autoDNA iesaka
dīzelim melni dūmi

Melni dīzeļmotora dūmi – sodrēji pa visām malām!

31 maija 2018

Ja jau par dūmiem, tad ar dūmiem! No visa varavīksnes krāsu spektra mums palicis vēl tikai melnais. Tad nu šoreiz par melniem dūmiem no dīzeļdzinēja izpūtēja gala. Starp citu, nevajadzētu jaukt pastāvīgus tumšus dūmus un īslaicīga mutuļa izvirdumu. Ja pirmajā gadījumā viss ir slikti, tad otrajā notiek gluži loģiska sistēmas attīrīšanās, kas ir tikai apsveicama un liecina par spēka agregāta korektu darbību. Taču par pašatīrīšanos un ar to saistītām lietām kādā citā reizē.

Kāpēc rodas melni dūmi?

Pie visa vainīga ir degmaisījuma sadegšana. Tiesa gan, ja runājam par dūmiem, tad vairāk gan pie vainas ir nevis sadegšana, bet nesadegšana. Degmaisījumam nesadegot veidojas ogļūdeņradis. Augstas temperatūras iespaidā tas pārvēršas sodrējos. Tātad melnā un ļoti smalkā pulverī, kas kopā ar izplūdes gāzēm tiek slaidā jonī izmests no izpūtēja. Protams, ne viss. Daļa pamanās nosēsties izplūdes sistēmā un ar laiku radīt lielas problēmas gan pašai sistēmai, gan dzinējam.

Kāpēc nesadeg degmaisījums?

Kā spējam nojaust, degmaisījumu dīzeļmotorā veido divas ļoti svarīgas sastāvdaļas – dīzeļdegviela un skābeklis jeb, citiem vārdiem sakot, gaiss. Dzinēja vadības bloka programmatūra perfekti nosaka, cik katrai sastāvdaļai jābūt, lai iegūtu maksimāli lielu atdevi. Diemžēl, mūsu dzinēja tehniskais stāvoklis ne vienmēr ir perfekts un dažādi blakus efekti šīs proporcijas spēj izmainīt. Iemesli var būt daudz un dažādi, tāpēc visvienkāršākais veids atrast defektu ir ar datora palīdzību.

Jeb kurā gadījumā degkamerā ieplūst vai nu par maz skābeklis, vai arī par daudz dīzeļdegvielas. Abās situācijās degmaisījums netiek izlietots līdz pēdējam pilienam, veidojot jau minētos sodrējus.

Vai vienmēr vainojams dzinējs?

Bieži vien pie vainas nav dzinējs vai vadības bloks. Lielu “lāča pakalpojumu” izdara nekvalitatīva degviela. Vai nu vienkārši ne īpaši veiksmīgi izraudzīts degvielas pārdevējs, vai arī mūsu pašu centieni ietaupīt, izmantojot ne īpaši legālu dīzeļdegvielas iegādes paņēmienu. Šādās situācijās melnajiem dūmiem gan vajadzētu beigties, ja automobilis tiek pie kvalitatīva spēka avota. ja ne uzreiz, tad vismaz pēc pārdesmit nobrauktiem kilometriem.

Ja runājam par dzinēja raksturīgākajām problēmām, tad tas varētu būt virzuļu nodilums vai mehānisks bojājums, gaisa vai degvielas ieplūdes sistēma vai tā dēvētais EGR vārsts.

Nevajadzētu brīnīties, ka melnus izplūdes dūmus pavadīs arī degvielas patēriņa jūtams pieaugums, jaudas zudums un problēmas ar dzinēja iedarbināšanu, kad tas ir silts.