Man ir auto
ziema, braukšana ziemā

10 praktiski padomi kā droši braukt ziemas apstākļos

Pievienoja 8 februāris 2017

Ziema vēl nav beigusies un pavisam droši var teikt, ka šoferus agrāk vai vēlāk pārsteigs Latvijas klimatiskajiem laikapstākļiem neraksturīgais sniegs. Zemāk portāls autoDNA ir apkopojis 10 praktiskus padomus kā droši pārvietoties ar automašīnu pa sniegotu ceļa segumu.

Droša braukšana ziemā.

Droša braukšana ziemā.

Lai arī pēdējos gados sniegs uz Latvijas autoceļiem parādās un jau pēc dažām dienām nokūst, praktiskās iemaņas ir vērts papildināt ar dažiem padomiem.

Seko līdzi laika ziņām

Ja pa nakti sola siegu, tad piecelies nedaudz agrāk un kārtīgi notīri no automašīnas sniegu. Uzsākot braukšanu, uz jumta atstātais sniegs var krist virsū aizmugurē braucošajam spēkratam. Savukārt bremzējot, tas var uzkrist virsū vējstiklam.

Pretaizsalšanas līdzekļi

Notīri ledu vienīgi no logiem un gumijām, pretējā gadījumā saskrāpēsi automašīnas krāsu. Aizsalušām slēdzenēm izmanto tam paredzētos pretaizsalšanas līdzekļus. Turi tos savā mājoklī, ja atstāsi automašīnā, tad vari arī nemaz netikt tiem klāt.  Nekādā gadījumā nelej karstu ūdeni virsū logiem – tie var saplīst! Arī lāpsta un virve ziemas apstākļos var lieti noderēt. To gan vari turēt bagāžas nodalījumā.

Ziemas riepas

Daudziem šoferiem tas ir pašsaprotami, taču bieži vien gadās, ka sniegotos laikapstākļos cilvēki vada automašīnu ar vasaras riepām. Sevišķi izteikti tas ir pirmajās ziemas dienās, kad no rīta zemi klāj balta sniega sega. Tas ir ļoti bīstami, jo riepu protektors nespēj garantēt labu saķeri ar ceļu un var novest pie ceļu satiksmes negadījumiem, lieliem sastrēgumiem un citu šoferu niknuma lēkmēm.

Ievēro distanci

Ziemas mēnešos bremzēšanas ceļš ir garāks, līdz ar to ievēro lielāku distanci starp savu un priekšā braucošo auto.

Izmanto pārnesumus

Lai efektīvāk samazinātu automašīnas braukšanas ātrumu izmanto zemākus pārnesumus. Izmantojot šo metodi, nepārslēdzies uzreiz, piemēram, no 5. uz 3. pārnesumu, bet gan no augstāka pakāpeniski uz zemāku.

Tas pats attiecas arī uz braukšanu slīpumā. No kalna lejā brauc ar zemāku pārnesumu, savukārt augšup kalnā ar lielāku pārnesumu.

Pirms iebraukšanas līkumā, pārslēdzies uz zemāku pārnesumu un pārliecinies, ka nebrauc ar izspiestu sajūgu.

Bremzē, izmantojot pulsēšanas metodi

Bremzēšana būs efektīvāka, izmantojot, tā saucamo, pulsēšanas metodi – nospiež bremzes pedāli un tiklīdz riteņi sāk slīdēt tā atlaid. Un tā vairākas reizes līdz auto ir pilnībā apstājies. Izmanto kopā ar zemākiem pārnesumiem.

Ja esi iestrēdzis

Centies vairākas reizes pabraukt uz priekšu un atpakaļu. Tas pieblietēs sniegu zem riteņiem un sniegs lielākas cerības izbraukt. Ja ceļa malā redzi zarus, tad paliec tos zem riteņiem.

Ziema un  Miglas lukturi

Stipras snigšanas laikā tālo lukturu vietā izmanto miglas lukturus. Sniegs izkliedē gaismu līdzīgi kā migla. Līdz ar to labāka redzamība būs, ieslēdzot miglas lukturus.

Ziema, kontrolē sānslīdi

Slidenos laikapstākļos auto nereti nonāk sānslīdē. Tas var notikt pēkšņi, pie jebkura ātruma un var novest pie nopietnām sekām. Lai “savāktu” auto un atgūtu kontroli pār to, ir jāatlaiž bremzes pedālis, ja tas ir nospiests, jāpagriež stūre pretējā virzienā un lēnām jānospiež gāzes pedālis.

Ja ir iespēja, tad praktizē automašīnas vadīšanu sānslīdē un kontroles atgūšanu, protams, nepārkāpjot Ceļu satiksmes noteikumus. Vislabāk to ir veikt pieredzējušu instruktoru klātbūtnē.

Izvēlies ceļu

Labāk izvēlēties braukt pa augstākas nozīmes ceļu nevis maršrutu, kas ved pa īsāku un zemākas nozīmes ceļu, kuri var būt aizputināti un grūti izbraucami. Sevišķi automobiļiem ar zemu klīrensu un divu riteņu piedziņu.

Neļauj ziemas laikapstākļiem tevi pārsteigt nesagatavotu! Straujiem soļiem tuvojas pavasaris, kas nesīs jaunas raizes un patīkamas izmaiņas, piemēram, lieliskas atlaides jaunu ziemas riepu iegādei priekš nākamās sniega sezonas!

Summa komentāri: 1

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

  1. Agris Himelštoss

    Piezīme. Sānslīdes kontrole atšķirsies auto ar klasisko piedziņu un priekšpiedziņu.