autoDNA iesaka
Slikta vai laba degviela?

Nepareizā degviela bākā: kas var sabojāties un kā to atrisināt!

7 februāra 2017

Nepareiza degviela piedziņas sistēmā var radīt nopietnus un dārgus remontus.
Kā vispār bākā var ieliet nepareizu degvielu? Ko nepareizā degviela bākā var nodarīt? Skaidro autoDNA!

Daudzi noteikti brīnās par to kā vispār bākā var ieliet nepareizu degvielu. Tajā pašā laikā, tas nemaz nav retums. Par šādiem gadījumiem netiek veikta nekāda oficiāla statistika, tomēr internetā var atrast informāciju, kā, piemēram, pēc viena no Vācu kluba pētījumiem šādu gadījumu ir apmēram 20 tūkstoši gadā. Ja pie kārtības pieradušie vācieši var masveidā liet savās bākās nepareizu degvielu, tas nozīmē, ka arī citās valstīs to dara, arī pie mums. Kuriem autovadītājiem vajadzētu saglabāt īpašu piesardzību?

Visvieglāk kļūdīties ir tiem, kuriem ir darba automašīnas un privātās automašīnas ar dažāda veida dzinējiem. Ja darbā pildamies ar dīzeli, bet privāto auto uzpildam ar benzīnu tad ātri vien pie mūsu dzīves tempa šādu darbību var piemirst. Dažreiz apjukumu veicina agresīvais naftas uzņēmumu mārketings, piemēram, uzpildes stacijā piebraucot pie sūkņa vajag nedaudz padomāt, kas ir rakstīts uz tā, vai tā ir dīzeļdegviela vai benzīns. Uzpildīt ar nepareizu devielu var arī automašīnas, kuras esam aizņēmušies.

Kā redzams visus nepareizas degvielas uzpildīšanas cēloņus var apkopot vienā vārdā – autovadītāja neuzmanība.

Uzpildījos ar dīzeli benzīna vietā. Kas varētu notikt?

Šāda veida kļūdas, kurām ir mazāk nopietnas sekas, nekā tās būtu, piemēram, tad kad ielejam benzīnu dīzeļa vietā, ir retākas. Gandrīz visās uzpildes stacijās dīzeļdegvielas sūkņa pistole ir platāka nekā benzīna sūkņa pistole. Šī aizsardzība tomēr neaizsargās mūs, ja būsim spītīgi (zināms, ka cilvēks ar savu neatlaidību atradīs pieeju visam) vai arī dīzeļdegvielu mēģināsim izliet no kannas.

Vai zināji

autoDNA ir vadošais transportlīdzekļu vēstures tiešsaistes pārbaudes pakalpojumu sniedzējs. Pamatojoties uz jūsu VIN numuru, ar autoDNA varat pārbaudīt transportlīdzekļa vēsturi pirms tā iegādes. Daudzos gadījumos VIN pārbaude var novērst nevēlamas papildu izmaksas, kas saistītas ar transportlīdzekļa iegādi ar nezināmu vai likvidēta transportlīdzekļa pagātni.

Kas var notikt, ja mūsu bākā atradīsies dīzeļdegviela nevis benzīns? Visvairāk apdraudēti ir katalizatori un lambda zondes. Remonts var izmaksāt apmēram 500 EUR. Par laimi vairums gadījumos mazāk skarts būs mūsu dzinējs, kurš visdrīzāk noslāps neilgi pēc uzpildīšanās ar dīzeli. Ja dīzeli bākā ieliesim tikai nedaudz varēs novērot netipisku dzinēja darbību, piemēram, tādu kā slāpšanu vai jaudas samazināšanos. Ja tādus simptomus sāksim novērot jau neilgi pēc uzpildīšanās mūsu galvā vajadzētu iedegties sarkanai brīdinājuma lampiņai.

 

Lasi vēl:

 

Uzpildījos ar benzīnu dīzeļdegvielas vietā. Kas varētu notikt?

Šis gadījums diemžēl notiek biežāk un ir daudz problēmātiskāks nekā ielejot dīzeļdegvielu benzīna vietā. Mūsdienu dīzeļdzinēji ir ļoti jutīgi uz degvielas kvalitāti, bet, ja degvielas sistēmā parādīsies benzīns, tad iespējams, mūs gaida liela katastrofa. Dīzeļdegviela ne tikai darbina dzinēju, bet arī ir atbildīga par spiediena sūkņa un sprauslu ieeļļošanu. Benzīnam nav tādu īpašības un tā klātbūtne piedziņas sistēmā iespējams sabojās šos abus elementus, kas novedīs pie ļoti dārgas šo elementu nomaiņas. Sūkņa un sprauslu cenas ir skaitāmas simtos. Turklāt, benzīns savienojumā ar gaisu var aizdegties ātrāk nekā dīzeļdegviela, tāpēc nolietojumam ir pakļauta kloķvārpstas sistēma. Un, ja tiks iznīcināts sūknis, sprauslas un dzinējs remonta izmaksas būs tik lielas, ka izdvīgāk būs iegādāties jaunu automašīnu.

Ko darīt, ja ielēju nepareizu degvielu?

Tiklīdz esam sapratuši, ka uzpildījām nepareizu degvielu, nekavējoties vajadzētu izslēgt dzinēju. Vislabākā situācija būs tad, ja kļūdu atklāsim jau degvielas uzpildes stacijā. Tad iespējams laicīgi noreaģēt pirms ieslēgsim dzinēju. Par nepareizas degvielas uzpildīšanu vispirms mums vajadzētu painformēt degvielas uzpildes stacijas personālu. Dažas degvielas uzpildes stacijas ir aprīkotas ar profesionālām iekārtām ar kurām var izsūknēt nepareizu degvielu. Ja tas nav iespējams, tad vajadzētu izsaukt autoevakuatoru un palūgt, lai automašīna tiktu nogādāta uz servisu, kur slikta degviela tiktu izsūknēta, attīrīta visa sistēma un nomainīti atbilstošie filtri.

Neiesakām pašiem mēģināt nokļūt līdz autoservisam. Attiecībā uz automašīnām ar dīzeļdzinējiem tas ir pilnīgi izslēgts. Automašīnas ar dīzeļdzinēju ļaus mums bieži izbraukt ar benzīnu, tie varbūt būs desmitiem pat simtiem kilometru, bet neatgriezenisko bojājumu process sāksies brīdī kad no jauna iedarbināsim dzinēju. Dīzeļdzinēji tomēr ir ļoti izturīgi un bieži paši aptur transportlīdzekli, pirms auto pilnībā nav “izlaidis garu”. Ja, piemēram, nedaudz dīzeļdegvielas ieliesim bākā, kurā ir benzīns tad varētu paši doties uz servisu, bet vai ir vērts ietaupīt 30 vai pat 40 eiro par autoevakuatoru, ja tas var novest pie desmitkārtīgi dārgāka remonta?

Izsaki viedokli

Vai Jums patika raksts? Iespējams, Jums ir kādi jautājumi vai komentāri? Mēs aicinām Jūs dalīties savā viedoklī un izteikties zem raksta. Kā arī atcerieties – vienmēr pirms iegādāties automašīnu, motociklu vai pat piekabi – pārbaudi tā vēsturi ar autoDNA pēc VIN numura. VIN pārbaude ir viena no svarīgākajām lietām, kas ir jāizdara, pirms pieņemt lēmumu par lietotas automašīnas iegādi. autoDNA ar transportlīdzekļa vēstures atskaiti palīdzēs Jums pieņemt informētu lēmumu.

Bieži vien ir tā, ka nav nozīmes kādu degvielu ieliesim, benzīnu vai dīzeli, gadās, ka degviela vienkārši ir sliktas kvalitātes. Regulāri lejot bākā sliktas kvalitātes degvielu, ilgtermiņā, var rasties nopietas problēmas.