autoDNA iesaka
vai tu zinaji auto fakti un padomi

Piecas lietas, kuras tu nezināji par automašīnām

16 novembr 2017

Tehnoloģiskais progress ir uzņēmis tik straujus apgriezienus, ka daudzām inovācijām vairs nevar tikt līdzi un mēs tās pieņemam par normu, neiedziļinoties faktos. Auto industrija ir viena no tām sfērām, kur tehnoloģiju ieviešanas temps ir līdzvērtīgs maza bērnu vajadzību apmierināšanai rotaļlietu veikalā.

Šīs nedēļas apskatā portāls autoDNA ir sagatavojis noderīgu pusdienlaika faktoloģiju par it kā zināmām lietām, tikai nedaudz citā gaisotnē – patiesības.

Zirgspēks

Populārā automašīnas dzinēja jaudas mērvienība “zirgspēks” nav līdzvērtīgs viena zirga spēkam. Terminu 18. gadsimta beigās ieviesa skotu inženieris Džeimss Vats, veicot eksperimentus kravas zirgu veiktspēju salīdzināšanai ar tvaika dzinēju. Viens zirgspēks atbilst jaudai, kas nepieciešama, lai paceltu ķermeni ar masu 33 000 mārciņas par vienu pēdu vienā minūtē. Īsts zirgs atbilst aptuveni 0,7 zirgspēkiem, cilvēks 0,1 zirgspēkam.

Saskare ar ceļa virsmu

Var taupīt uz aprīkojumu, 95 markas benzīnu, auto mazgāšanu vai lētām rezerves detaļām, taču nekad netaupiet uz sliktas kvalitātes riepām. Aizmirstiet par jebkuru “drošo” reklāmas saukli, jo riepas nodrošina pašu svarīgāko – automašīnas saķeri ar ceļa virsmu un tā ir mazāka nekā jūs domājat.

Ņemot vērā vidējo rādītāju, saskares laukums starp jūsu automašīnas riepām un ceļa segumu ir nedaudz lielāks par to ko nosedz 43 izmēra apavu pāris. Ja sliktos laikapstākļos uz ietves sanāk paslīdēt uz sakritušajām lapām, vai sniega, tad atcerieties, ka jūsu spēkratam ir teju tikpat liela ceļa virsmas saķere kā jums pašam.

Elektroauto

Daudziem varētu šķist, ka elektromobiļļi ir 21. gadsimta auto industrijas revolūcija un savā ziņā jūs nekļūdāties. Taču 19. gs. beigās un 20. gs. sākumā tie bija krietni populārāki par spēkratiem ar iekšdedzes dzinēju. Īpašu popularitāti tie bija iemantojuši taksometru kompāniju auto parkos. Viens šāds taksometra vadītājs izpelnījās pasaulē pirmo reģistrēto sodu par ātruma pārsniegšanu, kas tam laikam bija visai bargs.

Atļauto 13km/h vietā taksists traucās ar 19 km/h lielu ātrumu. Viņu panāca policists uz velosipēda un tiesa tam piesprieda administratīvo cietumsodu.

Auto krāsošana

Konveijera līnijas atklāšana un robotika ir optimizējusi darba plūsmu tik efektīvi, ka vidējās klases automašīnu ir iespējams uzbūvēt nieka 25 stundās. Nedaudz mazāk par pusi no nepieciešamā laika jeb 10 stundām aizņem automašīnas krāsošana. Skaistums prasa upurus.

Alerģijas

Pēdējos gados ir strauji pieaudzis cilvēku skaits, kuri cieš no dažādām elpceļu alerģijām. Lai kāds arī būtu tam iemesls, viens ir pavisam droši zināms – mūsdienu automašīnu salons ir drošākā vieta, kur uzturēties ar alerģijām sirgstošajiem cilvēkiem.

Inovatīvie salona filtri spēj attīrīt gaisu ne tikai no dažādiem ziedputekšņiem pavasara laikā, bet arī no kaitīgajiem izmešiem, kas rodas degvielas sadegšanas rezultātā.