autoDNA pārbauda
odometra koriģēšana un rādījumu grozīšana

Odometra rādījumu grozīšana: neļaujiet sevi apmānīt!

20 maija 2016

Autoplači, kuri pārdod lietotas automašīnas sāk izskatītites arvien acīm tīkamāki un pakalpojumi, kurus tie sniedz, kļūst arvien profesionālāki. Daudzi auto pircēji, ņemot vērā šīs izmaiņas secina, ka ir mainījusies pārdevēju pieeja, kuri vairs nepraktizē negodīgu praksi, piemēram, tādu kā odometra rādījumu grozīšana. Bet tā tas tomēr nav.


Pārbaudīt Latvijā reģistrētu auto noskrējienu kļūst arvien vieglāk. Katrā tehniskajā apskatē tiek norakstīti odometra rādijumi un saglabāti transportlīdzekļu reģistrā. Pēdējie ieraksti par transportlīdzekli ir pieejami CSDD mājas lapā un jebkurš, kurš zin reģistrācijas numuru, VIN numuru var viegli pārbaudīt visus pieejamos datus par auto. Tāpēc odomtru grozījumu problēma visvairāk skar tos auto, kuri tiek ievesti mūsu valstī no ārzemēm. 

Odometra rādījumu grozīšana vēl joprojām populāra Importētāju vidū

Latvijā, cilvēki, kuri ir nolēmuši iegādāties lietotu automašīnu pievērš uzmanību diviem faktoriem – automašīnas vecumam un tās nobraukumam. Tikmēr Vācijā un citviet Eiropā, no kurienes tiek ievestas automašīnas, auto vērtība vairak ir atkarīga no tās noskrējiena nevis no tās vecuma. Šo atšķirību lietotu automašīnu tirdzniecībā izmanto negodīgi pārdevēji. Tie Vācijā meklē salīdzinoši jaunus transportlīdzekļus, bet ar lielu noskrējienu (tos var lētāk nopirkt) un tad pirms tos pārdot Latvijā tiem tiek sagrozīti odometra rādījumi. Kā piemēru ņemsim BMW 530d E61 Tourer. Vācijā, atšķirība starp divām viena un tā paša gada izlaiduma automašīnām ar noskrējienu vienai 100 tūkstoši km, bet otrai 250 tūkstoši km, var sasniegt pat 10 tūkstošus eiro. Negodīgs pārdevējs, protams, nopirks to otro un pirms transportlīdzekļa pārdošanas Latvijā patīs atpakaļ odometra rādījumus. Tādā veidā viņam piedāvājumā būs skaists, pāris gadus vecs BMW ar mazu noskrējienu un par samērā augstu cenu. Pircējs, kurš pārbaudīs Vācijas portālus un ieraudzīs, ka BMW ar tik mazu noskrējienu tur maksā samērā dārgi, nesatrauksies par tik augstu cenu, kuru piedāvā pārdevējs Latvijā. Šādā veidā, negodīgais pārdevējs iegūs samērā lielu pārsvaru pār pircēju, lai apspriest auto cenu. Viņam nebūs nekādu problēmu iedot pircējam atlaidi par pāris simtiem eiro un kā dāvanā iedot vēl riepu komplektu, jo automašīnas vērtība jau no paša sākuma tika pārspīlēta pat par vairākiem tūkstošiem eiro. 

Odometra rādījumu grozīšana ir ļoti vienkārša

Odometru rādījumu grozīšana nav dārgs un laikietilpīgs pakalpojums. Ierakstot meklētājprogrammā atslēgas vārdus noteikti varēsim atrast kādu piedāvājumu. Lai izmantotu kādu no piedāvājumiem nav nepieciešams meklēt to tumšos pilsētas nostūros vai kreisajos servisos. Pakalpojuma sniedzējs, kas parasti ir normāls uzņēmējs, atbrauks pat pie jums uz mājām un no tā neslēpsies, jo par auto tirdzniecību, kuram sagrozīts odometrs atbild tā īpašnieks nevis persona, kura veic odometra ”remontu”. Pats pakalpojums arī tiks veikts samērā ātri, jo izdarāms tas ir ļoti vienkārši. Atliek vien pieslēgt transportlīdzeklim datoru vai nomontēt odometru. Tāpēc nav nekāds brīnums, ka daudzi auto tirgotāji ļaujas kārdinājumam un regulāri groza odometra rādījumus, it īpaši, ja to pašu dara konkurenti un šo darījumu ir samērā grūti atklāt. 

Kā var atklāt, ka odometrs tika grozīts?

Kā parasti pirmā aizsardzības līnija pret krāpšanos būs veselais saprāts. Vācieši ir tādi paši taupīgi cilvēki ar veselu saprātu kā mēs. Neviens no viņiem nedevās uz autosalonu un nepārmaksāja vairākus tūkstošus eiro par BMW dīzeli, lai pēc tam to turēt garažā. Automašīnas, kuras tiek darbinātas ar dīzeļdzinēju tiek iegādātas, lai ar tām varētu ļoti daudz braukt un šādā veidā atgūtu “pārmaksāto” naudu. Dīzeļdzinēji patērē maz un dīzelis ir lētāks par benzīnu, tāpēc, ja jūs ieraudzīsiet autosalonā lietotu auto ar dīzeļdzinēju un ar mazu noskrējienu tas nozīmē, ka jūsu galva ir jāiedegās sarkanai gaismai.

Japievērš uzmanība arī automašīnas kopējam stāvoklim. Ja auto krāsa ir pilna ar mazām skrambām, tas nozīmē, ka tas ir radies no maziem akmentiņiem, kuri tiek mesti gaisā braukšanas laikā no priekšā braucošām automašīnām. Jo vairāk šādu skrambu, jo lielāka iespēja, ka automašīna  jau ir nobraukusi desmitiem tūkstošu kilometru. Neko labu nevēstī arī nodilušie pedāļi, pārnesumu pārslēgšanas kloķis, nodilušās pogas un citi plastmasas elementi. 

Nākamais solis kā pārbaudīt nobraukuma autentiskumu ir pārbaudīt servisa grāmatiņu un citus automašīnas dokumentus. Diemžēl negodīgi pārdevēji spēj viltot arī servisa vēsturi. Tomēr ne katrs tirgotājs pienācīgu pievēršas šai lietai, tāpēc uzmanīgi jāpārbauda transportlīdzeklim pievienotie dokumenti vai kaut kādā brīdī odometra rādījumi nesāk iet uz leju. “Papīru” pārbaudi jāsāk ar to vai tie peder automašīnai, kuru esam noskatījuši. VIN numuram uz transportlīdzekļa un visiem tā dokumentiem ir jābūt vienādam. 

Ja jums ir zināms VIN numurs to var pārbaudit arī mūsu datubāzē autoDNA.lv. Odometra rādījumu grozīšana transportlīdzekļa vēstures ierakstos ir labi redzama, dažreiz pat vairākas reizes pie katras auto pārdošanas.