmekļa. Tā ir viena no populārākajām metodēm, kuras izmanto automašīnu tirdzniecības krāpnieki. Pētījumi liecina, ka šādi gadījumi atkārtojas neskaitāmas reizes, bet to savlaicīgi izkontrolēt – ļoti sarežģīti.

 

Vai auto pārdodošā kompānija patiesi pastāv?

Jebkura Eiropā reģistrēta uzņēmuma patiesumu var pārbaudīt, pat neizejot no mājas. Viss, kas jādara, ir jāieraksta konkrētā uzņēmuma vārds attiecīgās valsts uzņēmuma reģistrā un jāapskata, cik ilgi konkrētais uzņēmums ir reģistrēts un kur tas atrodas. Jūs varat atrast interesējošo Eiropas Savienības valstu uzņēmumu reģistru datubāzes šeit: http://www.ebr.lv.

 

Uzmanieties no aizdomīgiem pakalpojumiem

Ir rūpīgi jāizvērtē ikviena reklāma dažādās izsoles mājaslapās, kur cilvēki uzdodas par ekspertiem un piedāvā braucienu, kā arī profesionālu palīdzību lietotu auto no ārzemēm iegādē, piemēram, Vācijā vai Nīderlandē.

Tā dēvētie “profesionāļi” piedāvā savus pakalpojumus izmantojot “Pērc tagad!” metodi, bez jebkādu līgumu parakstīšanas. Viņi palīdz atrast automašīnu, vienoties par izdevīgu līgumu uz vietas un pārbaudīt dokumentus, kas sagatavoti citā valodā. Diemžēl, reizēm izrādās, ka šie cilvēki nemaz nav eksperti un strādā kopā ar krāpniecisko automašīnu dīleri, speciāli pārtulkojot pircējam dokumentus un citas detaļas nepareizi.

 

 

Uzsver, ka tev nepieciešami pārdevēja solījumi arī rakstiskā formā

Parasti lietotu auto no ārzemēm pārdevēji uzslavē automašīnas stāvokli, solot, ka tā ir ideālā stāvoklī. Tikai pēc pārbaudes, piemēram, Polijā, nākas saskārties ar skarbo patiesību – solījumi krasi atšķiras no realitātes.

Pirms tiek nosūtīta nauda, cilvēkiem vajadzētu panākt, ka pārdevējs pievieno rakstisku apstiprinājumu, ka, piemēram, automašīna nav bijusi iesaistīta avārijā, vai odometra skaitītājs nav atgriezts atpakaļ.

Šāds rakstisks apstiprinājums būs nepieciešams un lieliski palīdzēs krāpniecības gadījumos (piemēram, ja automašīnai tomēr ir mainīts odometra rādījums).

 

Lasi vēl: Kā iegādāties auto no Vācijas? Padomi ikvienam pircējam

 

Apgūsti populārākos “trikus”, ko izmanto līgumos

Bieži vien sarunas notiek angļu valodā, taču pats līgums rakstīts vācu valodā. Ir vērtīgi pievērst uzmanību dažām specifiskām līguma vietām un piezīmēm, kas citādi var atbrīvot pārdevēju no legālas atbildības un pienākumiem.

 

IEVĒRO!

Balstoties uz noteikumiem, Vācijas pārdevējs var atbrīvoties no atbildības, kas rastos sakarā ar produkta nesakritību ar līgumā aprakstīto, divos gadījumos:

  • ja viņš strādā kā privātpersona, un pārdošana nenotiek (nav saistāma) ar viņa uzņēmuma darbību specifiku;
  • kad abi, gan pārdevējs, gan pircējs, strādā kā pārdevēji (un pārdošana saistīta ar abu uzņēmumu darbību specifiku).

 

Un, vēl!

 

IEVĒRO!

Lai izveidotu šādu legālu situāciju un atbrīvotos no atbildības, automašīnas pārdevējs līgumā var mēģināt izmantot vienu no sekojošām piezīmēm.

  • “Händlerkauf”, “Händlergeschäft” – tas nozīmē, ka gan pircējs, gan pārdevējs, ir uzņēmumu īpašnieki un veic darījumu uzņēmuma darbības ietvaros, nevis privāti.
  • “Käufer bestätigt Gewerbetreibender” – pircējs apstiprina, ka viņš ir uzņēmuma īpašnieks un veic pirkumu kā pārdevējs uzņēmuma ietvaros.
  • “Kauf zwischen zwei Verbrauchern” – nozīmē, ka pircējs un pārdevējs veic darījumu kā privātpersonas.

 

Ja kaut viens no šiem augstāk minētajiem termiņiem ir iekļauts līgumā, ko paraksta Vācijas dīleris, pastāv iespēja, ka šis dokuments iekļaus arī papildus piezīmes, kas nozīmē “nav tiesību uz garantijas prasībām”, kā piemēram:

  • “Ohne Garantie”
  • “Unter Ausschluss jeglicher Gewährleistung”
  • “Ausschluss der Sachmängelhaftung”

 

Ieguldi nelielu summu pārbaudē pirms lietotu auto no ārzemēm iegādes

Pārbaudot lietotu auto no ārzemēm neatkarīgā servisā, pirms līguma parakstīšanas, ļaus jums pārliecināties par automašīnas stāvokli un samazinās krāpniecības risku.

Visbiežākās problēmas, ko pircēji atklāj tikai pēc darījuma, ir mainīti odometra rādījumi, apslēpti bojājumi (piemēram, bojāts motors vai fakts, ka automašīna bijusi iesaistīta avārijā).

Ja tomēr nav iespējams veikt servisa pārbaudi pirms pirkuma, iesakām palūgt kāda automašīnas mehāniķa palīdzību, kurš varētu pievienoties un pakonsultēt automašīnas apskates procesā.

 

Kur vērsties pēc palīdzības?

Patērētāji, kuri cietuši no krāpnieciskiem pārdevējiem lietotu auto no ārzemēm iegādē, kas pārdod spēkratus Eiropas Savienībā, Islandē un Norvēģijā, var vērsties pēc palīdzības Patērētāju Centrā (http://www.ptac.gov.lv/lv; mobilais telefona numurs: 65452554). Patērētāju Centrs darbojas kā starpniecības serviss un pārrunu vedējs, un palīdzēs atrisināt problēmas starp cietušo un ārzemju uzņēmēju, kā arī panāks atbilstošas kompensācijas.

 

Izsaki viedokli

Vai jums patika raksts? Iespējams, jums ir kādi jautājumi vai komentāri? Mēs aicinām jūs dalīties savā viedoklī un izteikties zem raksta. Kā arī atcerieties – vienmēr pirms iegādāties automašīnu, motociklu vai pat piekabi – pārbaudi tā vēsturi ar autoDNA pēc VIN numura. VIN pārbaude ir viena no svarīgākajām lietām, kas ir jāizdara, pirms pieņemt lēmumu par lietotu auto no ārzemēm iegādi. autoDNA ar transportlīdzekļa vēstures atskaiti palīdzēs jums pieņemt informētu lēmumu.